Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Redaktoři poslali Bobošíkové zvěda

  8:59aktualizováno  8:59
P r a h a - Redaktoři České televize, kteří protestovali proti metodám oficiálního Hodačova vedení, poslali do týmu ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové svého člověka vybaveného skrytou kamerou. Novinář David Garkisch zavolal Bobošíkové, že by pro ni chtěl pracovat. V jejím týmu strávil dva dny, natočil jednu reportáž. Celé angažmá však byla hra - reportér byl předem domluven, že zážitky zpracuje a předá protestujícím redaktorům České televize.

Ti hodlají reportáž natočenou miniaturní kamerou odvysílat. Bobošíková celou dobu neměla tušení, že v jejím týmu někdo pracuje pro "druhou stranu".

"To jsme v české žurnalistice ještě neměli. Je to velice neetické, když někdo jako dvouhlavý agent pro jednu stranu natáčí a pro tu druhou má na sobě skrytou kameru," říká předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová. Podle ní je to důkaz toho, že oba "soupeři" v průběhu krize opakovaně překročili profesní a etická pravidla.

Chtěl jsem odhalit, jak to tam chodí, říká Garkisch. Rozhovor čtěte ZDE.
Redakční komentář MF DNES čtěte ZDE.

Šéf publicistiky ČT Martin Mrnka si nicméně myslí, že vyslání utajeného reportéra do tábora protivníka neprofesionální nebylo. "Nemyslím si, že pan Garkisch je účastníkem toho sporu. Není u nás zaměstnaný, domluvili jsme se s ním jako s volným novinářem, že tu práci udělá," tvrdí.

"Zavolal mi Petr Hanousek z České televize z pořadu Fakta," potvrzuje Garkisch. "Hned jsem reagoval, že to je skvělý nápad." Reportéři ČT se hájí tím, že nejsou zdaleka jediní, koho vyslání zvěda k Janě Bobošíkové napadlo. "Mám informace, že o tom uvažovalo několik redakcí včetně Mladé fronty," říká Mrnka.

David Garkisch do týmu ředitele Hodače odcházel z televizní agentury TVD, patřící společnosti MAFRA, která vydává i MF DNES. Jeho bývalý šéf Dan Konečný připouští, že se TVD myšlenkou "skryté reportáže" nějaký čas zabývala. "Neoficiálně jsme o tom s ČT mluvili, ale nakonec jsme se jasně rozhodli, že David jako náš zaměstnanec v tom figurovat nebude," uvedl.

Roman Gallo, který v té době vedl redakci MF DNES, řekl, že redakce s Garkischem rozvázala pracovní poměr ještě předtím, než začal pracovat pro Českou televizi: "Řekl jsem mu, že jeho uvažovaný krok je novinářsky nepřijatelný, protože se přímo přidává na jednu stranu sporu. Proto jsme se museli rozejít," uvedl Gallo.

Lidé ze zpravodajství ČT jsou přesvědčeni, že jejich nápad měl své opodstatnění: chtěli prokázat, že Bobošíková a její lidé manipulují zprávy, protože jsou napojeni na vlivné politiky (Jana Bobošíková dělala dříve poradkyni předsedovi ODS Václavu Klausovi).

"Jsou situace, kdy mají novináři přirozenou tendenci využívat metod, jako je skrytá kamera," vysvětluje bývalý ředitel zpravodajství Jiří Vondráček, který dál působí ve vzbouřené redakci České televize.

I mediální experti připouštějí, že samo použití skryté kamery se někdy dá tolerovat. "Když ten člověk například přijde na něco, co by jiným, legálním způsobem nemohl odhalit, tak je to v pořádku," říká Martin Šonka, který vyučuje etiku masové komunikace na univerzitě v Berlíně. Barbora Osvaldová však dodává, že podle českého Syndikátu novinářů je tato metoda omluvitelná jen v určitých situacích: "Pokud je například ohrožena bezpečnost státu, je to ospravedlnitelné. To ale není tento případ." Šéf publicistiky Mrnka trvá na tom, že materiál je natolik zajímavý, že ho redakce hodlá vysílat.

Osud Davida Garkische je v tuto chvíli nejistý. Představa, že by mohl nastálo nastoupit do České televize, se zdá daleko. "To nemůžu ani potvrdit, ani vyloučit. Osobně jsme o ničem takovém nikdy nejednali," prohlásil šéfredaktor Mrnka.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. V pozadí bývalý redaktor TVD David Garkisch, 10. ledna 2000.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. V pozadí bývalý redaktor TVD David Garkisch, 10. ledna 2000.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. Zcela vlevo bývalý redaktor TVD David Garkisch, 10. ledna 2000.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. V pozadí bývalý redaktor TVD David Garkisch, 10. ledna 2000.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. V pozadí bývalý redaktor TVD David Garkisch, 10. ledna 2000.

On-line rozhovor s Dušicí Zimovou, moderátorkou oficiálních, Hodačových zpráv České televize, se uskutečnil u počítače asistentky Jany Bobošíkové v budově zpravodajství ČT. V pozadí bývalý redaktor TVD David Garkisch a šéfredaktor zpráv Bobošíkové Stanislav Kněnický, 10. ledna 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz