Teď už ho jen splnit, vítá svět pakt nad Sýrií. OSN mluví o konci utrpení

  • 83
Dohoda o řešení otázky syrských chemických zbraní je sice krokem kupředu, ale ještě se musí splnit. Tak reagují ostatní země na pakt mezi USA a Ruskem, který v sobotu oznámili jejich ministři zahraničí po bilaterálních jednáních v Ženevě. Šéf OSN Pan Ki-Mun pak vyjádřil naději, že poslední vývoj by mohl přispět ke konci děsivého utrpení syrského lidu.

Například Velká Británie zdůrazňuje, že teď bude nutné pracovat na realizaci plánu. Francie označila dohodu ze Ženevy za důležitý krok vpřed a uvedla, že její pondělní jednání s Británií a Spojenými státy v Paříži se soustředí na uplatňování této dohody. Podle Německa po ženevských rozhovorech výrazně vzrostly naděje na mírové řešení syrského konfliktu.

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová nabídla pomoc Bruselu s kontrolou syrských muničních skladů. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase vyslovil naději, že dohoda ukončí "děsivé utrpení" syrského lidu.

"Generální tajemník OSN pevně doufá, že dnešní americko-ruská dohoda ze Ženevy znemožní jakékoli další použití chemických zbraní v Sýrii a připraví cestu pro politické řešení války, jež ukončí děsivé utrpení syrského lidu," sdělila v sobotu mluvčí OSN Vannina Maestracciová.

Syrské chemické zbraně zničíme, shodly se velmoci

"Pokud po slovech budou následovat činy, šance na politické řešení výrazně rostou," konstatoval německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, jehož země kategoricky odmítá jakkoli se podílet na případné invazi západních zemí do Sýrie. "Trvalý mír v Sýrii nemůže být nastolen vojenskou silou, ale jedině politickou cestou," dodal Westerwelle.

"Návrh dohody ze Ženevy ohledně eliminace chemických zbraní syrského režimu je významným krokem vpřed," uvedl ve svém prohlášení francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Francie podle něj upřesní svůj postoj v závislosti na zprávě zbrojních inspektorů OSN, kteří vyšetřovali chemický útok nedaleko Damašku v Sýrii z minulého měsíce. Šéf OSN Pan Ki-mun v pátek řekl, že zpráva, která má být zveřejněna v pondělí, pravděpodobně potvrdí použití otravného plynu, o odpovědnosti za něj ale nehovořil (více najdete zde).

Spojené státy a jejich spojenci z útoku viní režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Rusko a USA v sobotu dospěly v Ženevě k dohodě o plánu zničení syrských chemických zbraní, která dává Damašku týden na to, aby zveřejnil seznam svých chemických zbraní s cílem jejich likvidace či odvezení ze syrského území do poloviny roku 2014. Pokud Sýrie dohodu nebude plnit, pak bude možné v souladu s článkem 7 Charty OSN požádat Radu bezpečnosti o přijetí rezoluce, která umožní použití síly (více o ženevské dohodě zemí najdete v tomto článku).

Dohoda mimo jiné stanovuje, že Sýrie musí inspektorům umožnit okamžitý a neomezený přístup ke všem svým skladům. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová ujednání přivítala a uvedla, že Brusel je připraven vyslat své experty na pomoc se "zabezpečováním, ničením a likvidací některých chemických látek".

Francouzský šéf diplomacie Fabius, jeho americký protějšek John Kerry a britský ministr zahraničí William Hague se mají podle francouzských činitelů v pondělí sejít v Paříži k rozhovorům o obsahu dohody a o podmínkách jejího uplatňování.

Po počátečním odhodlání k útoku na syrský režim B. Asada začal postupně prezident Obama ze svých útočných plánů couvat:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video