"To, co tady bylo dříve, už padlo a já si myslím, že k tomu se vracet nikdo nebude. Svět pokročil a spolupráce na úrovni států je teď daleko otevřenější," říká Sloupův stranický kolega Jaroslav Borka. Ilustrační foto

"To, co tady bylo dříve, už padlo a já si myslím, že k tomu se vracet nikdo nebude. Svět pokročil a spolupráce na úrovni států je teď daleko otevřenější," říká Sloupův stranický kolega Jaroslav Borka. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Neměl jsem na mysli ostnaté dráty, mírní radní výrok o ostraze hranic

  • 62
Byla by to katastrofa, říká starosta příhraniční Aše na Chebsku Dalibor Blažek při představě, že by Česko obnovilo ostrahu státní hranice jako před rokem 1989. Nový komunistický náměstek hejtmana Václav Sloup v úterý naznačil, že by si to někteří Němci přáli. Teď ale svá slova mírní.

Nový radní přitom vypouští z úst jeden prazvláštní výrok za druhým. Bývalý politruk Pohraniční stráže ČSSR nejdříve pro MF DNES líčil, jak za totality mohli všichni kantoři učit žáky, že Československo osvobodili i Američané. 

Následně v úterním rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že Německo by uvítalo, kdyby se hranice střežila stejně jako před Listopadem.

"Podle poznatků, které mám z druhé strany, by (Němci) velmi přivítali, kdybychom ty hranice hlídali jako před rokem 89. Bylo by méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky," uvedl dlouholetý pohraničník a náčelník týlové služby brigády v úterý pro Radiožurnál (více o výroku čtěte zde).

Vyvolal pozdvižení a "vyrobil" si další kritiky. Překvapil i Němce. Ti vidí největší problém v dovozu drog a zbraní z Česka. Proto se řidiči v poslední době často setkávají s policejními kontrolami na silnicích a ve vlacích.

"Nedá se ale říci, že bychom kvůli kriminalitě volali po znovuzavedení kontrol přímo na hraničních přechodech," reagoval vedoucí odboru veřejného pořádku radnice v Marktredwitz Gottfried Dietl.

Otevření hranic pomohlo Aši

Podle starosty Aše Dalibora Blažka už dnes nikdo nemůže zesílení obrany hranic myslet vážně. Ani on, který je s německými partnery v každodenním styku, o podobných snahách neví.

Ve středu se Blažek zrovna vrátil ze zasedání Euregia Egrensis, které zahrnuje Česko, Bavorsko a Sasko. "Tam plánujeme stále větší a větší propojování občanů, spolků, sportovců. Prostě otevíráme pohraničí, aby lidé už vůbec nevnímali, že tady jsou nějaké čáry na hranicích."

Před nástupem komunistů v roce 1948 patřila Aš k bohatým městům s rozvinutým průmyslem. Po natažení ostnatých drátů počet obyvatel v ašském výběžku razantně klesl.

"Dnes máme 13 tisíc obyvatel a začínáme v podstatě úplně od začátku. Snažíme se těžit ze čtyř hraničních přechodů. Kdyby se měl režim na nich zpřísňovat, veškeré naše snahy o lákání investorů a nových obyvatel by dopadly špatně," varoval Blažek.

Výrok krajského radního Sloupa považuje Blažek za úlet.

Na kontroly si stěžuje jen málo šoférů. "Policie staví Čechy i Němce bez rozdílu. Mně se to stalo jen jednou za poslední čtyři roky," svěřil se Ctibor Süsser, který jezdí do Německa každý den vyučovat. Že by sousedi chtěli přivřít hranice, o tom nikdy neslyšel.

Německé úřady tvrdí, že jejich policisté a celníci zasahují, jen když mají vážné podezření. Pak se ale lidé musí smířit s důkladnou prohlídkou.

Od výroku krajského radního sloupa se distancoval hejtman Josef Novotný (ČSSD). "Naprosto nesouhlasím. Vůbec nemám signály o tom, že by někdo toužil znovu zadrátovat hranice nebo něco takového," řekl Novotný.

I Sloupův stranický kolega v krajské radě Jaroslav Borka je přesvědčen, že vracet se před rok 1989 není reálné.

"To, co tady bylo dříve, už padlo a já si myslím, že k tomu se vracet nikdo nebude. Svět pokročil a spolupráce na úrovni států je teď daleko otevřenější."

Názory, že by se měl přeshraniční pohyb lidí více hlídat, prý Borka ale také na německé straně zaznamenal. "Že by to tam však byl masový názor, to bych neřekl," dodal Borka.

Neměl jsem na mysli natažení drátů, říká Sloup

Sloup znovu nahrál opozičním krajským zastupitelům. Ti se spolu s učiteli a studenty středních škol nemohou smířit, že komunista s kontroverzní minulostí dostal školství na starosti (více čtěte zde).

Například Jiří Kotek (Alternativa) podezírá náměstka Sloupa, že by rád zadrátoval republiku a nepustil lidi ven. "Dříve se za pokus o útěk střílelo. Co by dělal dnes s těmi lidmi, když je hrdý na svoji minulost, to si neumím a raději ani nechci vůbec představit."

Petici, kterou Kotek proti komunistickému náměstkovi pro školství organizuje, podepsalo už více než 400 lidí.

Starosta Božího Daru Jan Horník vyzval Sloupa, aby řekl, o čí názory na německé straně svoje tvrzení opírá. To ale Václav Sloup ve středu odmítl.

"Co jsem zaslechl z různých rozhovorů, tak Němci kvůli zvýšené kriminalitě v příhraniční litovali, že byla zcela odstraněna ostraha státní hranice v roce 1989," prohlásil.

Svým vyjádřením prý ale rozhodně nechtěl naznačit, že by se měly mezi oběma zeměmi napínat dráty. "To v žádném případě ne. Byla to jen moje zkrácená myšlenka," vysvětlil Václav Sloup.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video