Řeckého teroristu převezli do „luxusního" vězení, Turecko i USA se bouří

  18:56aktualizováno  18:56
Řecká vláda čelí rostoucímu pobouření veřejnosti kvůli rozhodnutí přemístit Dimitrise Koufodinase, vůdce rozpadlého teroristického Hnutí 17. listopadu, z athénského vězení se zvýšenou ostrahou do „luxusní“ plenérové věznice na venkově. Znepokojení kromě Řeků vyjádřil i Washington či Ankara.

Řeckého teroristu Dimitrise Koufodinase převezli z vysoce zabezpečené věznice u Athén do venkovského vězení. (3. srpna 2018) | foto: AP

Rozhodnutí řecké vlády na Twitteru ostře kritizovala tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. Obává se, že v zemi s bohatou historií politického násilí by při uvolnění vězeňských podmínek mohl někdejší zabiják vycvičit novou generaci ozbrojených partyzánů. 

„Dozvěděli jsme se, že byl odsouzený řecký terorista Dimitris Koufodinas převezen do vězení na farmě se slabší ostrahou. Zavraždil jedenáct lidí včetně amerického personálu a je vzorem pro další generaci teroristů. Ostře odsuzujeme propustky nebo jakékoliv ulehčení jeho vězeňského pobytu,“ napsala Nauertová.

03.srpna 2018 v 20:53, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 16:16

We understand convicted Greek terrorist Dimitris Koufontinas was moved to a farm prison w/ lighter restrictions. He murdered 11 including U.S. personnel & is inspiring the next generation of terrorists. We condemn in the strongest terms furloughs or any easing of his prison stay.

Podle deníku The Guardian zůstává šedesátiletý včelař téměř mytickou postavou pro stoupence radikální levice, kteří stále věří v budoucnost ozbrojeného odporu.

Proti rozhodnutí se ohradilo i Turecko. To s Řeckem řeší dlouhodobý spor ohledně navrácení tureckých vojáků, kteří do sousední země prchli po nepovedeném vojenském puči z roku 2016. Turecko je považuje za teroristy, Řecko je však opakovaně odmítlo vydat. 

Fotogalerie

„Toto rozhodnutí opět posílilo naše pochyby ohledně fungování soudního systému v Řecku,“ prohlásila podle britského deníku Ankara. „Rozhodnutí zlepšit podmínky teroristovi je neúctou k památce našich diplomatů a jejich rodin, kteří kvůli teroristům trpěli.“

Pohoršeně se vyjádřila také řecká exministryně zahraničí Dora Bakoyiannisová, jejíž manžel Pavlos byl zastřelen v roce 1989. Podle listu The Guardian nerozumí, proč se vláda rozhodla převést „sériového vraha do luxusní věznice“ ve chvíli, kdy se národ snaží vypořádat se selháním úřadů, které měly chránit občany před pustošivými lesními požáry v okolí Athén.

Oběti jste směrovali k požárům a situaci podcenili, žalují Řekové úřady

Řecký premiér Alexis Tsipras si již dříve vysloužil kritiku za to, že s teroristou údajně zacházel jako v rukavičkách. V minulém roce dostal Koufodinas několikrát propustku z vězení, což vyvolalo bouřlivé reakce v Řecku i v zahraničí.

Řecká vláda odmítá obvinění z toho, že by se k ultralevicovým skupinám chovala příliš měkce. Popřela tvrzení, že by se zabiják odteď „těšil zvláštnímu zacházení“ nebo mohl v budoucnosti požádat o předčasné propuštění.

Teroristické hnutí má na svědomí třiadvacet životů

Koufodinas se přihlásil k „politické odpovědnosti“ za Hnutí 17. listopadu, které bylo do svého rozpadu v roce 2002 považováno za jeden z nejobávanějších teroristických gangů v Evropě.

Hnutí vzniklo v roce 1975 poté, co se v Řecku zhroutila vojenská pravicová diktatura a své působení zahájilo vraždou šéfa rezidentury CIA v Řecku, Američana Richarda Welche. Do svého rozpadu zavraždila skupina celkem třiadvacet lidí. Terčem útoků byli řečtí průmyslníci, podnikatelé, politici i vydavatelé, poslední obětí se stal v roce 2000 britský vojenský atašé. 

Koufodinas byl hlavním útočníkem hnutí a kvůli jeho mimořádně obratnému zacházení s pistolí se mu začalo přezdívat „Jedovatá ruka“. Za své činy byl několikrát odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. 

Vzdal se po pětašedesáti dnech na útěku, z nichž většinu strávil ve stanu, který si postavil nad nudistickou pláží na ostrově Agistri. Ten se nachází asi hodinu a půl cesty trajektem od Athén. Ke zločinům se otevřeně přiznal a rozhodně odmítl projevit jakékoliv výčitky svědomí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Afghánec zavraždil v Německu důchodce, kterému se staral o dům a zahradu

Dům ve Wittenburgu, ve kterém dvacetiletý Afghánec zavraždil německého...

Dvacetiletý Afghánec zavraždil v německém Wittenburgu 85letého důchodce, kterému se měl starat o dům. Práci mu nabídla...

Propusťte lídra opozice Demirtaşe, žádá Turky Evropský soud pro lidská práva

Lidé procházejí kolem plakátu jednoho z lídrů HDP Selahattina Demirtasa v...

Evropský soud pro lidská práva vyzval Turecko, aby propustilo z vězení opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Bývalý...

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Najdete na iDNES.cz