Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recyklace kádrů

  21:29aktualizováno  21:29
Za komunistů se tomu jevu říkalo "recyklace kádrů". Soudruh měl problém, zmizel a opět se vynořil. Něco podobného lze spatřit i na nejvyšších českých úřadech. Zřejmě opět nejsou lidi. Ministerstvo zemědělství pana Palase proto budiž jen příkladem: ředitel kabinetu Krejčí se ve stejné funkci na Lachnitově ministerstvu pro místní rozvoj podílel na skandálním pronájmu státního areálu v centru Prahy.

Náměstkem se stal lidovec Mach, druhdy šéf Pozemkového fondu. V jeho éře přihrál fond bez výběrového řízení zakázku firmě patřící partajním kolegům. Připočteme-li Šloufovy spolupracovníky a muže stíhaného policií, obrázek do sebe zapadne jako puzzle.

Za uplynulých třináct let jsme podobných příběhů slyšeli dost. Vždy jsou aktéry lidé pohybující se ve stínu. Mají zvláštní schopnost: propadliště dějin využijí jako trampolínu. Politici, kteří nad nimi drželi ruku, odcházejí, oni se přesouvají. Nad jejich prohřešky média rozsvítí, druhý den se už mluví o čemsi jiném. Když se znovu objeví, říkají: nic se mi nedokázalo.

Dokázalo se však jiné. Politická kultura dostává na frak. Předpoklad, že na vysokých úřednických místech mají sedět jen lidé s nenapadnutelně čistým štítem a neposkvrněnou pověstí, se stává iluzí z čítanky. Člověk s pamětí propadá blbé náladě číslo II.

Zase jsou tu bratrstva pánů a dam, co se znají, nebo je zná kolega z partaje. Jen těch partají je už víc než jedna. Aktéři podezřelých případů neodcházejí do ticha soukromí, nýbrž "recyklují" se ve státním či se u státního ochomýtají.

Evropská komise nám dala na intuitivní zklamání i úřední razítko. Vytkla právě korupci, která narušuje chod státní správy, konstatovala, že s veřejnými zakázkami jsme na štíru. Neřekla nic, co nevíme. Ale jak být lepší se stejnými lidmi? Ministr Palas výhrady vůči svým kádrovým posilám nechápe. Převzal štafetový kolík recyklace.

Když už ale politici necítí nutnost pečovat o cosi tak chimérického, jako je morální vizitka jejich týmů, měl by je popíchnout alespoň pud sebezáchovy. Obvyklá reakce ministra na průšvihy v úřadě "já podepisoval, co mi dali" zní totiž nevěrohodně. A lepší náladu u voličů rozhodně nevykřeše.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz