Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

09:48
Vážení čtenáři, v tuto chvíli se s vámi loučíme. Hlavní líčení v kauze obžalovaných Ratha a Novanské bude pokračovat 2. června. Děkujeme vám za pozornost.
09:47
Advokát Pacovský je v zahraničí. V dopise, který zaslal soudu, mimo jiné stojí, že měl dojem, že má Ratha zastupovat v jiné, nové kauze. Poté, co zjistil, že je případ již v běhu, plnou moc vypověděl. Nabízí se otázka, jak došlo ke komunikačnímu šumu. „Pokud byl advokát Pacovský podveden, pak by to bylo na postih advokátní komorou pro ty advokáty, kteří se toho dopustili,“ domnívá se žalobce.
09:45
Nový, přidělený obhájce by měl dostat již dnes do datové schránky rozhodnutí soudu, že má obhajovat doktora Ratha. Novinářům tuto praxi sdělil státní zástupce.
09:42
Soud sice bude určovat obhájce ex offo, ale Jirát vysvětluje, že do doby, než ho určí, má Rath stále ještě možnost vybrat si svého obhájce sám. „Obhájce na základě plné moci má v tom případě přednost,“ uvedl žalobce.
09:39
Žalobce v minulosti odhadoval, že rozsudek padne do konce června. Nyní o tom podle svých slov už přesvědčen není.
09:38
Podle Jiráta je nastalý problém věcí obhajoby. „Soud samozřejmě nemůže řešit, jestli obhajoba je nebo není připravená,“ řekl.
09:37
Rath před soudní síní kárá doktora Pacovského. Trvá na tom, že je to jeho advokát, a že by měl konat. Znovu zdůrazňuje, že je v příbuzenském vztahu k soudci.
09:34
Barcalová žádá, aby jí bylo sděleno předem, zda nový obhájce dostane lhůtu na spis. „My sem potom chodíme zbytečně,“ řekla evidentně rozčilená advokátka.
09:34
Hlavní líčení je přerušeno do 2. června. Zítra se konat nemůže kvůli Rathovu advokátovi.
09:33
„Žádám, aby líčení bylo přerušeno do doby, než Vrchní soud rozhodne o naší námitce podjatosti,“ uvedla Barcalová.
09:32
Obhájkyně Barbora Barcalová, která zastupuje Lucii Novanskou, se zajímá o způsob doručení výpovědi plné moci soudu.
09:33
Soudce Pacovský musí přerušit jednání do doby, než se zvolí nový obhájce pro Ratha.
09:31
Soudce Robert Pacovský sděluje, že soud Rathovi přidělí obhájce ex offo.
09:30
Soudce se zajímá, zda Rath jednal s Černým a Jelínkem, svými bývalými advokáty. Rath prý jednal, ale sdělili mu, že veškeré podklady předali Michalu Pacovskému.
09:29
„Nemám zprávu, že by nepřišli,“ řekl Rath. Po dotazu soudu sdělil, že tedy v tuto chvíli obhájce nemá.
09:28
„Formálně vzato zastoupen nejste,“ reagoval na to soudce. Rath žádá, aby někdo od soudu zavolal advokátovi Pacovskému. Soudce to odmítá.
09:26
  • Dopis, který David Rath poslal faxem advokátu Michalu Pacovskému.

    Dopis, který David Rath poslal faxem advokátu Michalu Pacovskému. / Autor: iDNES.cz

09:27
Vypovězení plné moci ze strany Michala Pacovského prý Rath písemně nedostal. Přišel mu sice email, který to konstatuje, a slyšel to též v soudní síni, přesto ale trvá na tom, aby ho Pacovský podle zákona o advokacii ještě 15 dnů zastupoval.
09:26
Rath čte text faxu, který zaslal Michalu Pacovskému.
09:25
Přítomní právě vstoupili do jednací síně.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.