Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reaktor v Temelíně se probudil

  14:59aktualizováno  14:59
Premiér Miloš Zeman ve 21:18 zahájil aktivaci reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Navozování štěpné reakce potrvá zhruba dvacet hodin. Do té doby budou z aktivní zóny reaktoru odstraněny všechny jistící prvky, které reakci znemožňovaly. Zahájení přihlížel i ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Nejprve bude z aktivní zóny reaktoru vytaženo 61 řídících tyčí, které obsluha stabilizuje v předepsané poloze. Na tuto operaci naváže snižování koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu pod úroveň sedmi gramů na kilogram. 

Právě snižování její koncentrace až k dosažení rovnovážných podmínek pro udržení řetězové reakce štěpení jádra slouží k vlastnímu nastartování reaktoru.

Poté reaktor poběží s nulovým výkonem, který bude za stálých měření postupně zvyšován. Plného výkonu má podle plánu dosáhnout několik týdnů před zahájením komerčního využití temelínské elektřiny, tedy před květnem roku 2001.

Druhý blok Temelína je ještě ve výstavbě. Nastartován má být do patnácti měsíců.

Co se stane po aktivaci paliva

Nejprve začne asi desetidenní fyzikální spouštění reaktoru při nulovém výkonu. Po něm bude následovat testování technologie při vzrůstajících výkonových hladinách.
Po dosažení více než dvou procent výkonu bude ukončena etapa fyzikálního spouštění a elektrárna přejde do etapy energetického spouštění. Při zhruba 30 procentech nominálního výkonu reaktoru bude přifázována turbína a zřejmě ještě v podzimních měsících by měl Temelín pokusně dodat první elektřinu do rozvodné sítě.
Do fáze zkušebního provozu při plném výkonu se první reaktor elektrárny podle předpokladů dostane na jaře roku 2001.
Připijme šampaňským
Slavnostní večer v temelínské elektrárně završila tisková konference, na které premiér Zeman označil reakci ekologických aktivistů a odpůrců jaderné energie za hysterii. Ti totiž už po šesté za poslední měsíc blokují největší česko-rakouský přechod Dolní Dvořiště v naději, že se jim podaří spuštění Temelína odvrátit.

Premiér zároveň novináře ujistil, že na průběh spouštění elektrárny může mít vliv pouze Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Nepřímo tím vyloučil, že by Česká republika jakkoli zohlednila volání rakouských politiků po odložení startu Temelína.

Spusťte Temelín, řekl úřad pro jadernou bezpečnost
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal v pondělí ve 14.18 hodin povolení spuštiti první blok jaderné elektrárny Temelín. "Temelín splnil všechny požadavky, které na něj klade česká legislativa," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Pracovníci elektrárny v noci odstranili drobné závady, které při poslední kontrole našli inspektoři SÚJB.

Mluvčí úřadu Pavel Pittermann uvedl, že drobné technické požadavky se týkaly zaaretování některých přístrojů. "Požadovali jsme jakési zapečetění některých nastavených prvků v technologických systémech, aby nemohlo být jejich nastavení změněno. Bylo to trochu technicky náročné. Dnes už se pracuje pouze na sladění dokumentace," řekl Pittermann.

Mluvčí dodal, že povolení k aktivaci je obyčejná úřednická práce.

V pondělí v 9 hodin se opět sešel inspekční tým. Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost prověřovali přímo v elektrárně technické detaily a údaje uvedené v dokumentaci, kterou jim předal ČEZ.

Elektrárenská společnost podala na SÚJB žádost o udělení souhlasu k aktivaci paliva v prvním bloku elektrárny v pátek ráno.

Schüssel žádá Zemana: Nespouštějte Temelín!
Nedopusťte spuštění jaderné elektrárny Temelín, požádal naléhavě v neděli, tedy den před aktivací reaktoru, předsedu české vlády Miloše Zemana rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel. Oznámila to rakouská agentura APA.

"Apeluji na premiéra Zemana, aby před vyjasněním bezpečnostních otázek nevytvářel žádné nezvratné skutečnosti. Otázky jaderné bezpečnosti nekončí na hranicích," zdůraznil rakouský kancléř.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...Najdete na iDNES.cz