Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Redaktoři ČT mluví o cenzuře, Janeček nesouhlasí

  10:33aktualizováno  10:33
Obavy některých redaktorů ČT o nezávislost televize narůstají. Nejnověji si stěžují na generálního ředitele Jiřího Janečka dva redaktoři kvůli reportáži o příteli premiéra Jaroslavu Veverkovi. Janeček s nimi nesouhlasí a tvrdí, že naopak on sám o nezávislost trvale usiluje.

Šéf České televize Jiří Janeček má problém. Někteří reportéři ČT mají pocit, že televize přichází pod Janečkem o nezávislost. | foto: Roman VondroušČTK

Co se děje v České televizi? Podle některých redaktorů se jejich nadřízení snaží jít stále více na ruku politikům a omezují nezávislost veřejnoprávní televize. Nejdříve s kritikou vystoupil šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner, který v pondělí iDNES.cz sdělil, že je pro ně stále obtížnější odolávat tlakům politiků i vedení. - více zde

A nyní se k němu přidali i reportéři Michael Fiala a David Havlík. Sepsali dokonce stížnost na generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, kterou odeslali Radě ČT.

Redaktoři protestují proti "likvidaci reportáže"
Fiala a Havlík popisují ve stížnosti chování šéfredaktora zpravodajství Michala Petrova, který podle jejich názoru zamezil vysílání politicky citlivé reportáže v hlavním zpravodajském pořadu dne.

"Protestujeme proti likvidaci kritické reportáže o příteli premiéra Mirka Topolánka ve zpravodajství ČT," začíná včera sepsaná stížnost, kterou má iDNES.cz k dispozici.

"Veřejnoprávní televize, která vybere poplatky od milionů koncesionářů a za jejich zády pak zřejmě pod tlakem některých 'klientů' cenzuruje vysílání, je stejná nehoráznost jako zkorumpovaná protikorupční organizace," píší mimo jiné.

Z podrobně sepsané stížnosti vyplývá, že se jim nelíbí, jak Petrov naložil s reportáží, která poukazovala na dřívější velké dluhy Topolánkova známého Jaroslava Veverky. Fiala s Havlíkem i další redaktoři chtěli, aby reportáž s exkluzivními informacemi proběhla vysíláním jako "upoutávka" ve zpravodajských pořadech na samotnou reportáž ve večerních Reportérech ČT.

Michal Petrov byl proti. Vysvětloval to tím, že takové informace o dluzích patří spíše do pořadu Černé ovce, v němž se vysílají méně závažné případy. Reportéři to ale brali jako pokračování nejasností kolem Topolánkova známého Dalíka, o němž vysílali krátce předtím.

"Je to jeden z mnoha případů, ke kterým v té době u nás docházelo, nebýt vazby Veverka-Dalík-Topolánek, byl by to spíš případ pro Černé ovce," napsal Petrov e-mailem Fialovi. "Viděl bych to spíš jako doplněk k souhrnné zprávě o nedobytných pohledávkách u nás, o platební morálce," vysvětloval svůj pohled na Veverkovy dluhy.

Jenže oba reportéři jsou přesvědčeni, že skutečné důvody byly jiné. Podle nich Petrov a další šéfové dostali ještě před vysíláním reportáže dopis od Veverkových právníků, kteří se snažili zabránit odvysílání.

A podle nich se také Petrov v jednom ze svých e-mailů vedoucímu Událostí komentářů o reportáži zmiňuje takto: "Je kolem toho hodně dusno." Přitom ale upozorňuje, že prý vysílání zamítl dřív, než stížnost právníků dorazila.

Nezávislost ČT není ohrožena, reagují šéfové ČT
Redakce iDNES.cz se už od pondělí snažila získat vyjádření generálního ředitele České televize. Odpověď přišla včera navečer, a to od Jiřího Janečka i končícího ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala.

"Nezávislosti zpravodajství a aktuální publicistiky není v České televizi ohrožena," píší ve společném prohlášení.

Podle nich generální ředitel neurčuje obsah zpráv či reportáží. Zároveň nepřímo kritizují chování některých reportérů, kteří si nynější stav "vykládají tak, že generální ředitel nebo Rada ČT nemohou posuzovat stížnosti na obsah reportáží". "To je pro nás nepřijatelné hledisko," tvrdí.

Každopádně stížností se bude zabývat rada ČT. Problém je ovšem v tom, že reportéři pořadu Reportéři ČT této radě nijak nedůvěřují. Už dříve poukazovali na to, že její předseda Jiří Baumruk i někteří členové také ustupují politikům.

Samotný Baumruk opakovaně takovou kritiku odmítá a tvrdí, že nedělá nic, čím by narušoval nezávislost ČT. Pokud jde o nynější stížnost, potvrdil, že už ji obdržel, ale chce se s ní nejdříve seznámit. Poté nejdříve požádá o vyjádření šéfa ČT Janečka.

"Já jsem přesvědčen, že nezávislost České televize existuje. A myslím, že jednoznačným důkazem je například i to, že právě reportéři ČT mohli natočit a odvysílat reportáž o místopředsedovi vlády Jiřím Čunkovi," tvrdí Baumruk.

Jenže reportéři oponují - nikdo mimo televizi netuší, jak je obtížné tuto nezávislost hájit a takové reportáže vysílat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO, kterého podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský hejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...Najdete na iDNES.cz