Erdogan rozplakal holčičku v maskáčích. I ty můžeš být mučednice, řekl jí

  16:39aktualizováno  16:39
Šestiletá dívka oblečená jako vojačka v sobotu psychicky nevydržela setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a rozplakala se, když si ji vyvolal na pódium. Tam jí řekl, že „když Bůh dá“, také třeba jednou padne za vlast. Za vzor dal malé školačce vojáky bojující proti Kurdům v Sýrii. Dívka totiž měla na hlavě stejný baret jako oni.

Erdogan od začátku turecké vojenské operace proti syrským Kurdům téměř denně objíždí kulturní domy a svým spoluobčanům vysvětluje důležitost bojů v Afrínu. Právě na jednom takovém mítinku ve městě Kahramanmaras na jihu země spatřil šestiletou Amine Tirasovou.

Ta na sobotní setkání s prezidentem přišla v maskáčích a s kaštanovým baretem na hlavě. Barety stejné barvy nosí i turečtí vojáci v Sýrii. „Podívejte, podívejte, kdo to tam je? Děvče, co tam děláš?,“ zavolal Erdogan, když viděl dívku salutovat v bouřícím davu. Dítě už v tu chvíli nemělo daleko k pláči.

Fotogalerie

Slzy malé Amine začaly téct ve chvíli, kdy ji dav popadl a vynesl na pódium k Erdoganovi. „Tady jsou naše kaštanové barety. Ale ty nepláčou,“ řekl jí prezident a několikrát ji políbil na tvář.

„Dokonce má v kapse tureckou vlajku! Pokud z ní jednou bude mučednice, když Bůh dá, zabalí ji do ní. Ty jsi připravená na všechno, je to tak?“ zaradoval se pak Erdogan. „Ano,“ hlesla tiše dívka. Než ji propustil, věnoval jí prezident ještě jeden polibek. Lidé v publiku mezitím skandovali „veliteli, vemte nás do Afrínu“. Na to však Erdogan podle amerického deníku The New York Times odpověděl, že takovou práci musí dělat profesionální vojáci.

Deník připomíná, že turecká vláda na podporu vojenské operace Olivová ratolest spustila kampaň s billboardy a letáky, na kterých vyzdvihuje statečnost vojáků padlých za vlast. Ty také označuje za mučedníky. Jednou z nich by se tak podle Erdogana mohla stát i malá Amine.

Video z mítinku brzy začalo kolovat internetem a ne všichni Turci byli ze scény s plačící holčičkou nadšení. Jedni říkají, že mluvit o mučednictví s takto malým dítětem není právě nejvhodnější, a ptají se, zda by byl Erdogan tak krutý i ke svým vnoučatům. Podle BBC kritici mluví i o zneužívání dětí a glorifikaci smrti.

„Je to hanba. Toto je velmi špatné. Je to jen dítě, dítěti nepřejete smrt a neříkáte na to ‚když Bůh dá‘!“ napsala na Twitter jistá Saadet Karakuş‏ová. Další připomínají, že jeho vlastní synové se vojenské službě vyhnuli. Jiní zase míní, že prezident boje v Sýrii, smrt vojáků i turecké děti využívá ke svému vnitropolitickému boji.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Norsko se omluvilo ženám pronásledovaným za vztah s nacisty

Ilustrační foto

Norská vláda se ve středu oficiálně omluvila norským ženám, které za okupace navázaly vztah s německými vojáky a po...

Dohoda o brexitu je stále možná, věří Babiš

Český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (28. června 2018)

Andrej Babiš stále věří, že dohodu o britském odchodu z Evropské unie je možné dojednat včas. Řekl to novinářům před...

Zraněného vojáka v Afghánistánu čeká další operace, nehýbe končetinami

Čeští vojáci v afghánském Bagrámu

Těžce zraněného českého vojáka D. K. v Afghánistánu čeká další operace. Potíže má se slezinou a s obratlem, kvůli...Najdete na iDNES.cz