Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath ve vězení napsal novely zákonů, chce antikoncepci zdarma

  16:49aktualizováno  16:49
David Rath pokračuje ve své zákonodárné činnosti z litoměřické vazební věznice. Po novelách zákonů o vazbě a výkonu trestu by například zavedl nulovou daň z přidané hodnoty na některé potraviny a léky nebo antikoncepci zdarma.

David Rath při svém projevu v Poslanecké sněmovně | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rath, který ve vazbě sedí kvůli přijetí sedmimilionového úplatku už od půlky května, tak například navrhl vlastní verzi podoby daně z přijaté hodnoty. Její sazby by vláda chtěla zvýšit na 15 a 21 procenta. Vazebně stíhaný poslanec by šel cestou naprosto opačnou - sazbu by ponechal ve stávající výši a zavedl by ještě třetí kategorii s nulovou sazbou.

Do té by spadaly chléb, maso, mléko, ovoce, zelenina, ale i léky hrazené ze zdravotního pojištění. "Nulová sazba DPH na ovoce a zeleninu má motivovat k preferenci spotřeby zdravých potravin. Opatření zvýší spotřebu, je tedy zároveň podporou obchodu a výroby," uvádí Rath v důvodové zprávě.

Podle něj by šlo o sociální opatření pro nízkopříjmové skupiny lidí a pro vážně nemocné a chronické pacienty. "U těchto skupin tvoří potraviny a léky zásadní podíl na jejich spotřebním koši," zdůvodňuje nulové DPH poslanec.

Antikoncepce zdarma a vyšší porodné

Změn by podle Ratha měly doznat i znění zákonů o veřejném zdravotním pojištění a státní sociální podpoře.

Do prvně jmenovaného by chtěl prosadit antikoncepci zdarma pro dívky od 15 do 18 let a pro dospělé ženy, které pobírají sociální dávky. "Dívky bez vlastního příjmu a ženy v sociální nouzi si tyto prostředky nemohou z ekonomických důvodů dovolit," píše Rath.

Poslední upravenou oblastí jsou přídavky na dítě. Ty by se u druhého a třetího dítěte měly zdvojnásobit. Matky by tak za potomka pobíraly minimálně tisíc korun. Na další děti by však už peníze nedostávaly. Výše porodného by se řídila podobným pravidlem, pouze s tím rozdílem, že u čtvrtého a dalších dětí by byla vyplácena čtvrtina částky.

Na paškál si ovšem vzal i daň z příjmu. U té by změnil výdajové paušály i sazbu daně. Opatřením by chtěl podpořit menší a střední podnikatele a přilákat zahraniční podniky. Zdanil by naopak velké společnosti, které by platily 25procentní daň.

K novelám se nyní bude muset vyjádřit vláda, následně o nich rozhodne Parlament.

Rath už začátkem září poslal první dvě novely, zákonů o vazbě a výkonu trestu, předsedkyni podvýboru pro vězeňství Zuzce Bebarové-Rujbrové. Sněmovně je však nepředložil, a ta o nich tak nehlasovala (více o nich se dočtete zde). Podle jeho advokáta Adama Černého Rath pracuje ještě na novelách dalších zákonů, jakých konkrétně, však Černý neřekl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz