Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Razie na tržišti vynesla padělky za 140 milionů

  18:45aktualizováno  18:45
Trhovci ve Svatém Kříži na Chebsku přišli při celodenní sobotní razii celníků o padělané zboží za 140 milionů korun. A úlovek mohl být ještě větší. Celníci připustili, že prohlédli asi polovinu ze všech stánků.

"Zaměřili jsme se na stánky, kam podle našich zjištění chodilo nejvíc lidí," vysvětlil vedoucí oddělení pátrání plzeňského celního ředitelství Martin Stark.

Informace, kam kontroly zaměřit, byly pro tuto akci zásadní. Dvě stě padesát celníků z celých Čech šestnáct hodin prohlíželo a zabavovalo padělané zboží.

Hudební průmysl si mne ruce
Aby na ně nikdo z nervózních trhovců nezaútočil, staralo se o bezpečnost sedmdesát zakuklenců z celnické zásahovky. "Falzy značkového oblečení, bot nebo hodinek jsme zaplnili čtyři kamiony. Další tři dodávky odvezly z tržnice pirátská CD a DVD," popsal plzeňský ředitel celní správy Miroslav Kroft.

Jaromír Soukup z Mezinárodní federace hudebního průmyslu včera řekl, že každé druhé hudební CD, které si v Česku zákazník koupí, je pirátské. "Mám radost ze spolupráce s celníky a státními zástupci v příhraničí. V loňském roce se Česká republika v celosvětovém měřítku dostala na jedenácté místo v počtu zabavených pirátských hudebních nosičů. Z loňského miliónu kusů jich nejvíc zajistili celníci," vysvětlil Soukup.

Labyrint tržnice
Celníci se při sobotní akci jen utvrdili, že tržnice v pohraničí jsou složitým labyrintem prodejních stánků a tajných skrýší napěchovaných falešnými značkovými botami, oblečením, CD a nekolkovaných cigaret. "Dá se říct, že na tržnici jsou prodejci schopní vyrobit zákazníkovi oblečení se značkou, jakou si přeje," konstatoval Miroslav Nováček z generálního ředitelství cel, který je šéfem odboru pátrání a dohledu.

Jak hledají celníci skrýše na tržnicích? Velice těžko. Jakmile se celníci nebo inspektoři obchodní inspekce objeví v blízkosti tržnice, prodejci rychle stahují rolety. "Rolety jsou vybavené bezpečnostním zámkem, který se sám uzavře, jakmile roleta sjede k zemi. Navíc vše ještě zajišťují visacím zámkem," popsal plzeňský ředitel celníků Krofta.

Prodejny za prodejnou
Celníci jeli na sobotní akci s povolením státního zástupce, aby uzamčené stánky otevřeli násilím. Jakmile technici přeštípali visací zámky a dokázali rolety zvednout ke střeše stánků, celníci začali hledat padělané zboží. A tajné úkryty.

"Vchody do nich jsou důmyslně maskované. Vidíte před sebou třeba několik regálů s botami nad sebou. Když dáte boty pryč, ve zdi se před vámi objeví dveře, které ale nejdou otevřít. V řadě případů to funguje tak, že důmyslný otevírací mechanismus lze spustit pouze z úplně jiného stánku, třeba o čtyři pět prodejních míst dál," popsal šéf plzeňských pátračů Martin Stark.

V takovém případě se skrz dveře dostávali celníci násilím. Buď je vypáčili, nebo prorazili speciálními beranidly. V tajných úkrytech pak nacházeli obrovské prodejny CD a DVD, chodby až po strop nacpané falešnými botami nebo pašovanými cigaretami. "Jedna taková chodba byla dlouhá nekolik desítek metrů. Bylo v ní tolik zboží, že se v ní dalo procházet jen čelem k regálům se zbožím. Jinak by se tam člověk nevešel. Jeden vchod byl dokonce zazděný. Abychom se dostali dovnitř, museli jsme zdivo vybourat," popsal Stark.

Na stáncích celníci zabavili i léky.

Zátah je lepší než stálý dohled
Už při plánování akce celníci počítali, že bude jednorázová, že nebude trvat několik dnů. "Před několika lety jsme zkusili obsadit příjezdové cesty k tržnici v Potůčcích na Karlovarsku. Byli jsme tam asi čtyři nebo pět týdnů, kontrolovali jsme každé vyjíždějící i přijíždějící auto. Přesto zásoby zboží na tržnici byly obrovské, prodávala se tam pořád," konstatoval šéf plzeňských celníků Miroslav Kroft.

Celníci spočítali, že letos na celém území republiky zabavili na tržnicích zboží za 1,7 miliardy korun. Letos už patnáctkrát trhovci zaútočili na celníky, proto při sobotní akci bezpečnost zajišťovala celnická zásahová jednotka.

Akce Svatý Kříž

CD a DVD - 53 600 ks, 27 milionů Kč
Textil, obuv - 73 570 ks, 112 milionů Kč
Cigarety - 1 234 000 ks, 2,468 miliónů Kč
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Osmdesátiletý cyklista u Přelouče nepřežil střet s autem

Třiaosmdesátiletý cyklista v nemocnici zemřel.

Ranní vyjížďka stála život osmdesátiletého muže, který jel na kole po frekventované silnici mezi Přeloučí a Lhotou pod...

Masarykovo nádraží zastavilo poškození výhybky, nejezdilo ani metro B

Masarykovo nádraží.

Na pražském Masarykově nádraží byl dnes zhruba na dvě hodiny omezen provoz kvůli mimořádné události. Kvůli tomu nejely...

Dvacet let stará vražda je promlčena. Policie hledá vraha dál

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Dnešním dnem vypršela promlčecí lhůta vraždy, která se stala 14. prosince 1997. Tehdy někdo uškrtil dvacetiletou dívku....

BMW X1 xDrive20d
BMW X1 xDrive20d

r.v. 2017, naj. 9 921 km, diesel
1 211 300 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz