Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Razie odhalila padělky za miliony

  15:13aktualizováno  15:13
Malešice - Celní správa skončila téměř po čtyřiadvaceti hodinách akci desetiletí. Razie dvou set celníků a policistů se soustředila na prodejce pašovaného zboží v malešické tržnici v Praze 10. Inspekce zabavila padělky světových značek za více než 80 milionů. "Na tuto razii jsme se připravovali měsíc," řekl iDNES mluvčí Celního ředitelství Praha Zdeněk Pavlíček.

Celníci přijeli do velkoskladu a tržnice v Malešicích v pondělí v půl desáté ráno. Razie byla podle Pavlíčka největší akcí celní správy proti pašovanému zboží, falšování značek a úniku daní za posledních několik let.

V akci byly téměř dvě stovky celníků, policistů s drogovými psy a inspektorů. Na zásah dohlížel policejní vrtulník.

"Do areálu asijské tržnice přijelo 150 celníků z Prahy, Brna a Českých Budějovic, 30 příslušníků cizinecké policie, 10 pracovníků obchodní inspekce a dva lidé z inspekce životního prostředí," vypočítal Pavlíček.

Celníci celé dopoledne přepočítávali zabavené zboží. "Zabavili jsme 163 tisíc falzifikátů. Známe zatím jen množství zabaveného zboží. Přesnou hodnotu těchto padělků budeme vědět, až se nám vyjádří majitelé ochranných známek," upřesnil mluvčí celní správy Dalibor Rucký.

Pavlíček už dříve odhadl, že padělky by se na trhu prodaly zhruba za 80 milionů korun. "Zajistili jsme především textil a boty, vesměs kopie značek Nike a Adidas, ale i alkohol s naloženými plazy," uvedl.

Zhruba 15 lahví lihovin s naloženými plazy si odnesla inspekce životního prostředí. Podle Pavlíčka totiž prodejci neprokázali jejich původ. "Mohli například pocházet z Indie, odkud je vývoz zakázán," řekl Pavlíček.

Při akci asistovala také cizinecká policie. Podle slov mluvčí Báry Kudláčkové zadrželi policisté několik desítek cizinců, kteří se nemohli na místě prokázat platnými doklady. 

Podle vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky mířil zátah "do jádra", jelikož právě z malešické tržnice se textil a obuv distribuuje do stánků v celé České republice, zejména pak do příhraničních oblastí.

Jak potvrdili zasahující celníci, i v pondělí neustále přijížděly k bráně velkoskladu automobily podnikatelů z celé země.

Když kontroloři do velkoskladu přišli, narazili na uzamčené stánky a kontejnery, ke kterým se nikdo nehlásil. Tady obvykle dříve podobné zásahy končívaly. Nyní však celníci mohli se souhlasem státního zástupce otevírat nedostupné prostory i násilím.

"Na 4,5 hektaru plochy jsme zkontrolovali 100 stánků a 150 transportních kontejnerů," upřesnil Pavlíček.

Většina zabaveného zboží pravděpodobně skončí ve spalovně. Jeho využití například na humanitární účely je podle Ruckého podmíněno souhlasem majitele obchodní značky.

"Samozřejmě za předpokladu, že by z něj byl odstraněn název značky," řekl mluvčí celní správy. Odpárání nášivek u desítek tisíců kusů oblečení by si však vyžádalo další náklady, které by nesměly plynout z kapes daňových poplatníků.

Už nyní je však z prostředků daňových poplatníků financována doprava a často i několikaleté skladování falšovaného zboží.

"V našich skladech v Praze a Středočeském kraji se nyní nachází zhruba 110 tun zabavených výrobků. Mnohé se vztahují k dva, tři roky starým soudním procesům," upřesnil Rucký.

Téměř dvě stovky celníků pokračovaly až do úterního rána v razii na prodejce padělaného značkového zboží ve velkoskladu a tržnici v Malešicích. Většina zabaveného zboží v hodnotě 87 milionů korun skončí pravděpodobně ve spalovně. (3. prosince 2002)

Téměř dvě stovky celníků pokračovaly až do úterního rána v razii na prodejce padělaného značkového zboží ve velkoskladu a tržnici v Malešicích. Většina zabaveného zboží v hodnotě 87 milionů korun skončí pravděpodobně ve spalovně. (3. prosince 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz