Vojáci Středoafrické republiky

Vojáci Středoafrické republiky | foto: Profimedia.cz

Rebelové ovládli metropoli Středoafrické republiky, prezident utekl

  • 14
Hlavní město Středoafrické republiky Bangui padlo po dni bojů do rukou povstalcům z hnutí Séléka. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bozizého poradce. Podle nich prezident François Bozizé uprchl přes řeku do sousedního Konga.

Povstalci z hnutí Séléka do Bangui vstoupili v sobotu a vyzvali prezidenta, aby se vzdal moci. Po klidné noci ale boje vypukly znovu a už dopoledne povstalci oznámili, že dobyli prezidentský palác a že Bozizé uvnitř nebyl. Chtěli také obsadit budovu rozhlasu.

Bozizé podle jednoho ze svých poradců uprchl přes řeku Ubangi do Konga, ale konžská vláda to popřela. Její mluvčí agentuře AFP řekl, že Bozizé nepožádal o vstup do Konga a ani tam nepřijel. AFP také tvrdí, že Bozizé nasedl do vrtulníku, ale kam odletěl, není jasné.

Podle agentury Reuters Kongo požádalo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, aby pomohl s převozem Bozizého rodiny. Jde prý o 25 příbuzných shromážděných v konžském pohraničním městě Zongo. Chtějí se dostat do Gemeny, což je středisko konžské provincie Jižní Ubangi. Bozizé mezi nimi ale není.

Podle svědků v hlavním městě začalo rabování obchodů, soukromých domů i automobilů. "Ozbrojení muži rozbíjejí dveře, loupí a pak přijdou civilisté a kradou ještě po nich. Mám strach, nikam nevycházím," sdělil jeden z obyvatel Bangui. Mluvčí povstalců oznámil, že členové hnutí Séléka začnou město střežit a zajistí bezpečnost.

Francie pošle do Středoafrické republiky další vojáky

Převrat ve Středoafrické republice ostře odsoudila komise Africké unie, jejíž šéfka Nkosazana Dlaminiová-Zumová vyzvala členské státy, aby společně přijaly rázná opatření. "Stanovy Africké unie předpokládají, že v případě protiústavního převzetí moci bude dané zemi pozastaveno členství v Africké unii. Ti, co jsou za tento stav zodpovědní, budou odsunuti do úplné izolace a přijaty vůči nim sankce," uvedla šéfka unie.

Povstalecký velitel Djouma Narkoyo vyzval vojáky z kontingentu středoafrických států a z Jihoafrické republiky, kteří střežili prezidentské sídlo, aby odevzdali zbraně. Povstalci se probili do Bangui přes asi 400 jihoafrických vojáků, z nichž šest zahynulo.

Francie se rozhodla o víkendu z bezpečnostních důvodů posílit svou posádku ve Středoafrické republice o 350 vojáků. Doposud jich v zemi působilo 250. Ve Středoafrické republice žije zhruba 1200 francouzských civilistů.

Nezávislost přinesla násilí

Bozizé se ujal moci po převratu v roce 2003. Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoliv je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím. Francie nyní požádala o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

Povstalecká koalice Séléka sdružuje tři ozbrojené skupiny a loni v prosinci obsadila asi desítku měst. V lednu povstání ukončila a připojila se k vládě. Dohoda ale měla krátkého trvání. Teď povstalci tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně. Chtěli také, aby vláda odvolala jihoafrické vojáky povolané do země k zajištění bezpečnosti.

Jejich dalším požadavkem bylo začlenění 2000 povstaleckých bojovníků do armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video