Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rathovi kritici budou potrestáni

  0:01aktualizováno  0:01
Dramatický víkendový sjezd lékařské komory, při němž prezident Rath čelící řadě obvinění nakonec uhájil svůj post, bude mít ještě dohry. Rathovy kritiky čeká disciplinární řízení i soudní spory. Ti mluví o čistkách a naopak naznačili, že podniknou vše pro zrušení povinného členství v komoře.

To by moc prezidenta výrazně oslabilo.

Jako první půjde na koberec šéfka bývalé revizní komise Marta Holanová. Právě revizní komise obvinila Davida Ratha z podvodu s licencemi a veřejně poukázala na nesrovnalosti v účetnictví komory.

Martě Holanové teď za "vynášení informací tisku" hrozí disciplinární řízení. To může skončit až vyloučením z komory, a tedy zákazem činnosti lékaře.

Potíže zřejmě bude mít i Jan Jelínek, který v souvislosti s Rathem použil před televizními kamerami slova podvodník a lhář a mluvil o zmanipulování sjezdu.

Delegáti se v usnesení od Jana Jelínka distancovali a Rath, který na sjezdu upevnil svoji pozici, nevyloučil, že představenstvo lékařské komory podá na Jelínka žalobu a bude se od něj soudně domáhat veřejné omluvy.

Kdo chce být lékařem, musí vyjít s Rathem
Karty jsou po bouřlivém sjezdu lékařské komory znovu rozdány: David Rath posílil, jeho odpůrcům hrozí disciplinární řízení a žaloby. Ve hře je však opět zrušení povinného členství v komorách.

Revizní komise, jež obvinila Ratha z neoprávněného získání licencí a komoru ze špatného hospodaření, byla o víkendu rozprášena a její bývalá šéfka Marta Holanová půjde na koberec.

Nová revizní komise, v níž zůstal jediný Rathův kritik, dostala od sjezdu za úkol posoudit, zda Holanová neporušila etický kodex lékařské komory. Ten říká, že lékař nesmí veřejně pomlouvat druhého.

"Neřekla jsem nepravdu a to, že jsem se někoho dotkla, ještě není etické provinění," hájí se Holanová. "Čekala jsem, že teď půjdou nepříteli po krku. Komora chce zastrašit toho, kdo by se příště opovážil," dodala.

Na pranýři je za to, že podávala tisku interní informace o problémech v komoře. Tím údajně poškodila pověst komory a hrozí jí disciplinární řízení. To může v krajním případě skončit až vyloučením z komory, a tedy koncem profesní kariéry. Lékař, který není v komoře, totiž nesmí léčit.

Na sjezdu už Holanovou odsoudila etická komise. Potíže hrozí i lékaři Janu Jelínkovi, který během sjezdu na kamery řekl, že sjezd je zmanipulovaný a komoru vede "lhář a podvodník". Jelínkovi vadilo, jak Rath sjezd řídí, a kritizoval fakt, že sjezd se nezabývá tím, "co vyšlo najevo, ale kdo to vynesl".

Jeho jméno se nakonec ocitlo přímo v usnesení sjezdu. Delegáti odhlasovali, že se od Jelínka distancují a že jsou jeho slovy pohoršeni. Rath v pondělí potvrdil, že vedení komory uvažuje o soudní žalobě na Jelínka. "Jeho výroky v klidu prověříme a nemohu vyloučit, že představenstvo podá soudní žalobu a bude žádat omluvu," řekl Rath. "Nejsou to ale čistky ani msta," tvrdí.

Chyby v účetnictví komory přitom potvrdil na sjezdu i auditor a Rath se omlouval, že před jedenácti lety lhal o své praxi na civilní vojenské službě. Rath však viní své odpůrce, že se pasovali do role vyšetřovatele a soudce, aniž mu dali prostor vše vysvětlit. Sjezd mu licence potvrdil.

Jelínek své výroky vzít zpět nehodlá a útok na Rathovy odpůrce ironicky shrnul slovy: "Komoru si rozvracet nedáme a závěry 15. sjezdu splníme." Sjezd komory byl patnáctý v pořadí.

Rathovi kritici nevyloučili, že budou prosazovat zrušení povinného členství v komorách. Příslušný zákon je nyní opět v parlamentu a proti povinnému členství je například i ministryně zdravotnictví Marie Součková. Už loni se o to Jelínek s dalšími lékaři pokusil, zrušení povinného členství tehdy navrhla ODS. Rath poté označil konkrétní lékaře za "zrádce".Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz