Recenze Pavla Koutského: Já, Kajínek - mýtus o novodobém Robinu Hoodovi je daleko za hranou morálky

  8:47aktualizováno  10:03
Asi to bude speciální česká vlastnost, že nám nejvíce imponují grázlové. Netuším, kde se to v nás bere, ale to je teď vedlejší. Televize Prima právě na tuto českou vlastnost vsadila se svojí novou dokumentární sérii Já, Kajínek a po prvním díle je naprosto jasné, že vsadila správně (1,3 milionu diváků, historicky nejúspěšnější dokument TV Prima hovoří snad za vše).

| foto: TV PrimaMediahub

Série je natočena jako dokureality, kdy jsou dlouhé monology Jiřího  Kajínka prostřihány hranými sekvencemi z jeho mládí (první krůčky po cizích bytech, první lásky - šperháky, atd.). Na první pohled je jasně vidět jedna věc - Jiří Kajínek umí mluvit a hlavně se umí prodat. Dokument sice totálně rezignoval na pravdu (a sám to v úvodu připouští), ale o pravdu tady přeci nejde. Jde o sledovanost.

Proto nás může Kajínek přesvědčovat o tom, že dostat za první vloupání rok na tvrdo je neetické. Že sice kradl, ale nejvíc vždy okrádal stát, takže pohoda,ne? Že se tím nechce omlouvat, ale že prostě kdyby na něj rodiče byli více přísní, mohl z něj být právník. Za celý první díl (a pochybuji, že se to v dalších čtyřech dílech změní) mu nikdo neoponuje, nikdo ho nevystaví realitě. Autoři nechávají hlavního protagonistu vyprávět svoji pohádku a k tomu mu pomáhají efektním střihem a natočenými pasážemi.

Přijde mi to naprosto zvrácené. Vím, že je hloupost chtít po komerční televizi, aby měla nějaké morální zásady, ale celé vyznění této série mi přijde tak moc za hranou, že to zmínit musím. Televize dokáže formovat názor veřejnosti zatraceně dobře a tuhle odpovědnost autoři dokumentu prostě hodili za hlavu a stvořili novodobého Robina Hooda, který sice bral všem (i chudým - ale pozor, vždy se snažil poškodit zámky, aby jim to ty zlé pojišťovny mohly nahradit), ale má charisma a lidi ho žerou.

Takže tady máme nový vzor pro naše děti (Kajínek měl očividně naprosto pohodové dětství, jen to byl spratek a měl rád prachy), jen ať vidí, že dráha zločince je cool a dají se na ní snadno vydělat peníze (i když pozor, jak říká náš guru Jiří - otevřít trezor JE práce, i když policisté říkají něco jiného).

Přiznám se, že jsem měl velké problémy celý první díl dokoukat, protože mi bylo stydno, ne za Jiřího Kajínka, ten má na svoji pokřivenou morálku nárok, ale bylo mi stydno za autory a za vedení televize, že dokument stvořili v takové podobě - jako jednu velkou oslavu velkého muže. Jenže ten muž je mnohonásobně usvědčený zloděj a dle všeho také vrah, tohle žádná sledovanost omluvit nemůže.

Já, Kajínek (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2017, 5x55 min

Režie: Ivan Bareš

Kamera: Mark Bliss

Hudba: Karel Antonín

Hrají: Jiří Kajínek

Producenti: Petr Jákl ml.

Střih: Karel Coma


Televize Prima uvádí exkluzivní dokument, který je vůbec první osobní zpovědí Jiřího Kajínka – nejznámějšího českého vězně odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Vězně, který dostal prezidentskou milost. Koncept této dokumentární minisérie je postaven na přiblížení osobnosti Jiřího Kajínka lidem tak, jak ho neznají, jedná se o jeho osobní zpověď. Z osoby Jiřího Kajínka se stal celospolečenský fenomén a veřejnost bezesporu zajímá, jaký opravdu je. Je to nenapravitelná vraždící bestie, jak bylo popsáno v psychologickém posudku, kvůli kterému dostal doživotí, nebo je to normální člověk s mnoha chybami, které ale dokáže přiznat a staví se k nim čelem? To jsou otázky, na které minisérie bude hledat odpovědi.

Všechny dokumenty jsou doplněny záběry jak z filmu Kajínek, tak i dalšími bonusy, a dokonce nikdy nepoužitými záběry. Části dokumentů budou hrané samotným Jiřím Kajínkem, jiné jsou natočené s figuranty v situacích, které přesně odpovídají Kajínkovým vzpomínkám. Tyto efektně natočené hrané sekvence se budou prolínat s výpověďmi hlavního protagonisty i ostatních postav vystupujících v dokumentu – a dohromady vytvoří plastický obraz světa Jiřího Kajínka. V dokumentech je také hojně využívaný archivní materiál, ať už jde o nikdy nezveřejněné fotografie z rodinného archivu a dopisy, ale i novinové články, televizní záběry a soukromá, nikdy neodvysílaná videa. Vše je založeno na exkluzivitě veškerého materiálu použitého v těchto dokumentech, které jsou koncipovány jako zpověď, kdy se postupně bude Jiří Kajínek stavět do role průvodce. Půjde o jeho subjektivní pohled na vše, co se dělo a co právě probíhá.(TV Prima)

Aktuální hodnocení na CSFD zde

Autor:


S balonem do oblak: Překonají pasažéři svůj strach?

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Byl to první vulgarismus po čtyřech letech, hájil Zeman slova o „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Už jsem dlouho nic takového neřekl, tak prezident Miloš Zeman hájí svou vulgaritu v živém vysílání Českého rozhlasu. V...

Vysílací rada se bude zabývat vulgarismy prezidenta v Českém rozhlase

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana v...

Netflix vydá dluhopisy, aby měl na původní pořady

Ilustrační foto

Internetová televize Netflix hodlá vydat dluhopisy v hodnotě dvou miliard dolarů (téměř 45 miliard korun). Výtěžky z...Najdete na iDNES.cz