Slova z deníku jednoho z nejznámějších válečných zločinců na Balkáně, velitele...

Slova z deníku jednoho z nejznámějších válečných zločinců na Balkáně, velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče nyní lemují zdi galerie Eugster v Bělehradě. (srpen 2020) | foto: Ivan Zupanc / Eugster || Belgrade

Deníky válečného zločince k očím všech. Srb vystavuje Mladičovy zápisky

  • 17
Slova z deníku jednoho z nejznámějších válečných zločinců na Balkáně, velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče, nyní lemují zdi galerie Eugster v Bělehradě. Čtyři roky je slovo od slova přepisoval srbský umělec Vladimir Miladinović na velké archy bílého papíru. Vydal se tak opačnou cestou než srbská společnost, která se na hrůzy z minulosti snaží zapomenout.

Jeden z deníkových záznamů uvádí přesný počet Srbů v různých bosenských městech. Připomíná to etnické čistky, které následovaly, když Mladić pomáhal vytvořit srbskou enklávu v oblastech obývaných i Chorvaty a muslimy.

Krvácel jsem a čekal, až umřu. Bosňák přežil Srebrenici mezi mrtvolami

„Máme na dosah ruky (vlastní) stát, stačí se toho chopit,“ psal Mladić o rozhovoru s politickým předákem bosenských Srbů Momčilo Krajišnikem, který byl mezitím rovněž odsouzen. 

Mladičovy osobní názory je těžké zachytit. Na jednom místě pod nadpisem „můj příspěvek“ sepsal, co bosenští Srbové potřebují: jednota, pracovní síly a důstojníci, fondy na vedení války a spojenci.

Mladič si poznámky psal v přísně vojenském jazyce, se střízlivými komentáři. „Mohli bychom říci, že je to dokonce banální. Banální jazyk, který neříká nic, ale zároveň říká hodně,“ řekl agentuře AFP devětatřicetiletý Miladinović o „konfrontaci s minulostí, na kterou jsme povinni se soustředit i pětadvacet let po válce“.

Staré rány z konfliktů, které zničily bývalou Jugoslávii, totiž zůstávají otevřené. Válečný zločinec Mladić byl před třemi lety mezinárodním soudem odsouzen na doživotí zejména za genocidu ve Srebrenici. Odvolací proces má začít v úterý.

Po Mladičově odsouzení Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) srbský prezident Aleksandar Vučić vyzval krajany, ať se zaměří na budoucnost. Umělec Miladinovic se vydal jinou cestou a v archivech pečlivě zkoumá detaily minulosti. 

V jednom z dřívějších děl zkopíroval seznamy předmětů nalezených v masových hrobech kosovských Albánců z dob konfliktu z let 1998 až 1999. 

Jeho poslední výstava se opírá o osmnáct sešitů, které vyšetřovatelé ICTY objevili před deseti lety za falešnou zdí v domě Mladičovy manželky. V té době byl generál stále na útěku. Zadržen byl až v roce 2011, po šestnácti letech skrývání se.

Výstava poutá větší zájem v zahraničí než ve vlasti, což však umělce nepřekvapuje – podle svých slov se snaží dělat pravý opak toho, co dělá srbská společnost, která by ráda na minulost zapomněla a vymazala nepříjemné vzpomínky.

Sedmasedmdesátiletého generála mnoho Srbů stále pokládá za hrdinu a kritizuje mezinárodní justici. Srbská vláda, která neochotně spolupracuje s tribunálem v Haagu, se nikdy Mladiče nezřekla, ani neuznala za genocidu masakr v Srebrenici, kde v červenci 1995 Mladičovi vojáci systematicky postříleli na osm tisíc muslimských mužů a chlapců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video