Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řecký premiér oznámil vznik vlády, jejího šéfa hledají politici dál

  17:52aktualizováno  19:16
Řečtí politici se ani po třech dnech jednání neshodli na jménu nového premiéra. Dosluhující ministerský předseda Jorgos Papandreu podal demisi a navrhl šéfa parlamentu Filippose Petsalnikose, ale s tím strany nesouhlasí. Přechodná vláda by měla dovést zemi k předčasným volbám.

Řecký premiér Jorgos Papandreu | foto: Profimedia.cz

Papandreu v televizním projevu oznámil vznik nového kabinetu, jehož úkolem bude zajistit zahraniční finanční pomoc a pokračovat v úsporných ekonomických opatřeních.

Vláda bude mít kromě socialistů zajištěnou podporu především opozičních konzervativců z Nové demokracie. Vznik přechodného kabinetu se ale posléze zadrhl na jméně nového premiéra. 

Šéf řeckého parlamentu Filippos Petsalnikos

Šéf řeckého parlamentu Filippos Petsalnikos

Papandreu podle serveru týdeníku To Vima navrhl na nového ministerského předsedu dosavadního předsedu parlamentu Filippose Petsalnikose, který je členem vládního Panhelénského socialistického hnutí.

Papandreu společně s šéfem krajně pravicového LAOSu Jorgosem Karatzaferisem a předsedou Nové demokracie Antonisem Samarasem měli u prezidenta dolaďovat už jen detaily obsazení vlády. Karatzaferis ale odmítl Papandreova kandidáta na premiéra a z jednání odešel.

Papandreu tak prezidentovi Karolosovi Papuliasovi pouze formálně předal demisi svého kabinetu a maraton vyjednávání, která už trvají tři dny, bude pokračovat zítra dopoledne.

Ekonomické obtíže

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od partnerů v EU a od Mezinárodního měnového fondu si Atény zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Země už dostala pět jeho částí, s uvolněním šesté eurozóna čeká, až Atény potvrdí závazek, že budou pokračovat v úsporné politice.

Papandreova socialistická vláda se minulý týden ocitla na pokraji zániku, když ministerský předseda přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko chce pomoc od eurozóny. To u předních unijních politiků vyvolalo zděšení a obdobně reagovaly také zahraniční trhy.

Nová vláda bude snižovat mzdy, zvyšovat daně a propouštět

Papandreu musel návrh na referendum pod silným vnitropolitickým i mezinárodním tlakem stáhnout a v neděli se na mimořádné schůzce s prezidentem Karolosem Papuliasem a šéfem opozice Antonisem Samarasem dohodl na vzniku přechodné vlády.

Jejím úkolem bude dovést zemi k předčasným volbám, které by se měly konat 19. února. Nový řecký kabinet bude muset pokračovat v cestě nastoupené socialisty, která vede ke snižování mezd a důchodů, ke zvyšování daní a k propouštění státních zaměstnanců.

Bude také muset schválit dohodu eurozóny o potřebě umazání 100 miliard eur z celkového řeckého dluhu 350 miliard a rekapitalizaci bank kvůli zvýšení efektivity záchranného fondu EFSF.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz