Bojovník Syrské osvobozenecké armády v Homsu (6. prosince 2012)

Bojovník Syrské osvobozenecké armády v Homsu (6. prosince 2012) | foto: Reuters

Asadova letadla na nás shazují chemické zbraně, tvrdí syrští povstalci

  • 15
Syrský diktátor Bašár Asad má obrovský arzenál chemických a biologických zbraní. A dosud opakoval, že jej nepoužije proti rebelům. Video, které od povstalců převzala stanice al-Arabíja, ale naznačuje, že Asadova letadla už se shazováním chemických zbraní začala.

Zprávy ze Sýrie je nemožné nezávisle ověřit. I jinak protiasadovsky naladěná televize al-Arabíja je ve svém hodnocení opatrná, když říká, že to byli pouze rebelové, kdo v troskách chemickou zbraň identifikoval. Podle opozice tuto látku shodil vládní letoun a následný plamen prý nebylo možné uhasit ani vodou, ani hlínou, respektive sutí.

VIDEO

Podívejte se na záběry, na kterých jsou podle povstalců zachyceny chemické zbraně po dopadu.

O tom, že Asad v případě nouze použije zbraně hromadného ničení, se spekuluje již od začátku syrského konfliktu. Ten trvá již 21 měsíců a vyžádal si nejméně 42 tisíc životů. V sobotu to byl kupříkladu britský ministr zahraničí William Hague, kdo citoval zpravodajské zdroje, podle kterých Sýrie připravuje zbraně hromadného ničení k případnému použití.

O nebezpečí, které pro region představuje Asadův arzenál, hovořil s televizí Fox News i izraelský ambasador v USA Michael Oren. Ten zopakoval, že jeho země se pohyb nebezpečných zbraní snaží bedlivě sledovat.

Obává se totiž, že se dostanou do rukou třeba radikálně islamistických šíitů z libanonského hnutí Hizballáh - to je od svého vzniku silně protiizraelsky orientované. "Pokud se tak stane, pro Izrael se zcela mění situace. Představte si, že Hizballáh, který drží 70 tisíc raket, získá chemické zbraně schopné zabít tisíce lidí," varoval Oren.

Držení chemických a biologických zbraní je v Sýrii svého druhu tradicí, jakkoli cynickou. V roce 1982 otec současného prezidenta Háfiz Asad potlačil islamistické povstání v Hamá, kde bez sebemenšího slitování zahubil 10 až 40 tisíc lidí, ženy a děti nevyjímaje. Již tehdy se hovořilo o tom, že proti obyvatelům Hamá vojáci použili kyselinu kyanovodíkovou.

Boje na severu

Syrská opozice podle ČTK zaznamenává úspěchy na severu státu. V neděli se po několikadenních bojích zmocnila velké armádní základny šajcha Suljamána, která leží západně od města Aleppo. Je to už druhá velká armádní základna, kterou u tohoto města ovládají rebelové. Asi 140 vojáků ze základny šajcha Sulajmána uprchlo, dva byli zabiti a sedm zajato. Opozici tak padly do rukou další tanky a také protiletadlová technika.

Ústav pro mezinárodní finance zveřejnil ekonomický dopad bojů. Syrská ekonomika se letos propadla o pětinu a veškeré valutové rezervy budou vyčerpány do konce příštího roku. Inflace dosáhla 40 procent a hodnota syrské libry k dolaru klesla o 51 procent. Platy, příspěvky na pohonné hmoty a opatření na podporu místní měny stály Asadovu vládu miliardy dolarů.

Syrská vláda zatím letošní hospodářské výsledky nezveřejnila, ale ministerstvo financí hovoří už nyní o růstu HDP. Proti Sýrii loni zavedly sankce USA, Evropská unie a také Liga arabských států. Styky s opozicí se rozhodlo posílit Německo, které vyhostilo čtyři pracovníky syrského velvyslanectví v Berlíně. Velvyslance vyhostilo už v květnu, v době masakru v syrském městě Húlá. Další čtyři pracovníci úřadu dostali na odjezd z Německa čas do čtvrtka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video