Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recidivista obviněný z vraždy Aničky je ve vazbě, přímé důkazy ale chybějí

  8:14aktualizováno  15:12
Soudce poslal do vazby jednačtyřicetiletého muže obviněného z vraždy a znásilnění devítileté Aničky. Dívčino tělo našli policisté ve středu, ve čtvrtek muže obvinili. Chybějí proti němu ale přímé důkazy.

"Obviněný putuje do vazby. Jeho advokát Jan Fidler nechce rozhodnutí komentovat, klient si to nepřeje," hlásil v půl druhé odpoledne od soudu reportér iDNES.cz. Otakar T. ale podal stížnost na zahájení trestního stíhání a zvažuje i stížnost na uvalení vazby.

"V tuto chvíli neexistuje přímý důkaz, který by ukazoval přímo na obviněného Otakara T. Ale byla odebrána řada vzorků, které putovaly na rozbor. Až budou výsledky, bude jasné, zda ukáží na obviněného, nebo ne," řekl soudce Petr Novák. 

K rozhodnutí o uvalení vazby ale vedlo soudce to, že se našlo tělo. Navíc batoh, na kterém byla DNA obviněného, se našel nedaleko od místa, kde bylo zakopané dívčino tělo.

Spolužáci se loučili s Aničkou

Do školy míří psycholožka i policie

Náhubkový zákon

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal prohlášení k tomu, zda mohou média uvádět celé jméno Aničky potom, co se prokázalo, že se stala obětí zločinu. V rámci ochrany obětí to médiím zakazuje takzvaný náhubkový zákon.

"Veřejnosti jsou již z minulosti známé údaje o pohřešované dívce, zveřejněné v souvislosti s policejním pátráním, proto úřad neshledává, že by opakovaným použitím těchto informací došlo k porušení zákonů," uvedl úřad. Podobně se už ve čtvrtek vyjádřil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle informací MF DNES o vazbě pro Otakara T. rozhodoval ten samý soudce jako v říjnu. Napoprvé smetl návrh kriminalistů pod stůl. Po jedné hodině po poledni obviněného Otakara T. kriminalisté převezli k soudu, krátce poté soud rozhodl.

Návrh od státní zástupkyně dorazil k obvodnímu soudu pro Prahu 8 kolem desáté ráno. Vazbu bylo nutné uvalit i proto, aby obviněný Otakar T. neutekl nebo se někde neskrýval. Soudce musel rychle rozhodnout, aby policisté nemuseli Otakara T. pustit z cely předběžného zadržení, kde ho mohou držet maximálně 48 hodin.

Devítiletá dívka byla po pětiměsíčním pátrání nalezena mrtvá ve středu v Praze Troji, podezřelý Otakar T. byl ve čtvrtek obviněn z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. U výslechu využil svého práva nevypovídat.

Dívka se ztratila 13. října loňského roku na cestě ze školy v ulici Pod Písečnou. Od té doby po ní pátraly desítky policistů, strážníků, vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh, lahev s pitím a později ještě klíče. Ve středu policie v oblasti nalezla tělo.

Pitva určila, že Anička zemřela násilnou smrtí. Obviněný Otakar T. byl už v minulosti v souvislosti se zmizením Aničky vyšetřován, protože testy DNA mimo jiné potvrdily, že držel v ruce její batoh. Muž však policii vždy tvrdil, že Aničku ani neviděl.

Už od loňského roku je stíhán pro trestné činy zbavení osobní svobody a krádeže vloupáním. Mluvčí policie ve čtvrtek sdělila, že kriminalisté muži prokázali 17 případů majetkové trestné činnosti na území Prahy 8 a ve Středočeském kraji. Podle všeho má podobných případů na svědomí více.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vítr převrátil přívěs nákladního auta, před osobní skácel strom

Silný vítr převrátil prázdný přívěs za náklaďákem u Litomyšle. (18.1.2018)

Čtvrteční silný vítr, který zasáhl celou Českou republiku, přispěl v Pardubickém kraji k několika dopravním nehodám....

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz