Chodí vám tu tisíce teroristů, kritizoval Erdogan německého prezidenta

  13:22aktualizováno  17:17
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v sobotu opět sešel s kancléřkou Angelou Merkelovou a odpoledne otevřel mešitu v Kolíně nad Rýnem. Zlepšování vzájemných vztahů se mu však příliš nedaří. V pátek se nepohodl s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který zkritizoval úpadek demokracie v Turecku. Erdogan mu odvětil, že po Německu chodí tisíce teroristů.

Na sobotní pracovní snídani Erdogan s Merkelovou podle informací stanice Deutsche Welle (DW) probírali možnosti, jak posílit ekonomickou spolupráci obou zemí. 

Poté přešli k uprchlické dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem a znovu údajně probrali i aktuální situaci v Sýrii. Erdogan se také sešel se zástupci bank a podnikateli s nadějí, že některé přiměje k investicím v ekonomicky se potápějícím Turecku.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na pátečním státním banketu, který pro Erdogana uspořádal, nejdříve připomněl dlouhou historii dobrých německo-tureckých vztahů i fakt, že se Turecko ujalo nacisty pronásledovaných Židů i dalších Němců.

Pak však otevřeně promluvil i o starostech, které mu dělá aktuální situace v Turecku. „Před osmdesáti lety našli Němci útočiště v Turecku. Dnes až znepokojivě vysoký počet Turků naopak hledá úkryt tady v Německu, a to kvůli rostoucímu tlaku na občanskou společnost v jejich zemi,“ uvedl podle německé stanice Deutsche Welle (DW) Steinmeier.

Zopakoval také požadavek německé kancléřky Angely Merkelové, aby byli z Turecka propuštěni občané Německa, kteří jsou „věznění z politických důvodů“. „Kromě nich mě znepokojují i turečtí novináři, odboráři, právníci, intelektuálové a politici, kteří jsou stále za mřížemi,“ dodal s tím, že doufá, že se vláda práva i lidská práva do Turecka brzy vrátí.

To ovšem Erdogan neponechal bez komentáře. Steinmeierovi nejdříve řekl, že v případě zatýkání v Turecku německý prezident zřejmě dostal špatné informace, a prohlásil, že po Německu chodí „stovky, tisíce teroristů“.

Fotogalerie

„Tisíce členů PKK (Kurdské strany pracujících, pozn. red.), kterou i Evropská unie považuje za teroristickou skupinu, si svobodně chodí po Německu. Totéž v případě teroristické organizace FETÖ. Stovky, tisíce z nich se bohužel svobodně pohybují po Německu,“ řekl turecký prezident, který hnutí klerika Fethulláha Gülena FETÖ od začátku označuje za strůjce tureckého pokusu o puč z července 2016.

Vrátil se také k žádosti, aby byl do Turecka vydán novinář Can Dündar, který žije v německém exilu od té doby, co jej soud v Turecku poslal na pět let do vězení, protože napsal o dodávkách tureckých zbraní do Sýrie. „Když jsou novináři zapojeni do teroristických činů a jsou odsouzeni tureckým soudem, jak je pak může někdo bránit? A tady navíc dostal hezkou roli,“ dodal.

Erdogan měl mít schůzi na zámku. Ani náhodou, stopli to majitelé

Návštěvu tureckého prezidenta podle serveru Spiegel zkomplikovala ještě jedna okolnost. Ještě před tím, než v Kolíně nad Rýnem otevřel novou mešitu, se sešel s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. 

Původně se schůzka měla odehrát na zámku Wahn, to však údajně zablokovali jeho majitelé. Laschet proto nakonec Erdogana přijal v kanceláři německého ministerstva obrany na letišti Kolín/Bonn, které se nachází nedaleko obou měst.

V samotném Kolíně policie mezitím zakázala plánovanou akci pro tisíce lidí, kteří měli podle Spiegelu navštívit mešitu poté, co ji Erdogan slavnostně otevřel. Policisté nejbližší okolí svatostánku z bezpečnostních důvodů uzavřeli a oznámili, že dovnitř budou moci jen lidé s pozvánkou. Na místo už však dorazili jak Erdoganovi příznivci, tak odpůrci. Ti v pátek proti jeho návštěvě demonstrovali také v Berlíně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Farář prohrál církvi desítky tisíc na internetu. Naletěl jsem, kaje se

Ilustrační snímek

Zhruba 120 tisíc eur (3,1 milionu korun) odcizil za posledních několik měsíců z kasy své farnosti katolický farář ze...

Jemenští povstalci ohlásili zastavení palby, vláda navrhuje mírové jednání

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014 a vyžádal si podle OSN deset tisíc obětí na...

Šíitští povstalci v Jemenu v pondělí oznámili, že zastavují útoky na arabskou koalici, která proti nim v jemenské válce...

To radši zemřeme. Migranti odmítají vystoupit z lodi na pobřeží Libye

Migranti ze severní Afriky odmítají vystoupit z lodi kotvící v libyjské...

Přes sedmdesát běženců z Afriky už devátý den odmítá opustit loď, která je vyzvedla ze Středozemního moře a odvezla do...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz