Reakce světa jsou protichůdné

- Bezvýhradnou podporu, politování i ostrý nesouhlas vyjadřovali přední světoví státníci v souvislosti s americko-britskými vzdušnými útoky proti Bagdádu. Zatímco například Japonsko ústy svého premiéra Keizó Óbučiho útok proti Iráku podpořilo, Francie nad ním vyslovila naopak politování s tím, že stále ještě dává přednost diplomatickému řešení iráckého problému, a přímo ostrý nesouhlas vyslovily Rusko a Čína.
"Čína odsuzuje americké letecké útoky proti Iráku a vyzývá USA, aby svou vojenskou akci okamžitě zastavily," uvádí se v prohlášení čínského ministerstva zahraničních věcí. "Není absolutně žádná omluva pro záminku užití síly proti Iráku," řekl čínský velvyslanec při OSN Čchin Chu-saen. "Užití síly ohrožuje mezinárodní i regionální stabilitu."
"Vážné znepokojení" nad bombardováním Iráku vyslovil včera také ruský ministr zahraničí Igor Ivanov, podle nějž útok nejenže zhorší iráckou krizi, ale bude mít i vážné mezinárodní důsledky.
Generální tajemník OSN Kofi Annan prohlásil v New Yorku, že to "byl smutný den pro OSN i pro celý svět".
Podle kanadského premiéra Jeana Chrétiena "Saddám Husajn sám vyprovokoval tuto krizi".
Naději na brzké ukončení americko-britské operace proti Bagdádu vyjádřil včera také mluvčí německé vlády Uwe-Carsten Heye. Zároveň zdůraznil, že mezinárodní společenství nemohlo "se založenýma rukama" sledovat, jak Irák odmítá spolupracovat s inspektory OSN.
Slovenská vláda vyjádřila souhlas s útokem, ale například Slovenská národní strana jej označila za zvrhlost a pošlapání mezinárodního práva.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Saddám Husajn

Video