Recenze: seriál “1890” napíná nervy a okouzluje dokonalou dobovou atmosférou

  10:12aktualizováno  10:29
Tato seriálová premiéra slibuje, že v roce rok 2018 strávíme mnoho hodin u seriálů, které jsou… dobré!

| foto: TV PrimaMediahub

Do klidného, lehce zaostalého regionu Gemeru (což se v té době dalo říci kromě několika měst o všech částech Rakouska Uherska) přijíždí mladý ambiciozní detektiv Jánoš Marton v podání Jána Koleníka, aby zde pomohl vyřešit brutální vraždu služebné na panství Betliar. V soukromém životě je velmi nezodpovědný a právě to ho do Gemeru přivedlo. Tento namyšlený, uhlazený a novými vyšetřovacími metodami nadšený detektiv rozhodně není po chuti místnímu strážmistrovi Vilému Černému (Stanislav Majer), který v něm vidí pouze nadutého městského hejska. Jeho metody ostatně většina místních považuje za kouzla a čáry, holt dobové Slovensko. Vzájemná animozita obou vyšetřovatelů rychlému vedení vyšetřování zrovna nepomáhá a dvojice žandárů (tedy četníků, pro ty později narozené) vyšetřování skoro pohřbívá kvůli své idiocii. K tomu si přičtěte extravagantní místní šlechtu, která z pátrání na svém panství žádnou radost nemá, a majordoma (v podání Filipa Kaňkovského), který by nejraději vše zametl pod koberec. Takhle rozehraná úvodní partie seriálu dává tušit, že nudit se nebudeme.

TV Prima

TV Prima

1890 je Slovenskou odpovědí na trend historických detektivek, které v posledních letech zaplavily obrazovky televizí. A je vidět, že Slováci neponechali nic náhodě a svými zahraničními kolegy se nechali mocně  inspirovat. Předně musím zmínit naprosto úchvatnou výpravu. Šlechtické sídlo Betliar je naprosto famózní (a nebál bych se srovnání s panstvím Downton) a přírodní krásy okolí jsou úchvatné (seriál můžeme brát i jako propagaci regionu, docela bych tam na dovolenou zajel). Exteriérům a interiérům skvěle sekunduje kamera. Už dlouho jsem neviděl tak zajímavý styl a práci se zpomalenými záběry. Využití dronů a skvělá práce s filtry dělá z 1890 v rámci Česka a Slovenska aspiranta na nejlepší vizuálně zpracovaný seriál za posledních pár let. Jednoduše řečeno: na seriál se zatraceně příjemně kouká.

TV Prima

TV Prima

Herecké obsazení mě také příjemně překvapilo. 90% slovenských herců jsem neznal, ale musím uznat, že casting zvolil velmi dobře. Představitelé šlechty jsou přesně tak dekadentní a svou výjimečností si jistí, jak bych si u grófů představoval. Zde musím podotknout, že Filip Kaňkovský se dostal do mých “top 10” nejodpornějších hrdinů, jeho party jsem si opravdu užíval. Primě musím poděkovat také za to, že seriál nechali v původním znění, i když tím podstupují riziko nižší sledovanosti. Je to trošku smutné, ale pravdou je, že dnes více lidí dokáže sledovat seriál v angličtině než ve slovenštině. Anglicky prostě umějí lépe. Je tedy ovšem faktem, že některé repliky (zvláště dvou pitomců/žandárů) byly i pro mě naprosto nesrozumitelné. Ale právě to dodává atmosféře další plusové body!

Hudební doprovod využívá dobové nástroje a nebojí se je kombinovat s moderními, je to zajímavé oživení. Škoda jen, že ne vždy gradace hudby koresponduje s gradací příběhu.

TV Prima

TV Prima

Co se příběhu samotného týče, až na jedinou věc mu není moc co vytknout. Je pravda, že alespoň ze začátku je velmi rozvláčný, ale člověk zase má čas na to, aby se mohl kochat výpravou. Divákovi je hned jasné, že to s tou jednou vraždou nebude tak jednoduché, ale vyšetřování nepostrádá logiku a nevšiml jsem si, že by se postavy chovaly nějak zvlášť nelogicky.

Opravdu jsem ale nepochopil rádoby humorné epizody, které se netočí kolem hlavní dějové linky, ale zaměřují se na drobné kriminální případy z okolí. Bohužel toto vyšetřování vede místní dvojice Pat a Mat (no dobře, dva žandáři). Tím se rázem z 1890 stává velmi nepovedený (a kvůli výpravě i velmi drahý) sitcom. Připadá mi, jako kdyby autoři chtěli udělat seriály dva, ale televize jim dala peníze jen na jeden. Je to velká škoda, protože tyto epizody ubírají seriálu na autentičnosti - a to i přesto, že tyto epizody mají základ v reálných kriminálních případech té doby - a také ubírají na atmosféře. Většinou jsou pouze a jen trapné. Naštěstí se dají přeskočit.

TV Prima

TV Prima

Historická detektivní série 1890 hravě strčí do kapsy většinu českých, ale i německých a polských historických detektivek a mě trošku mrzí, že se s takovým seriálem mohou chlubit jen naši bratři. I když nebýt českých herců, zdaleka by to tak dobrý seriál nebyl, jestli mi jako rozumíte..

Ale ne, teď vážně - rozhodně si 1890 nenechte ujít, je to nadstandardně udělaný seriál, který vás bude bavit.

1890 (TV seriál)

Slovensko 1890

Historický / Krimi

Slovensko, 2017, 11 h 26 min (Minutáž: 13x60 min)

Režie: Peter Begányi

Scénář: Rasťo Boroš, Peter Nagy, Soňa Čermáková

Kamera: Norbert Hudec

Hudba: Slavo Solovic

Hrají: Ján Koleník, Stanislav Majer, Milan Ondrík, Filip Kaňkovský, Daniel Fischer, Martin Nahálka, Lukas Kosz, Danica Matušová, Anikó Vargová, Katarína Jančula, Michal Noga, Andrea Karnasová, Vica Kerekes, Zuzana Konečná, Kristína Tóthová, Petra Vajdová, Nataša Burger, Michal Režný, Mária Breinerová-Mačáková, Ondrej Kovaľ, Kamil Mikulčí…

Producenti: Peter Begányi

Střih: Richard Chomo, Róbert Karovič

Zvuk: Blažej Vidlička, Alexander Bori

Scénografie: Julius Barczi

Masky: Eva Kranich, Lukáš Král, Magdaléna Podhorná, Zuzana… (více)

Kostýmy: Miriam Struhárová

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a společně pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon...“ A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.

Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti kvůli své lenosti nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky - hraběnky (Anikó Varga) i nevyzpytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj? (TV Prima)

Autor:


Témata: premiér

S balonem do oblak: Překonají pasažéři svůj strach?

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Mezinárodní federace vytváří konvenci na ochranu novinářů

Ilustrační snímek

Mezinárodní federace novinářů zahájila v newyorském sídle OSN kampaň za vytvoření Mezinárodní konvence o bezpečnosti a...

Vysílací rada se bude zabývat vulgarismy prezidenta v Českém rozhlase

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana v...

Výzkum: američtí studenti se ztrácí v záplavě zpráv, nepoznají důležité

Ilustrační foto

Mnohé studenty amerických vysokých škol přemáhá množství zpráv, které se k nim dostává a záplava informací jim...Najdete na iDNES.cz