Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do Sněmovny přijel jiný Rath. S propadlými tvářemi a velkými kalhotami

  10:38aktualizováno  10:38
Téměř čtyři měsíce strávil David Rath ve vazbě. Když v pondělí odpoledne dorazil do Sněmovny na jednání mandátového a imunitního výboru, bylo vidět, že se na něm pobyt za mřížemi podepsal.

Na snímku vpravo přichází pohublý David Rath na jednání mandátového a imunitního výboru, vlevo je pak snímek z června 2010. | foto: Koláž - iDNES.cz

Donedávna jeden z nejlépe vypadajících a oblékaných politiků ve Sněmovně, na druhé straně viditelně pohublý, s kalhotami v pase o číslo většími. I tak se na Davidu Rathovi, který v pondělí podruhé předstoupil před mandátový a imunitní výbor, podepsala víc než tříměsíční vazba.

Že Rathovi není hej, už koneckonců několikrát řekl sám bývalý hejtman. A upozornila na to i jeho rodina. "Za tři měsíce ve vazbě zhubl už 13 kilo, je sužován depresemi, úzkostí a strachem o své blízké," píšou poslancovi blízcí v dopise, který se objevil na jeho blogu.

Vystupoval sebejistě

Vyhublosti Davida Ratha si všimli i členové sněmovního výboru. Většina se ale shodla, že při pondělním jednání poslanec vystupoval sebejistě a často se usmíval.

Podle psychologa Rostislava Nesnídala je to naprosto samozřejmé. "Tlak na něj byl obrovský," říká Nesnídal s tím, že psychický nápor se vždy projeví i navenek. "Týká se to všeho, i potravy. Na rozdíl od bezdomovce, který si ve vězení žije jako lord, Rath byl zvyklý na nějaký standard," dodává Nesnídal.

Podle jeho odhadu však Rath nejvíce trpí absencí každodenního kontaktu s rodinou a přáteli. Kromě toho může hrát významnou roli i Rathovo ego. "Vždycky kolem něj bylo hodně lidí, kteří mu pochlebovali. A ti všichni se teď na něj dívají skrz prsty," míní psycholog.

Do kantýny stejně často

Rath má sice ve věznici od půlky srpna mírnější režim, do pobytu na svobodě má ovšem daleko. Může sice prakticky každý den volat rodině, ale vidět ji smí jen dvakrát měsíčně, dohromady tři hodiny. Bachaři mu navíc už nekontrolují dopisy, které také dostává častěji.

Středočeský hejtman David Rath během jednání Poslanecké sněmovny

David Rath na květnovém jednání Sněmovny krátce před svým zatčením

Tím však výčet výraznějších změn končí. Politik stíhaný za korupci si totiž žádný "nadstandard" dopřát nemůže. Kantýna, kde si vězni mohou nakoupit, je mu k dispozici stejně jako ostatním. Spokojit se musí Rath i s normální vězeňskou stravou.

Nic se nezměnilo ani na vycházkách, které Rath zkritizoval už v červnu ve svém projevu ve Sněmovně. "Vycházky jsou ze zákona, minimálně na hodinu denně se musí dostat ven," říká mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer.

Rath je ve vazbě od května, kdy ho policie zadržela se sedmi miliony v krabici od vína. V polovině srpna pak vypršela tříměsíční lhůta pro možné ovlivňování svědků, Rath si po ní požádal o propuštění. Soud to sice umožnil, pobyt na svobodě však podmínil čtrnáctimilionovou kaucí.

Jenže Rath peníze nezískal, a proti vazbě se odvolal státní zástupce. Poslanec tak musí za mřížemi čekat, jak dopadne zasedání odvolacího soudu, které by mělo proběhnout tento nebo příští týden.

David Rath v Poslanecké sněmovněHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz