Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ratha vyšetřuje protikorupční policie

  1:00aktualizováno  1:00
Ministra zdravotnictví Davida Ratha vyšetřuje protikorupční policie. Jak zjistila MF DNES, podezírá jej, že se špatně staral o hospodaření České lékařské komory - konkrétně o vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum.

Jedině David Rath měl právo kontrolovat hospodaření časopisu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Časopisem totiž proteklo ročně od inzerentů z farmaceutických firem přes deset milionů korun. Policie zjistila, že časopis měl v letech 1999 až 2005 zisk přes 30 milionů. Komora z toho měla získat podíl nejméně 13,7 milionů korun. Peníze však nikdy nedostala. Zmizely.

Jedině David Rath měl podle smluv právo kontrolovat hospodaření časopisu. "Pan Rath je veden jako podezřelý, ale zatím je to ve fázi prověřování. Nikdo nebyl obviněn," řekl státní zástupce Julius Lachnitt. 

Rath byl prezidentem ČLK do loňského listopadu, kdy se stal ministrem. "Je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," píše se v dokumentu policie, který má MF DNES k dispozici.

Policie si nechala v březnu vypracovat znalecký posudek k hospodaření časopisu. "Znalecký ústav konstatuje, že za období 1999 až 2005 vznikla škoda 13,7 milionu korun," píše se v posudku. Škoda vznikla podle znalců lékařské komoře. 

"K případu nebudeme sdělovat žádné podrobnosti. Máme lhůtu na prošetření do konce července," řekla mluvčí protikorupční policie Jana Pinková.

David Rath si osobní kontrolu nad hospodařením časopisu sám vymínil ve smlouvě s vydávající firmou. Teď se však od toho distancuje.

"Já jsem nikdy do účetnictví nenahlížel, ani tomu nerozumím. Kontrolu jsem delegoval na naši revizní komisi a následně na našeho auditora," říká ministr, který si z vyšetřování - jak tvrdí - nedělá příliš těžkou hlavu. "Mě furt někdo vyšetřuje."

Policie se začala kauzou zabývat, když Česká televize loni zveřejnila dva roky starou tajně pořízenou nahrávku. Je na ní schůzka bývalé Rathovy poradkyně a vydavatelky časopisu Tempus Medicorum Evy Klimovičové s reprezentantem americké farmaceutické firmy Pfizer.

Klimovičová si na nahrávce řekla o inzerci za tři miliony korun výměnou za to, že firmě zařídí setkání s Rathem. Ten měl v té době vliv na rozhodování, které léky bude hradit pojišťovna. Policie pak Klimovičovou obvinila z korupce.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz