Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka je po rezignaci soků v ČSSD spokojený, další hlavy padat nemusí

  10:30aktualizováno  10:30
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nepožaduje, aby z vedení strany odešel také místopředseda Milan Chovanec, který se účastnil tajné schůzky v Lánech. Podle něj ti, kteří setkání s Milošem Zemanem organizovali, už funkce složili. To předsedovi strany stačí.

"Nevidím nyní důvod, proč by z ČSSD měli odstupovat další funkcionáři," řekl Sobotka na páteční tiskové konferenci. "Nesouhlasím s tím, aby sociální demokracie rozbila celé vedení tak, aby strana zcela ztratila schopnost vést jednání a sestavit příští vládu," dodal.

Komentoval tím ranní vyjádření Michala Haška a Jeronýma Tejce, že k pátku skládají funkce ve vedení strany (více čtěte zde).

"To, že rezignovali, pokládám za adekvátní a logickou reakci na zásadní nesouhlas, který jejich zákulisní jednání vyvolalo mezi členy, ale i sympatizanty sociální demokracie," uvedl předseda ČSSD s tím, že je nutné rozlišit organizátory jednání od účastníků schůzky.

Předseda ČSSD nepožaduje, aby Tejc a Hašek, odcházeli ze Sněmovny. "Chyb se dopustili na úrovni vedení strany. Prohřešili se jako funkcionáři sociální demokracie, ale nikoliv proti poslaneckému slibu či volebním závazkům," řekl iDNES.cz Sobotka.

Podívejte se na část tiskové konference, kde rezignovali Hašek Tejc

Potenciální koaliční partneři KDU-ČSL a ANO označili jejich rezignaci za logický krok.

"Je to adekvátní tomu, co se stalo. Možná je škoda, že k tomu došlo až tak pozdě. Čekáme, že se ČSSD bude chovat jako vítězná strana a zahájí jednání o případném sestavení vlády. Odpovědností stran je sestavit vládu, která by mohla vydržet čtyři roky," řekl iDNES.cz místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Chceme Sobotku, ne Haška

Přes odstoupení účastníků jednání v Lánech z vedení strany se iniciativa "Chci Bohuslava Sobotku, ne Michala Haška" chystá uspořádat v neděli na Olšanském náměstí před jednáním ČSSD demonstraci. Stejná skupina organizovala minulý týden happening na Pražském hradě za účasti hlavního aktéra Sobotky a také v Brně. Krátce poté, co organizování převratu vyšlo najevo, roezslala také všem poslancům a senátorům ČSSD dopis, kde je vyzvala k podpoře jejich předsedy. Výzvu podpořila zvučná jména, mezi nimi expremiér Vladimír Špidla, senátor František Bublan, divadelník Arnošt Goldflam nebo novinář Petr Uhl.

"Dalo se to očekávat. ČSSD si musí zachovat jednotnou tvář, aby vstoupila silná do vyjednávání o vládě. Ovšem z komentáře, kterým oba pánové doprovodili svou rezignaci, vyplývá jistá skrytá hrozba, že konflikt v ČSSD bude doutnat a rozhoří se při prvním dalším neúspěchu," řekl v ČT Martin Komárek z hnutí ANO.

Hašek řekl, že Sobotka jako předseda má plnou odpovědnost za koaliční jednání i fungování vlády. Sobotka na to ale opáčil, že to je logické. "Kolegové objevili Ameriku," uvedl na své tiskové konferenci předseda ČSSD.

Ústřední výbor ČSSD, který tvoří 180 členů, plánuje na neděli jednání v pražském hotelu Olšanka. Řešit budou povolební krizi a právě následky jednání v Lánech.

Přednost má ANO, pak lidovci

Podle Sobotky povede rezignace Haška, Tejce a předchozí odchod ze stranických funkcí Zdeňka Škromacha a Jiřího Zimoly k uklidnění situace ve straně, což umožní vrátit se ke koaličním jednáním.

Sociální demokracie podle něj už má první analýzu průniku programů s ANO a lidovci. "Jejím výsledkem je konstatování, že v řadě oblastí panuje v programech přirozená shoda," tvrdí předseda strany. Jako příklad uvedl přístup k valorizaci penzí, podporu hospodářského růstu a zefektivnění hospodaření státu.

"Hodně daleko mají programy v oblasti církevních restitucí a daňové problematiky. Tady bude potřeba, aby probíhala ještě podrobná jednání," dodal Sobotka. Odmítá také to, aby se nadále pokračovalo v politice škrtů.

Po nedělním jednání ústředního výkonného výboru strany osloví Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka a dohodne si termíny jednání. Sobotka chce nejprve jednat s ANO, pak s lidovci.

Nejdříve přijdou na řadu schůzky s každým předsedou zvlášť, pak by se měli všichni tři sejít u jednoho stolu. "Následně by měly jednat naše expertní týmy," řekl iDNES.cz předseda sociální demokracie.

Sobotka také počítá s tím, že po neděli rozšíří vyjednávací tým o některé členy poslaneckého i senátorského klubu a vedení strany.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz