Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ratha překvapil vlastní seznam kvality nemocnic

  12:51aktualizováno  14:42
Ministr zdravotnictví David Rath při návštěvě královéhradecké nemocnice chválil její personál a vedení. O to větší překvapení pro něj bylo, když se dozvěděl, že ústav je na chvostu žebříčku, který sestavilo jeho ministerstvo. Ze šestnácti státních nemocnic je třetí od konce.

David Rath nejprve královéhradeckou nemocnici chválil. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Ministr Rath po slovech chvály musel přiznat, že ho překvapil vlastní žebříček. "Vaše nemocnice je jedna z dlouhodobě nejlépe fungujících nemocnic. Moc mě překvapilo, jak hradecká nemocnice dopadla, protože mám informace, že má dobrou pověst," řekl.

Neodpustil si ovšem několik výpadů na adresu ředitele nemocnice Leoše Hegera, se kterým má, jak oba přiznali, již deset let napjaté vztahy. Pokračoval však metodou biče a cukru. "Uvažoval jsem původně o řediteli Hegerovi i jako o adeptu na vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny," prozradil dodatečně Rath.

Opět zdůraznil, že rozdíly mezi jednotlivými nemocnicemi jsou malé, a že žebříček je pouze pracovní materiál.

Na otázku, proč tedy vedení nemocnic, které se umístily v poslední třetině žebříčku, ztrestal snížením odměn, řekl: "Děláme to proto, aby pan ředitel nepodcenil naše hodnocení a komunikoval s ministerstvem i podřízenými." Domněnku, že sankce je trestem za to, že ředitel otevřeně říká své názory, odmítl.

Ředitel nemocnice byl po návštěvě spokojen, že se napjatá atmosféra trochu uvolnila.

"Žebříček hodnocení vnesl napětí, protože zbytečně děsí pacienty. Kritéria byla velmi syrová a postup ve stylu "ukážeme ředitelům", nebyl příliš šťastný. Dokonce se objevily televizní šoty, kde vyděšená pacientka prosí lékaře, aby manžela neposílal s těžkým ortopedickým problémem do pražské Fakultní nemocnice na Bulovce, která dopadla podobně jako my. Prý ho tam zahubí. Přitom právě tam operují vyhlášenější ortopedi," řekl Leoš Heger.

Kritériem, které hradeckou nemocnici posunulo na chvost žebříčku, byla dlouhá doba hospitalizace.

"To jakou dobu nemocní na lůžku stráví, svědčí tom, jak si zorganizuje péči. Problém v Hradci je, že tu vázne přesun pacientů do léčeben pro dlouhodobě nemocné," řekl ministr.

Ministr Rath nedávno hodnotil ředitele šestnácti státních nemocnic. Známky vybíral podle toho, jak kvalitní péči nabízejí, jak úspěšně hospodaří a jak se jim podařilo navýšit platy zaměstnanců. Nejlepší je podle něj ředitel pražské Nemocnice Na Homolce, nejhorší šéf Bulovky. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Poslanci rozhodnou o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Premiér Andrej Babiš a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se dozví verdikt poslanců k žádosti policie, aby byli zbaveni...

Škoda Superb 1.9TDi...
Škoda Superb 1.9TDi...

r.v. 2009, naj. 140 951 km, diesel
210 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz