Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath zklamal komunisty, v kraji by dal přednost ODS

  14:15aktualizováno  15:35
Středočeské komunisty zklamal postoj sociálnědemokratického exministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten by v případě úspěchu v krajských volbách raději vytvořil koalici s ODS než s KSČM.

Tichá podpora komunistů by Rathovi nevadila. | foto: Michal SváčekMF DNES

Někteří komunisté nicméně věří tomu, že jde o předvolební gesto a po volbách bude situace jiná. Otázkou je podle nich také to, zda bude Rath při souboji o křeslo hejtmana úspěšný.

Exministr a nynější poslanec za ČSSD nedávno prohlásil, že do přímé koalice s KSČM by po volbách rozhodně nešel, něco jiného by ale byla tichá podpora
ze strany KSČM.

V situaci, kdy by byl nucen vytvořit koalici, by raději spolupracoval s ODS. V takovém případě by prý trval na křesle hejtmana jako na podmínce koaliční spolupráce s občanskými demokraty.

"Rathovi jde o funkci, ne o spolupráci"
Komunisté poukazují na skutečnost, že Rath nynější vládnutí ODS v kraji podrobuje nevybíravé kritice. Na mušku si vzal zejména privatizaci nemocnic, které podle něj vedení kraje v čele s hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) prodalo pod cenou.

"Jestli si myslí, že se ti lidé (občanští demokraté) po volbách změní, tak to se mýlí," uvedla poslankyně a středočeská zastupitelka za KSČM Jiřina Fialová. Podle ní je zřejmé, že Rathovi jde spíše o funkci než o "spolupráci lidí stejného smýšlení".

"Pokud by mu vyhovovalo spolupracovat se stranou, která v kraji zničila zdravotnictví, tak nechápu, proč do voleb vůbec jde," poznamenal na Rathovu adresu předseda klubu středočeských zastupitelů za KSČM Jiří Svoboda.

KSČM s ODS? Nikdy!
Soudí nicméně, že může jít o pouhé předvolební gesto, a situace se nakonec může vyvinout odlišně. "Vyjednávání přichází na řadu vždycky až po volbách," připomněl.

Kdyby se ČSSD oprostila od jména Rath, pak má podle něj levice příští rok na podzim výraznou šanci na volební vítězství. To, že ČSSD a KSČM k sobě mají programově nejblíže, připomněl také šéf středočeské krajské rady KSČM Stanislav Grospič, který Rathova slova vnímá do jisté míry jako jeho osobní prohlášení.

"Sociální demokracie musí sama vědět, kde se nachází. My to musíme respektovat, ale nechť je to také signál pro voliče," poznamenal. Připomněl rovněž, že ODS je pro komunisty hlavním politickým protivníkem, s nímž by v žádném případě neuzavřeli koaliční spolupráci.

"Jestli je to přijatelné pro sociální demokracii, je to jejich rozhodnutí," dodal.

Případný kandidát KSČM na hejtmana vzejde z nominační konference, která se uskuteční 23. února. Zatímco někteří komunističtí představitelé by dali přednost vlastnímu kandidátovi, jiní vidí situaci "reálně" a nevylučují podporu zástupce jiné strany.

Rathův hlavní rival, současný hejtman Petr Bendl, již dříve uvedl, že se střetu v krajských volbách neobává. O funkci hejtmana se prý bude znovu ucházet, pokud dostane důvěru ODS.

V roce 2004 ve volbách do krajských zastupitelstev ve Středočeském kraji zvítězila ODS s 44,7 procent hlasů. KSČM získala 19 procent a sociálním demokratům odevzdalo hlas 16,7 procenta voličů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz