Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

"Rebelující" redaktory ČT podpořilo 2000 lidí

  22:45aktualizováno  22:45
Praha - Přes dva tisíce lidí přišlo v úterý 26. prosince večer před budovu zpravodajství ČT na pražské Kavčí hory, aby podpořili zaměstnance televize, kteří požadují rezignaci nového ředitele ČT Jiřího Hodače. K občanům mimo jiné promluvila senátorka Zuzana Roithová (KDU-ČSL), herci divadla Sklep Milan Šteindler a David Vávra. O proslov se pokusila i členka Rady ČT Jana Dědečková. Tu však shromáždění vypískalo.
Ve fotogalerii si prohlédněte snímky zachycující atmosféru v České televizi

"Chtěl bych říct jasné ne, přeloženo jasné nein," prohlásil Steindler, který je televizním divákům známý především ze satirického pořadu Česká soda.

Jana Dědečková stačila lidem před budovou zpravodajství jen sdělit, že Rada ČT svými posledními kroky začala konečně plnit svou kontrolní funkci. Po těchto slovech ji lidé, z nichž někteří měli české vlajky a transparenty žádající odstoupení Hodače i
Rady ČT, vypískali.

K občanům promluvil také ministr životního prostředí Miloš Kužvart, podle něhož se nyní hraje o svobodu slova, a senátorka Zuzana Roithová.

Od 19:15 lidé sledovali na velkoplošné obrazovce zpravodajství připravené rebelující redakcí a poté i zprávy připravené ve studiích TV Nova Janou Bobošíkovou. Tuto verzi zpravodajství sarkasticky komentovali. Setkání bylo ukončeno společným zpěvem koled.

Protesty se odehrály i v Brně

Téměř 300 občanů se dnes večer sešlo před budovou brněnského studia České televize v Jezuitské ulici, aby tak vyjádřili nesouhlas s jednáním Rady České televize a způsobem zvolení nového generálního ředitele televize Jiřího Hodače. "Setkání jsme svolali na poslední chvíli. Proto nás překvapil nebývale velký počet občanů, kteří na akci přišli," řekl ČTK Zdeněk Plachý ze sdružení Brno 20/21 mapujícího situaci v médiích, které je součástí iniciativy Česká televize - věc veřejná.

Podle Plachého je situace v České televizi již tak vyhrocená, že je potřebné pokračovat v protestech. Pořadatelé dnešní akce se proto rozhodli, že stejné setkání uspořádají také ve středu v 19:00 před budovou brněnského televizního studia ČT.

Události opět v dvojím podání

Události, hlavní zpravodajská relace ČT, kterou viděla většina diváků, vznikala i v úterý provizorně v barrandovském studiu společnosti CET-21, opět v režii nového vedení. Po úvodní reportáži z redakce "vzbouřenců" na Kavčích horách v níž ředitelka zpravodajství prohlásila, že její manažerské možnosti jsou vyčerpány a že na řadu zřejmě přijde odpojení telefonů, topení, zablokování mobilů a počítačů, odvysílal program několik dalších zpráv. Nový tým však nestačil pokrýt vymezený čas, a tak v závěru divákům opět nabídl písemné vysvětlení. Během Událostí Jana Bobošíková avizovala chystanou večerní zpravodajskou relaci 21. Události vysílané z Kavčích hor viděli diváci jen prostřednictvím satelitu a kabelu.

Solidaritu svým podpisem redakci zpravodajství ČT vyjádřilo na Václavském náměstí v Praze podle krizového štábu již 30.000 lidí.

Redaktoři "rebelové" přespávají na Kavčích horách

Redaktoři "rebelové", kteří v budově zpravodajství přespávají, si dlouhé chvíle například v noci krátili hraním společenských her. V oknech budovy je nalepeno poděkování lidem, kteří už dvakrát přišli před objekt zpravodajství vyjádřit redaktorům svou podporu.

"Bez profesních i jiných souvislostí si i člověk stojící zcela mimo musí po chvíli všimnout, že stačí elementární smysl pro slušnost a kousek citu a musí být zřejmé, o co tady jde a jak důležité je nějakým způsobem deklarovat své stanovisko," řekl moderátor počasí Ján Zákopčaník. Situace je podle něj velmi složitá, lidé ve zpravodajství jsou si ale jisti tím, že stojí na "správné straně".

"Prožíváme situaci, která se může jevit jako velmi složitá, ale pro takové případy mají lidé už od nepaměti vyzkoušeno, že spolehlivým vodítkem je vlastní srdce, pakliže ho máme na svém místě a otevřené," uzavřel Zákopčaník. On sám sice v budově zpravodajství dosud nenocoval jako jiní redaktoři, dnes si už s sebou do práce ale kartáček na zuby přinesl.

Poté, co se dnes Bobošíková pokusila dvacítce redaktorů předat výpovědi, objevil se k velkému pobavení redakce v budově dopis, jímž Bobošíková měla na jaře 1989 žádat o práci v tehdejší Československé televizi a který obsahuje všechna tehdejší povinná "socialistická" oslovení.

Ministr kultury Pavel Dostál vyzval Hodače k Rezignaci

"Současná situace v ČT už není zdaleka pouhou pracovně-právní
záležitostí a jakékoliv násilné řešení této situace, ke kterému
začíná docházet, byť mohlo přispět k celospolečenské politické krizi," uvel ministr kultury Pavel Dostál a vyzval ředitele České televize Jiřího Hodače k rezignaci.

Bobošíková rozdávala výpovědi

Ve zpravodajské redakci rozdala ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková dvaceti lidem nové výpovědi zdůvodněné hrubým porušením pracovní kázně. Redaktoři jí odpověděli skandováním "Svoboda, svoboda" a zpěvem. Výpověï převzal pouze zpravodaj a editor zahraniční redakce Libor Dvořák. "Já jsem tu výpověï převzal z toho důvodu, že bude pádným argumentem pro případné soudní řízení, pokud k němu dojde, protože si myslím, že toto rozhodnutí vedení České televize ještě není definitivní," zdůvodnil své rozhodnutí.

V době vysílání poledních zpráv Bobošíková přišla do zpravodajského sálu společně se svým kameramanem a zvukařem a požádala, aby jim redaktoři umožnili ve zpravodajském sále pracovat.

František Vrána z centrálního dispečinku Českých radiokomunikací dnes znovu potvrdil, že radiokomunikace se řídí pokyny ředitele Hodače, který je pro ně "jediným zákazníkem" za ČT. Informace o tom, kolik lidí přijímá signál veřejnoprávní televize kabelovou cestou a kolik z pozemních vysílačů, nemá.

Bobošíková již v pondělí 25. prosince předala některým členům redakce rozhodnutí, jimž je převádí na jinou práci s tím, aby budovu redakce opustili a vykonávali ji doma. Ti však její písemná rozhodnutí odmítli převzít a v redakci přečkali dnešní noc z obavy, že by je již druhý den ochranná služba ČT do objektu nevpustila. Redakce držela z obavy před použitím násilí ze strany vedení i "noční hlídky".

Zaměstnanci ČT: čekáme i politickou podporu

Zaměstnanci redakce nerespektující nové vedení ČT očekávají daleko větší politickou podporu než v minulých dnech. V pondělí je před budovou zpravodajské redakce podpořila například místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková (ČSSD) a senátor za čtyřkoalici Josef Zieleniec. Dnes očekávají mimo jiné
příchod místopředsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Krize v ČT trvá od středy, kdy její rada zvolila Hodače novým ředitelem. Část televizních pracovníků, především redaktoři zpravodajství, ale Hodače neuznávají. Nelíbí se jim mimo jiné rychlost, s jakou byl do funkce vybrán. Vzbouřenci odmítají
akceptovat i lidi, které Hodač jmenoval do funkcí. To se týká zejména nové ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. Hodače k rezignaci vyzvala i většina členů kolegia, které nový ředitel "zdědil" po svém předchůdci Dušanu Chmelíčkovi.

Jan Kasal: Hodač by měl odstoupit, pokud to s ČT myslí dobře

Bývalý šéf sněmovní komise pro sdělovací prostředky a nynější předseda KDU-ČSL Jan Kasal soudí, že nový generální ředitel České televize Jiří Hodač by měl odstoupit, pokud to s ČT myslí dobře. "Pokud to pan Hodač myslí s ČT opravdu dobře, měl by to zvážit a měl by odstoupit a vytvořit prostor proto, aby se našlo lepší řešení, které by znamenalo zklidnění situace," řekl Kasal.

Uvedl, že jeho stanovisko k situace v ČT lze považovat za názor KDU-ČSL.

Kasal si nemyslí, že je možné zpochybňovat legitimitu rozhodnutí Rady ČT, která Hodače zvolila, "byť to bylo překotné a byť s výsledkem, zdá se, většina lidí není vůbec spokojena". Podle něj nelze zpochybňovat ani legitimitu Hodačova rozhodnutí. Kdyby ale měl Kasal na jednu "misku vah" položit ČT jako veřejnoprávní
instituci a na druhou Hodače, "jednoznačně" by se rozhodl ve prospěch ČT.

Kasal rovněž zdůraznil, že současný šéf sněmovní komise pro sdělovací prostředky Ivan Langer (ODS) měl "už dávno" svolat její zasedání k situaci v ČT. "Je- li takováto situace v ČT, musí konat i poslanci. Proto se domnívám, že pan předseda mediální komise Langer měl komisi svolat, aby zasedla ještě mezi svátky, nejlépe zítra (ve středu 27. prosince), pozvala si všechny zúčastněné strany a na základě toho, co uslyší a k čemu dospěje, by měla s největší pravděpodobností požádat o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny," vysvětlil.

O svolání sněmovní schůze k situaci v ČT se snaží rovněž skupina čtyřkoaličních poslanců, k nimž se chce přidat část sociálních demokratů. Ke svolání musí předložit žádost nejméně se 40 podpisy poslanců. Kasal nepochybuje o tom, že se takový počet podpisů podaří získat. Domnívá se nicméně, že "postup kroků by měl být přes (sněmovní) mediální komisi".

"Kdyby mediální komise v této chvíli nekonala, musel bych nutně požádat, aby skončila svou práci. Protože kdy jindy by měla zasáhnout mediální komise než právě v tuto naprosto unikátní chvíli... Pokud v tuto chvíli nechce konat, měla by se rozpustit a měla by parlamentu umožnit, aby vznikla jiná mediální komise," řekl Kasal, který stál v čele této komise do voleb v roce 1998.
Řádné zasedání komise se chystá na 12. ledna.

Ivan Langer: Schůze mediální komise bude 12. ledna, ne dříve

Předseda sněmovní komise pro sdělovací prostředky Ivan Langer (ODS) v rozhovoru pro ČTK zopakoval, že nejbližší řádné zasedání jeho komise se uskuteční
12. ledna. Názor předsedy KDU-ČSL Jana Kasala, že by se mělo odehrát
již ve středu zhodnotil jako politizování problému.

Uvedl, že je šokován postupem čtyřkoaličních politiků, kteří veřejně vyjadřují podporu vzbouřeným zaměstnancům ČT. "K posuzování této věci není povolána Poslanecká sněmovna. Máme zvolené instituce, které jediné jsou oprávněny do věci
vstupovat. Je to Rada ČT a Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání," řekl.

I když se politikům nelíbí rozhodnutí Rady ČT, ještě to podle něj neznamená, že jde o špatné rozhodnutí a že politici mají právo ho měnit nebo posuzovat.
Podle Langra teï již nejde o spor o ČT a o osobu jejího generálního ředitele, "nýbrž o to, zda žijeme v parlamentní demokracii a v právním státě". Uvedl, že i kdyby se zaměstnanci ČT "tisíckrát" domnívali, že nový ředitel ČT není pravou osobou do čela této instituce, nic je neopravňuje k tomu, aby se vzbouřili, nerespektovali platné zákony a brali si diváky jako rukojmí.

Řešení situace spočívá podle Langra v důsledném respektování platných zákonů a rozhodnutí institucí, které jsou k tomu oprávněny. O složení programu nerozhoduje podle Langra skupina redaktorů povzbuzovaných některými umělci a politiky.

Pracovníci ČT odmítající ředitele Jiřího Hodače, z okna zdraví všechny, kteří je přišli podpořit. (26. prosince 2000)

Moderátor hlavní zpravodajské relace České televize Události Josef Maršál odmítl 25. prosince převzít od nově jmenované ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové rozhodnutí o převedení na jiné pracovní zařazení.

Redaktor České televize a člen krizového výboru Adam Komers během pokračující krize v České televizi, která trvá již od 20. prosince, kdy Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem Jiřího Hodače.

Redaktoři České televize neuznávající nové vedení televize v čele s generálním ředitelem Jiřím Hodačem sledovali 25. prosince večer ve studiu na Kavčích horách vystoupení nově jmenované ředitelky zpravodajství ČT Jany Bobošíkové ve zpra vodajské relaci TV Prima.

Redaktorka České televize Iveta Toušlová se připravuje na vysílání hlavní zpravodajské relace ČT ve studiu na Kavčích horách. Odkud vysílala 25. prosince večer skupina redaktorů neuznávající nové vedení televize v čele s generálním ředitelem ČT Jiřím Hodačem.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

BMW Řada 1 2.0 i
BMW Řada 1 2.0 i

r.v. 2008, naj. 130 799 km, benzín
249 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz