Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recidivista doživotí neunikl

  14:51aktualizováno  14:51
Ostrava, Moravský Beroun - Pětadvacetilatý Vladimír Bayer stráví zbytek života ve vězení. Vrchní soud v Olomouci totiž v odvolacím řízení potvrdil doživotní žalář za brutální vraždu sedmileté dívenky. Svoji neteř Bayer uškrtil a její tělo pak policisté objevili ukryté ve staré ledničce spolu se psem. K doživotí byl mladý muž z Moravského Berouna na Bruntálsku odsouzen už ostravským soudem. Výjimečný trest dostal i proto, že byl už jednou trestán za ukopání důchodce.
Bayer přichází do soudní síně

Bayer přichází do soudní síně - Krajský soud v Ostravě projednává případ pětadvacetiletého Vladimíra Bayera z Moravského Berouna na Bruntálsku, který je obžalovaný, že v lednu uškrtil v kůlně svou sedmiletou neteř. (15. srpna 2001) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Obžalovaný, který byl za vraždu už jednou odsouzen jako mladistvý, i před vrchním soudem svou vinu popřel a za vraha označil svého bratra. Soudci však jeho tvrzení vyvrátili. S rozsudkem souhlasila i obžaloba.

"S ohledem na charakter tohoto činu, na způsob jeho spáchání a na osobu obžalovaného považuji uložený trest za jediný možný. Přestože se obžalovaný v průběhu řízení ke spáchání činu nedoznal, bylo dokazování naprosto úplné a vyčerpávající a jednoznačně jej usvědčuje z trestného činu," řekl po vynesení rozsudku státní zástupce Igor Stříž.

Motiv vraždy je stále nejasný
Ani Vrchnímu soudu se nepodařilo zjistit motiv jednání obžalovaného, který je těžce nemocný. Předseda senátu uvedl, že muž buď chtěl citově zranit své příbuzné, umlčet svědka, nebo se tím mstil za rozchod se svou družkou. "Mohl ho k tomu vést rozpad rodinného života, snaha páchat zlo jako reakci za svůj osud," uvedl soudce.

Podle znalců má Bayer IQ 82, je egoista a má negativní vztah k lidem.

Bayer ve snaze očistit své jméno zaslal před jednáním u Vrchního soudu soudcům také dopis, ve kterém popisuje, že čin spáchal jeho bratr Jiří. "Nikdy bych takovou ohavnost děcku neudělal. Já děti miluji a občas jsem i cizím kupoval sladkosti. Nikdy bych jí neublížil," uvedl v dopise.

Soudci přitom obdrželi také druhý dopis, v němž dva muži z Krnova na Bruntálsku uvádějí, že se jim Bayerův bratr sám k vraždě přiznal. Ačkoliv kriminalisté s jistotou neurčili, zda dopis psal obžalovaný, uvedli, že adresa údajných svědků neexistuje.

Obhájce chce rozsudek napadnout
Bayerův obhájce požadoval, aby vrchní soud rozsudek zrušil a případ vrátil zpět na kraj. Požadoval přitom, aby byli vyslechnuti další svědci, kteří měli údajně Bayerovi potvrdit alibi.

Soudci však tento návrh zamítli. "Nepovažuji to za konečné rozhodnutí a zřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky," řekl obhájce Metoděj Novotný.

V České republice je doživotně odsouzeno 22 lidí. Bayer si svůj trest odpyká ve věznici v Mírově na Šumpersku nebo ve Valdicích na Jičínsku.

Už krajský soud vynesl doživotí
I předseda senátu ostravského soudu při vynesení rozsudku loni 18. října řekl, že vina obžalovaného byla jednoznačně prokázána. Nejasný však zůstal motiv. "Vraždit mohl ve snaze ublížit příbuzným, protože se nesmířil s rozchodem se svou družkou. Vyloučen není ani sexuální motiv," řekl soudce.

Podle státního zástupce mohla chování obžalovaného ovlivnit i závist, že on sám nemá děti. "S rozsudkem jsem přesto spokojen. Je to psychopat. Musíme lidi před takovými jako on chránit," řekl státní zástupce.
   
PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Bayer před líčením vyhlásil hladovku
Obžalovaný vyhlásil v cele protestní hladovku. "Od středy tímto způsobem dává najevo, že nesouhlasí s přestěhováním do jiné cely," řekl ředitel věznice Jan Hlisník. Bayer tak podle něj chce zabránit pátečnímu vynesení rozsudku.


Babička zavražděné dívky vypovídala

Obžalovaný ve čtvrtek ráno před zahájením hlavního líčení požádal soud o výměnu právního zástupce. "Nevěřím mu. Od posledního jednání za mnou ve věznici nebyl.
Potřeboval jsem s ním přitom probrat zásadní věci," řekl.

Žádal změnu obhájce, vyhlásil hladovku a stěžoval si na bolest zubů. Jde o člověka, jenž má rakovinu a lékaři proto jeho zdravotní stav bedlivě sledují. Předseda ostravského senátu Tomáš Tkačík ale uvedl, že vynesení rozsudku nic nebrání.

Soud jeho žádost zamítl s tím, že je neopodstatněná. "Budu si stěžovat na porušení zákona," uvedl obžalovaný hned po rozhodnutí předsedy senátu.
"Dostal jsem lékařskou zprávu, ze které plyne, že je schopen hlavního líčení v sedě," uvedl Tkačík.

Byaer, který požádal o milost, ještě  na poslední chvíli navrhoval vyslechnutí  nového  svědka. Senát návrh zamítl, neboť se již dříve snažil protahovat řízení navrhováním neexistujících svědků.

Podle obžaloby Bayer na neteř v lednu počkal před školou, přivedl ji domů a tam ji přinutil napsat výhrůžný dopis. Pak jí údajně vložil do úst kapesník a přelepil jí je páskou. Kolem krku pak dívce podle žalobce utáhl škrtidlo.

Po několika minutách dívka zemřela. Tělo objevili policisté druhý den v kůlně u domu. Státní zástupce se domnívá, že Bayer se chtěl smrtí dítěte pomstít rodině za odchod své družky, která se odstěhovala k jinému muži.

Před soudem vypovídala třídní učitelka zavražděné. Řekla, že dopis opravdu napsala: "Někdo jí ale musel text diktovat. Tato slova sedmileté dítě nepoužívá." Bayer byl za vraždu odsouzen již v roce 1994.

Při loupeži spolu s dalšími lidmi tehdy ukopal důchodce. Z vězení byl podmíněně propuštěn po třech letech. K usmrcení své neteře se původně přiznal. Nyní tvrdí, že ho policisté k přiznání donutili bitím.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vinohradská nemocnice hledá pacienta v ohrožení. Utekl před amputací nohou

Policie pátrá po muži, který utekl před amputací nohou. (14.12.2017)

Pražští policisté pátrají po muži, který utekl z nemocnice na Vinohradech. Utrpěl vážné omrzliny nohou, v zařízení ho...

Masarykovo nádraží zastavilo poškození výhybky, nejezdilo ani metro B

Masarykovo nádraží.

Na pražském Masarykově nádraží byl dnes zhruba na dvě hodiny omezen provoz kvůli mimořádné události. Kvůli tomu nejely...

Muž bránil ženu před agresivním psem, od jeho majitele dostal pěstí

AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR. Odborníci tvrdí, že zejména takzvaná bojová

Policie stíhá čtyřicetiletého muže, který si v Mostě nehlídal své dva psy bojového plemene. Jeden z nich napadl...Najdete na iDNES.cz