Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recesista chce být rektorem

  16:26aktualizováno  16:26
Odpustit poplatky za studium, zakoupit gripen, zavést právo první noci - to jsou jen některé plány možného nového rektora Masarykovy univerzity v Brně. Obsahuje je programové prohlášení Václava Linkova - pětadvacetiletého mladíka, který se o místo rozhodl ucházet.

Podle životopisu Linkov absolvoval magisterské studium matematiky na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, kde nyní studuje psychologii a politologii.

"Proč jsem se rozhodl kandidovat? Protože můžu. Otázka se dá rovněž otočit. Proč bych se měl rozhodnout nekandidovat?" říká Linkov, který vedl Občanské sdružení za legální konopí a je členem Liberální reformní strany.

Linkovův životopis i programové prohlášení obsahují řadu informací a plánů, nad nimiž zůstává rozum stát. - vše o kandidátech zde

"Tento přístup pravděpodobně přede mnou ještě žádný kandidát nevolil. Rád jsem někde první. A navíc je tento způsob kampaně mnohem méně náročný na čas, energii a schopnosti vložené do přípravy programu," vysvětluje Linkov.

Humor není Linkovovi cizí, čemuž nasvědčuje kolonka Praxe, kde zmiňuje hlídání vrtulníku před únosem Al Kajdou (Velká cena ČR motocyklů 1999) či zprostředkování prodeje vodíkových bomb Fidelu Castrovi (2000 - neúspěšné).

Podobné "pecky" obsahuje i programové prohlášení. Mezi problémy univerzity se objevují například nevyjasněné právní nároky na mimozemská tělesa ve Sluneční soustavě či neexistující vysoká škola pro prostitutky a jejich pasáky.

Také "plány", co by prosazoval v případě zvolení rektorem, jsou "zajímavé". Linkov by chtěl zavést studijní program "Výroba a distribuce (pouze legálních) drog", udělil by zlatou medaili Masarykovy univerzity (živému či mrtvému) Usámovi bin Ládinovi nebo by chtěl postavit školní metro.

Na druhou stranu Linkov přichází s několika návrhy, které by podle něj stály za rozpracování. Jde o zřizení oboru japanologie a vznik teologické fakulty na Masarykově univerzitě.

"Zpracovat projekt ohledně dalšího vývoje univerzity včetně finanční rozvahy bych bez týmu spolupracovníků nezvládl. Japanologie a teologie by si podle mě rozpracování do realizovatelného projektu zasloužily, nicméně já nejsem ta pravá osoba, která je schopna to udělat," podotýká Linkov.

Zeptáte-li se ho přímo, zda v konkursu, v němž jsou jeho protivníky renomovaní profesoři Jan Wechsler a Petr Fiala, uspěje, odpovídá Linkov jasně: "Ne!" Přiznává, že kandidaturou chce poukázat na určité nedostatky na Masarykově univerzitě.

"Možná tak upozorňuji na nepružný systém volby rektora. Ve výběrovém řízení na manažerský post v soukromé firmě by mě okamžitě vyřadili. Systém je však přirozeným důsledkem skutečnosti, že univerzita není jednotná instituce, ale skládá se z devíti fakult hájících své vlastní zájmy," míní Linkov.

Na další nedostatek narazil coby student psychologie. "Štve mě soupeření mezi katedrami psychologie na filozofické fakultě a fakultě sociálních studií. Místo aby nechaly studenty volně si vybírat mezi volitelnými kurzy na obou katedrách, zvýhodňují vlastní studenty," popisuje Linkov.

Do zveřejnění článku se iDNES nepodařilo zastihnout žádného z Linkovových soupeřů o post rektora, aby se k jeho nezvyklé kandidatuře vyjádřili. Stejně tak nebyl k zastižení rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška, který pobývá v Mexiku, či šéf akademického senátu Jindřich Vomela, jenž je na dovolené.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz