Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Razdobuďko z Nogajské stepi. To je první podezřelý z masakru na letišti

  11:00aktualizováno  11:00
Ruský list Kommersant vůbec poprvé zveřejnil jméno člověka podezřelého z teroristického útoku na moskevském letišti. Razdobuďko je prý stoupencem radikálních islamistů ze Stavropolského kraje na jihu Ruska. Atentát na Domodědovu zabil 35 lidí.

Moskva vyhlásila den smutku za oběti teroristického útoku na letišti Domodědovo (26. ledna 2011) | foto: AP

"Bezpečnostní orgány nevylučují, že Razdobuďko mohl být organizátorem či dokonce vykonavatelem teroristického útoku," napsal Kommersant, podle něhož údaje o podezřelém dostali policisté a agenti tajné služby na severním Kavkaze a na jihu Ruska.

"Ani zdaleka to není jediný člověk, který je prověřován z účasti na atentátu. Proto se závěry nelze spěchat," upozornil však v listu nejmenovaný zdroj z bezpečnostních orgánů. Podle některých zdrojů Rusko údajně požádalo Pákistán o pomoc při vyšetřování, protože stopa vede k al-Káidě.

Razdobuďko je prý členem islamistické teroristické skupiny z jihoruského Stavropolského kraje zvané Nogajský džamaat (či také Nogajský batalion), která vznikla za dob válek ruských sil v Čečensku. Islamisté říkají Stavropolskému kraji Nogajská step.

Nogajský džamaat chtěl zaútočit už dříve

Nogajský džamaat se podle tisku pokusil o útok v metropoli již na přelomu roku. Ale plány zmařila loni 31. prosince zřejmě náhodná exploze v domě soukromého moskevského střeleckého klubu, využívaného jako hotel.

InsertSingleVideo

Policisté v troskách našli mrtvolu ženy, kterou prý posléze identifikovali jako čečenskou vdovu po veliteli Nogajského džamaatu, jakož i pás sebevražedné atentátnice s trhavinou a kovovými kuličkami a šrouby.

Výbuch možná způsobila sama teroristka svou neopatrností, možná však i SMS s gratulací operátora k nadcházejícímu novému roku na mobilní telefon teroristky, která se podle tisku chystala spáchat atentát u Kremlu.

Stavropol v moci emirátu

Stavropolský kraj leží na jihu Ruska a sousedí s neklidným severokavkazským regionem. Doku Umarov, hlavní šéf severokavkazských povstalců, označuje Stavropolský kraj za součást Kavkazského emirátu, za jehož neomezeného vládce se pokládá. Nogajský džamaat či batalion vytvořila extremistická náboženská skupina stavropolských vahábitů, kteří se hlásí ke krajně konzervativnímu, radikálnímu výkladu islámu.

Přítelkyně usmrcené vdovy, která s ní do Moskvy přijela, čtyřiadvacetiletá Zejnap Sujunovová z Čečenska, byla o pět dní později zatčena ve Volgogradu a převezena do moskevské věznice Lefortovo, kde se již nachází její muž, jiný člen Nogajského džamaatu Anverbek Amangazijev.

Razdobuďko nutil atentátnice jet do Moskvy

Amangazijeva zatkli loni 26. října poté, co byl v přestřelce se speciální jednotkou tajné služby FSB zastřelen velitel skupiny Temerlan Gadžijev. Teroristé podle šéfa FSB zrovna chystali další atentát v Pjatigorsku, při kterém chtěli využít 200 kilogramů trhaviny.

Vydat se na sebevražednou misi do Moskvy podle vyšetřovatelů donutili obě ženy zbývající členové džamaatu. Jejich dětem prý vyhrožoval právě Razdobuďko. Z předpokládaného teroristy, který spáchal atentát v Domodědovu, se našla jen hlava, která měla spíše slovanské než kavkazské rysy.

ZABIL TENTO MUŽ 35 LIDÍ NA DOMODĚDOVU?

Ruští policisté zatím nevědí, kdo přinesl a odpálil nálož s hřebíky na rušném letišti Domodědovo. Od samého začátku se ale v jedné z vyšetřovacích verzí objevuje asi pětatřicetiletý muž. Podle některých svědků to byl on, kdo trhavinu odpálil, podle jiných jen doprovázel možnou atentátnici.

Kresba s podobiznou údajného atentátníka z moskevského letiště Domodědovo.

Kresba s podobiznou údajného atentátníka z moskevského letiště Domodědovo.

Hlava údajného atentátníka z moskevského letiště Domodědovo.

Hlava údajného atentátníka z moskevského letiště Domodědovo.

Zprvu se o možném útočníkovi psalo jako o muži "arabského vzhledu", později se uvádělo, že měl rysy spíše evropské. Ruský list Komsomolskaya Pravda požádal odborníky z Etnologického a antropologického ústavu o pomoc při určení etnického typu. Experti uvedli, že typ nelze určit jen z fotografie (k přesnému určení je třeba lebka). Přesto se domnívají, že jde o středomořský typ, tedy ne o Kavkazana.

Zřejmě proto se Razdobuďko dostal do popředí pozornosti vyšetřovatelů. Totožnost pachatele však mají teprve určit testy DNA.

V tisku se objevila i jiná jména možných pachatelů útoku na letiště, včetně Nazira Batyrova, rovněž z Nogajského džamaatu. Úřady nejprve ohlásily, že Batyrov byl zabit v Dagestánu v září 2009, nicméně o rok později po něm a po dalších sedmi teroristech znovu vyhlásily pátrání.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz