Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Redaktora ČT musela ukrýt policie

  12:50aktualizováno  12:50
Česko zažilo další mafiánské vydírání novináře. Redaktora ČT Jiřího Hynka musela minulý týden ukrýt policie. Kvůli reportáži mu vyhrožovali lidé kolem firmy Fytoz. Policie podle České televize v pondělí zadržela majitele Stanislava Ohema a dalších pět mužů.

Doporučujeme:
Jiří Hynek on-line

"Od začátku jsme spolupracovali s policií, věděli jsme také, že našeho reportéra ukrývá," potvrdil iDNES ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Policie tvrdí, že lidé kolem Fytozu chystali na Hynka fyzický útok minulý týden. Od 15. října proto ukrývali Hynka na tajném místě za Prahou. Chránili i jeho příbuzné.

Podle České televize čelil reportér už několik měsíců výhrůžným telefonátům kvůli reportáži o firmě Fytoz odvysílané v červenci v pořadu Fakta.

Reportáž se týkala dovozu hnojiv z Ruska do České republiky. Podle televize policie vyšetřuje vedení firmy Fytoz kvůli podezření z falšování přípravku na hubení plevele. - přepis reportáže najdete zde

Hynek dostával od srpna na mobilní telefon výhrůžné textové zprávy, později se přidaly i telefonáty. "Že mám myslet na svoji rodinu, mám myslet na to, že mám lidi, na kterých mi záleží a nemám pokračovat v dalších reportážích," prohlásil v ČT Hynek.

Vyděrač měl dostat čtvrt milionu
Akce, při níž policie dopadla celkem šest vyděračů, se jmenovala Baracuda.

Policie zatkla v pondělí v 19 hodin dva objednavatele a muže, který měl Hynka umlčet. Za to měl dostat 250 tisíc. Tento vyděrač si na špinavou práci najal další dva. I ty už policie dopadla. 

Podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu neměli vyděrači Hynka zabít, ale "pouze" fyzicky napadnout.

"Při domovních prohlídkách jsme zajistili důkazy," tvrdí velitel útvaru Stanislav Plocek. "Našli jsme sedm tajně pořízených reportérových fotografií, kopii vyděračského dopisu a také psanou přípravu vyděračského telefonátu," dodal kriminalista.

Podle Plocka důkazy naznačují, že se vyděrači chystali reportérovi polámat kosti, chtěli ho prý také kopat do ledvin.

Sám Hynek, který seděl na tiskové konferenci mezi policisty, to vidí jinak. "Myslím, že mě chtěli zabít," tvrdí s odkazem na výhrůžné telefonáty a esemesky. "Nicméně, v reportážích o této firmě hodlám pokračovat," řekl.

"Jako člověk jsem měl strach, ale zároveň takovýto nátlak je absolutně nepřijatelný. Navíc mi přišlo stěží uvěřitelné, že se někdo může vážně domnívat, že takto ovlivní zpravodajství o této problematice," doplnil.

Policie zatýkala na třech místech
Vyšetřovatelé zatýkali ve Zdicích u Berouna, v Hradci Králové a Brandýse nad Labem. Šesti podezřelým je od 23 do 49 let.

"Zadrželi jsme dva objednavatele 42letého jednatele firmy Fytoz z Brandýsa nad Labem a jeho 37letého společníka z Pardubic," upřesnila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

"Ti si najali dalšího muže - 33letého podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm. Ten měl za úplatu 250 tisíc korun fyzicky donutit novináře, aby přestal točit reportáže o firmě. Objednaný muž si k tomu najal další dva muže narozené  v roce 1975 a 1980, oba jsou z Nového Jičína," uvedla dále mluvčí.

Policie zadržela také 49letého muže z Hradce Králové, který podnikatelům radil. "Při zatýkání nebyl nikdo zraněn. Všech šest pachatelů už je obviněno z trestného činu vydírání. Hrozí jim trest od dvou do osmi let," dodala Kosinová.

Podle informací policie se o aktivity Fytozu zajímají i kriminalisté z Útvaru pro odhalování hospodářské kriminality.

Vražda se chystala i na Slonkovou
Loni v červenci potkal podobný osud jako Hynka reportérku MF DNES Sabinu Slonkovou.

Policie odhalila její chystanou vraždu jen díky přiznání muže, který ji měl zabít. Kriminalistům se přihlásil den před provedením vraždy. - více zde

Během vyšetřování policisté obvinili a uvěznili bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, jeho přítelkyni a dva podnikatele z Prachaticka.

Redaktora ČT Jiřího Hynka musela minulý týden ukrýt policie. Kvůli reportáži mu vyhrožovali lidé kolem firmy Fytoz. Policie v pondělí zadržela majitele Stanislava Ohema a dalších pět mužů (21. října 2003).

Bál jsem se o život, řekl na tiskové konferenci Jiří Hynek. Reportéra ČT schovávala týden policie (21. října 2003).

Bál jsem se o život, řekl na tiskové konferenci Jiří Hynek. Reportéra ČT schovávala týden policie (21. října 2003).

Jiří Hynek naslouchá během tiskové konference. Reportéra ČT schovávala týden policie (21. října 2003).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz