Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rebelové jsou již u Skopje

  22:34aktualizováno  22:34
Dramatická situace v Makedonii, kde se albánští povstalci z Národní osvobozenecké armády (UCK) během víkendu již přiblížili k makedonské metropoli Skopje a obsadili obec Aračinovo u skopského letiště, vyvolala zděšení mezi civilními obyvateli. Z oblasti prchají davy vyděšených civilistů obávajících se, že by rebelové mohli proniknout až do hlavního města. Povstalci plán omítají navzdory mírovému návrhu, který v pátek nastínil makedonský prezident Boris Trajkovskij..

Podle  OSN jen v posledních dnech uprchlo téměř 7000 makedonských Albánců před boji do Kosova. "Je to dramatická situace," prohlásil v sobotu makedonský ministr vnitra Ljube Boškovski, který zároveň připustil, že zhruba tisíc povstalců "kontroluje všechny strategické body".

Bezpečnostní síly čekají podle něj jen na rozkaz vlády, aby zahájily útok s cílem znovu získat kontrolu nad Aračinovem, jež leží "na dostřel" od Skopje.
Makedonští političtí vůdcové se v sobotu ve snaze zabránit další eskalaci setkali ve Skopji s vysokým představitelem Evropské unie Javierem Solanou. Solana ocenil předběžný mírový plán.

Návrh předpokládá také částečnou amnestii pro povstalce, rozmístění mezinárodních pozorovatelů, rozsáhlejší zapojení etnických Albánců do státních institucí a reintegraci povstalců, kteří dobrovolně složí zbraně, do společnosti. Jeden z čelných představitelů Albánců Arben Xhaferi však označil mírový plán za "beztvarý" a dožadoval se okamžitého příměří.

Navzdory nabídce příměří, se kterou albánští rebelové přišli v noci na pátek, zahájily proti nim ráno na severu Makedonie vládní síly intenzivní palbu z tankových děl. Makedonský premiér Ljubčo Georgijevski zároveň oznámil, že válečný stav v zemi nakonec nevyhlásí, proti albánským gerilám však razantně zasáhne.

Prezident nabízí povstalcům mírový plán

Makedonský prezident Boris Trajkovski předložil parlamentu plán na ukončení rebelie albánských separatistů. Navrhuje reformu ozbrojených sil a navrhuje stimuly, které by měly přimět vzbouřence ke složení zbraní. "Nemůžeme nalézt cestu z této krize pouze vojenskými prostředky," zdůraznil prezident.

"Těm makedonským občanům, kteří byli pod nátlakem nebo lstí donuceni (aby se připojili k povstalcům), musíme dát šanci vymanit se ze spárů banditů. Musíme dát šanci těm, kteří jsou připraveni složit zbraně a zapojit se do civilního života státu," dodal s tím, že plán odzbrojení bude zahájen ihned, jakmile to podmínky dovolí.

Vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana Trajkovského plán uvítal. "Má naši podporu," podtrhl.

Plán podle západních diplomatických zdrojů, citovaných agenturou Reuters, počítá se složením zbraní povstalci UÇK a s jejich odchodem do Kosova. Nepočítá však s jejich amnestováním.

Armáda útočila na rebely
"Makedonské bezpečnostní síly přistoupily v pátek v pět hodin ráno k vojenské operaci, aby zničily teroristické skupiny v oblasti Kumanova a Lipkova," oznámil mluvčí makedonské armády plukovník Blagoja Markovski.

Na pozice povstalců v okolí vesnic Slupčane, Otlja a Orizare bylo z tankových děl vypáleno více než 60 granátů. Deset obzvláště silných detonací bylo zaznamenáno v okolí pravoslavného kláštera u vsi Matejče, který je v rukách Národní osvobozenecké armády (UÇK). Povstalci prý na palbu vládních sil odpovídali velmi úsporně.

Vládní jednotky na nabídku příměří nereflektují

Makedonie čeká zbraně ze zahraničí.

Agentura Reuters v noci na pátek přinesla zprávy o tom, že povstalci vyhlásili jednostranné příměří a vyzvali makedonskou vládu k podobnému kroku. Albánští povstalci podle Reuters prohlásili, že budou střílet pouze tehdy, když je vládní síly napadnou, a vyzvali makedonskou vládu, aby vyhlásila příměří také ze své strany.

Situace v oblasti konfliktu je značně nepřehledná. Albánští povstalci tvrdí, že UÇK získala opět kontrolu nad vesnicemi severovýchodně od hlavního města Skopje, z nichž ji armáda vytlačila. Velitel UÇK Shpati ve čtvrtek telefonicky agentuře Reuters sdělil, že jeho muži plně kontrolují obec Matejče, kde došlo o víkendu k prudkým srážkám, a že znovu obsadili ves Vaksince. "Vaksince máme už tři dny opět ve svých rukách," tvrdil Shpati.

Podle zpravodaje AFP je obtížné zhodnotit škody, které byly způsobeny pátečním útokem vládních sil. V oblasti konfliktu kromě toho uvízly tisíce albánských civilistů. Obzvláště znepokojující je situace v obcích Lipkovo a Otlja, kam se před boji údajně uchýlilo 8 000 až 15 000 Albánců, zejména žen, dětí a starých lidí.

Záměr vyhlásit v zemi válečný stav, což by umožnilo povolat do zbraně všechny fyzicky schopné muže, vyvolal rozdílné reakce v Makedonii a spíše negativní reakci na Západě. Obzvláště rezervovaný k tomuto záměru byl prý makedonský prezident Boris Trajkovski.

Makedonie válečný stav nevyhlásí
"Uvědomuji si, že ve většině politických stran není vůle vyhlásit válečný stav, a tak na tom nechci trvat. Neustupuji však od myšlenky, že je třeba energicky postupovat proti povstalcům," prohlásil premiér Georgijevski v rozhovoru pro makedonskou televizi.

Po úterním útoku povstalců u města Tetovo na severozápadě země, který si vyžádal životy pěti makedonských vojáků, vláda ve středu ohlásila, že hodlá prosadit vyhlášení válečného stavu.

Pro přehodnocení záměru Makedonie vyhlásit válečný stav se vyjádřil vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, USA, Albánie i Bulharsko.

Asi padesát domů a obchodů patřících většinou Albáncům a muslimským Makedoncům bylo 7. června vypáleno v jihomakedonském městě Bitola poté, co albánští povstalci na severu země zabili několik vojáků pocházejících z tohoto města. (7. června 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Výroční gripen českých tygrů uspěl v soutěži o nejlepší kamufláž

Čeští letci na cvičení NATO Tiger Meet v Polsku

Na 80 bojových letounů a vrtulníků se zapojilo do cvičení tygřích letek NATO v polské Poznani. Tygří letky platí v...

Bílý dům nabízí slevu na pamětní mince oslavující zrušený summit s Kimem

Pamětní mince vydaná při příležitosti schůzky Donalda Trumpa a Kim Čong-una....

Historická schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem se sice nekoná, přesto si na stránkách Bílého domu stále můžete...

Japonsko otevře své stálé zastoupení v centrále NATO

Nová centrála NATO v Bruselu

Japonsko otevře stálé diplomatické zastoupení při NATO. Severoatlantická rada ve čtvrtek odsouhlasila žádost Tokia, aby...

Najdete na iDNES.cz