Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Recept přijde i e-mailem nebo na displej telefonu

  9:46aktualizováno  9:46
Recept dostanete nově i přes mobilní telefon nebo e-mail. Státní ústav pro kontrolu léčiv připravil projekt, díky kterému budou lékaři moci posílat recepty elektronicky. Předepisovat by se tak mohly léky na alergii nebo antikoncepce.

Návštěvy lékáren by mohly v některých případech odpadnout. Ilustrační foto. | foto: René FlugerČTK

"Pacient, který požádá o vystavení e-receptu, obdrží od lékaře identifikační číslo. Na jeho základě pak může v kterékoli lékárně obdržet požadovaný lék," vysvětluje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Podle něj tak výrazně posílí kontrola falešných receptů.

"Je na odpovědnosti lékaře, zda předepíše léčivo, aniž by vyšetřil pacienta a ověřil správnost užívání," řekla mluvčí ústavu Veronika Petláková Hospodářským novinám, které o projektu informovaly jako první.

O mnoho zdrženlivěji se na elektronické recepty tváří lékaři. "Pracuji v oboru, kde máme asi největší frekvenci návštěv. Takové řešení by určitě bylo výhodou. Ale myslím si, že by přesně mělo být stanoveno, jaká konkrétní léčba by šla předepsat elektronicky," upozorňuje gynekolog Jozef Janáč.

Diabetolog Jan Škrha však podobné řešení úplně odmítá. "Musím pacienta vidět, je absolutně vyloučeno, abych posílal recept počítačem," míní Škrha. Podle lékového úřadu by se takto mohly předepisovat třeba léky na alergii nebo hormonální antikoncepce.

První lékárny se mají k systému připojit už na konci ledna, do konce března musí být povinně vybaveny všechny. Na rozdíl od předepisujících lékařů - ti tuto povinnost nemají.

Lékárníci se s novinkou seznamují teprve pět dní. "Obávám se ale, že nástup elektronických receptů nebude tak razantní. Půjde především o to, jak rychle se bude databáze plnit. Něco jiného je vybavit systémem dva a půl tisíce lékáren oproti 40 tisícům ordinací," podotýká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Lékový úřad si od e-receptu slibuje ještě mnohem víc. Ze zaznamenaných údajů bude sestaven seznam všech léků, které pacient užívá či užíval, přehled zaplacených doplatků a cen léčiv. Podle Martina Beneše by pacienti mohli získat tyto informace i například z budovaných Czech Pointů. "Pokud vznikne registr osobních lékových záznamů, nebude problém jej na Czech Point umístit," říká Hana Malá z ministerstva vnitra.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz