Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to zvůle a někdo bude pykat, míní o vývoji v kauze Nagyová Kalousek

  18:28aktualizováno  23:21
Rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí exposlanců Marka Šnajdra a Petra Tluchoře z pravomoci orgánů činných v trestním řízení podle ČSSD na případu nic nemění. Naopak bývalý ministr financí Kalousek, který v případu také vypovídal, prý nikdy nepochyboval o tom, že exposlanci za své jednání nemohou být stíháni.

Ministr Kalousek označuje kauzu Nagyová za zvůli (ilustrační foto) | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

"Beru to na vědomí jako rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jen pevně doufám, že někdo bude volán k odpovědnosti za náklady, které s sebou ta vazba a náhrady za ni, které zcela jistě budou vymáhány, kdo za tyto náklady morální i finanční ponese odpovědnost," řekl Kalousek v první reakci.

Trafiky jako korupční jednání

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Stíhání trojice exposlanců a snaha o vydání expremiéra Petra Nečase Poslaneckou sněmovnou je jednou z linií takzvané kauzy Nagyová. Jana Nagyová, bývalá šéfka Nečasova kabinetu a jeho milenka, je v tomto smyslu podezřelá z úplatkářství, kterého se měla dopustit obstaráváním trafik pro zmíněnou trojici exposlanců.

Na další politický vývoj podle něj rozhodnutí vliv mít nebude. "Mělo by to znamenat, že to nesmí být zameteno pod koberec. Pokud byli výrazně poškozeni a na své svobodě omezováni lidé, kteří nesmějí být stíháni. A myslím, že u těchto dvou jmen to neskončí, tak někdo za tuto zvůli musí nést odpovědnost," dodal.

Ostrými slovy na aktuální vývoj reagoval také bývalý premiér Petr Nečas. Ten rovnou požaduje rezignaci státních zástupců Ištvana a Bajgara, jejichž úřad celou kauzu Nagyová dozoruje (více najdete zde). Podobně se vyjádřil také současný předseda ODS Martin Kuba. Pokud v kauze s "trafikami" pro exposlance jeho strany chybovaly orgány činné v trestním řízení, mají podle něj nést odpovědnost.

Vývoj kauzy překvapil také elitní policisty. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v rozhovoru pro Rádio Impuls neskrýval své roztrpčení: "Svoje osobní pocity nebudu přenášet na nikoho. Čekáme, až budeme mít odůvodnění věci, a samozřejmě se k tomu nějakým způsobem postavíme, protože v současné době nikdo nevíme, jakým způsobem to Nejvyšší soud odůvodňoval a proč došel k takovémuto rozhodnutí."

ČSSD: Na korupci to nic nemění

"V tuto chvíli to znamená jediné, že trestná činnost se velmi pravděpodobně odehrávala, podle těch informací, které máme. Jenom ti poslanci, kteří se jí dopouštěli, nebudou za to s ohledem na absolutní imunitu postižitelní," reagoval na rozhodnutí soudu šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

"To nic nemění na tom, že se jednalo o politickou korupci, a nic to nemění na tom, že z těchto důvodů měla dávno odejít vláda Petra Nečase," dodal předseda klubu největší parlamentní strany.

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa rozhodnutí soudu překvapilo především rychlostí. "Nejvíc mě na tom překvapuje nikoliv to rozhodnutí, ale ta rychlost, protože jiní tady jsou ve vazbě déle než předpokládá trestní řád a jiní jsou rozhodnuti v termínech, které by mi byly sympatické pro všechny," řekl. Ani podle něj to současnou politickou situaci neovlivní.

Rusnok: Já se do toho zapojovat nebudu

"Rozhodnutí soudu naprosto respektujeme, soudní moc v naší zemi je nezávislá, čili bereme ho na vědomí. Jinak žádné stále živé kauzy v trestním řízení podle mě nám jako ústavním činitelům exekutivní moci nepřísluší komentovat, takže já to nijak komentovat v tuto chvíli nebudu," uvedl po zasedání vlády premiér Jiří Rusnok.

Podle něj jsou orgány justice tlaku vystaveny velmi často a budou mu ze strany politiků vystaveny i nadále. Musí si s ním prý poradit samy, on se do toho nijak zapojovat nebude. Rozhodně k němu ale nebude přispívat.

Nejvyšší soud vyňal dvojici bývalých poslanců ODS z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, protože podle něj politické dohody a kompromisy učiněné poslanci v době jejich mandátu chrání imunita a nelze je trestat. Rozhodnutí se přitom vztahuje i na třetího vazebně stíhaného exposlance Ivana Fuksu (více čtěte zde).

V úterý před desátou hodinou večer byl z vězení propuštěn Ivan Fuksa, o čtvrt hodiny později opustil brány ostravské věznice zadržený poslanec Marek Šnajdr. Asi hodinu před půlnocí se dostal z vazby i Petr Tluchoř.


Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz