Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reaganova socha dostala výjimku, aby ji mohla odhalit Thatcherová

  13:15aktualizováno  15:04
Bývalý americký prezident Ronald Reagan bude mít pět let po smrti sochu v centru britské metropole. Dosud přitom platilo pravidlo, že pomník mohl mít až člověk mrtvý nejméně deset let. Radnice se to ale rozhodla změnit, aby dílo ještě stačily odhalit 83letá britská expremiérka Margaret Thatcherová a 87letá vdova Nancy Reaganová.

Americký exprezident Ronald Reagan v roce 1992 | foto: Profimedia.cz

Třímetrová bronzová socha na dvoumetrovém podstavci bude stát před budovou americké ambasády na londýnském Grosvenorském náměstí, rozhodla radnice Westminsteru. Na místě už je zvěčněn jiný americký prezident, Dwight Eisenhower.

Ronald Reagan, ikona americké i britské pravice, byl šéfem Bílého domu v letech 1981 až 1989. Zemřel v roce 2004 ve věku 93 let. Britové se rozhodli vyzdvihnout jeho podíl na ukončení studené války, a před sochu umístí kus z pozůstatků berlínské zdi.

Ronald Reagan s manželkou Nancy při první prezidentské inauguraci v roce 1981
Ronald Reagan s manželkou Nancy při první prezidentské inauguraci v roce 1981

Londýnští zastupitelé kvůli Reaganovi obešli zmíněné pravidlo, podle něhož se socha tvořila osobnostem, jež zemřely nejméně před deseti lety.

"Nehledě na politiku, nikdo nemůže popřít, že Reagan byl opravdovým a věrným spojencem naší země. Je tedy jenom správné, pokud ho vyjmeme z obvyklých pravidel," řekl BBC zastupitel Steve Summers.

Sochu, která bude více než tři metry vysoká, vytvoří americký výtvarník Chas Fagan. Náklady na její tvorbu dosáhnou částky až dvou set tisíc liber (asi šest milionů korun).

Sochu odhalí Železná lady

Britský tisk napsal, že radní tentokrát udělali výjimku, aby dílo mohly odhalit dvě významné dámy pokročilého věku. Tou první je vdova po Reaganovi, sedmaosmdesátiletá Nancy.

Druhou pak třiaosmdesátiletá bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, která patřila k Reaganovým nejbližším politickým spojencům. Thatcherová, přezdívaná "Železná lady", byla první - a dosud jedinou - ženou v křesle britského ministerského předsedy. Funkci zastávala v letech 1979 až 1990.

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová v roce 1988
Margaret Thatcherová v roce 1988

V roce 2002 prodělala několik menších mozkových příhod a lékaři jí doporučili, aby se už nadále neangažovala ve veřejném životě. Po mozkových příhodách se jí začala rapidně zhoršovat krátkodobá paměť a v roce 2007 její bývalý tiskový mluvčí Sir Bernard Ingham prohlásil, že už jí nezbyla vůbec žádná. "Je to tragédie," řekl tehdy.

Loni v březnu Thatcherová musela do nemocnice poté, co zkolabovala na večeři Sněmovny lordů. Podle médií byl nejspíš příčinou kolapsu expremiérčin nízký tlak. Organismus tehdy 82leté ženy nejspíš nevydržel dusno v sále, kde se večeře odehrávala.

Koncem srpna pak rodina oficiálně oznámila, že Margaret Thatcherová trpí demencí. První příznaky nemoci se podle dcery Carol objevily už v roce 2000. Nicméně období, kdy předsedala britské vládě, si Thatcherová pamatuje velice jasně, dodala Carol.

Ronald Wilson Reagan

Ronald Wilson Reagan byl čtyřicátým prezidentem USA. Než vstoupil do politiky, pracoval jako herec. Jeho prezidentství je často vnímáno jako počátek amerického konzervatismu ve Spojených státech. Pro jeho úřadování je charakteristická nová ekonomická politika, přezdívaná "reaganomika", a konfrontační zahraniční politika vůči Sovětskému svazu a komunistickému hnutí po celém světě. Reagan se stal - ve věku 69 let - nejstarším prezidentem zvoleným do úřadu. Byl současně prvním republikánem, který od roku 1888 dokázal porazit úřadujícího demokratického prezidenta. V roce 2004 zemřel ve svém domě v Bel-Air v Kalifornii ve věku 93 let na následky Alzheimerovy choroby, kterou trpěl několik let.

Zdroj: WikipediaHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Najdete na iDNES.cz