Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath v projevu vyvracel fámy, které nikdo nerozšiřoval

  7:08aktualizováno  7:08
Část svého emotivního projevu věnoval David Rath tomu, aby vyvrátil mýty, které panují kolem jeho případu. Pokud si vedle sebe poskládáme fakta, jak média v minulých dnech a týdnech o kauze informovala, ukáže se, že často vyvracel fámy, které neexistovaly.

Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání (5. června 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Dámy a pánové, chápu, že vás čeká těžké rozhodování. Mediální prostor je plný samých dezinformací. Tři týdny jste masírováni různými dezinformacemi. Já jsem neměl jedinou šanci se k tomu jakkoliv vyjádřit," pronesl Rath. Řekl "takže" a začal.

Jako první vyvracel informaci, že se u něj při domovních prohlídkách objevil samopal. "Žádný samopal se u mě ani nikde jinde v mém okolí neobjevil. Neberete-li hračky mého desetiletého a jedenáctiletého syna."

Zprávu o samopalu přinesl jako první server Lidovky.cz s tím, že se tato zbraň našla v domě Rathových přátel Kateřiny Pancové a Petra Kotta. To později potvrdili i někteří obhájci. Informaci, že samopal byl u Ratha, tedy dosud nikdo, kromě Ratha ve Sněmovně, nešířil.

"Pak se objevilo, jak u mě byla pod podlahou díra s desítkami milionů korun," pokračoval Rath. Informace o zhruba 30 milionech korun ve skrýši zveřejnila MF DNES. Od počátku psala, že se peníze našly při jedné z domovních prohlídek u obviněných, nikdy o tom, že by to bylo u Ratha. Obviněný poslanec také tvrdí, že v jeho domě se našly "jen drobné".

Rath ve Sněmovně

Policisté však při domovních prohlídkách našli 10 milionů, ke kterým se hlásí Rathův otec Ratmír. Podle informací MF DNES byly v trezoru v domě, kde má Rath ordinaci.

Největší prostor však Rath věnoval vyvracení fámy, že se těsně před svým zatčením radoval nad penězi a přepočítával je. O tom novináře informoval - pravda, že poněkud bez rozmyslu - předseda VV Radek John, který slyšel záznam odposlechů při jednání imunitního výboru. Podle Johna si obvinění na nahrávce nad penězi "rochní" a je slyšet šustění peněz. Rath pouze poupravil, že v písemném záznamu z odposlechu je napsáno "šustění papíru".

Část záznamu ze zmiňované situace minulý týden zveřejnil deník Právo. Rath podle něj hovořil o "žlutě pěkných penízcích".

Rathův obhájce Roman Jelínek nedávno naznačil, že jeho klient u takové scény vůbec nebyl, označil to za pohádku. Rath nepopřel, že by tato slova pronesl.

Jeho vysvětlení je následující: Byla to debata o něčem jiném než o úplatku. Probíhala v žertu, v kuchyni, při návštěvě známých. A o čem byla podle Ratha řeč? O knize J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. "Je to parafráze Gluma, který se neustále radoval, že má v kapsičce něco pěkného, žlutého."

Rath se tak ke slovům z přepisu nahrávky, na němž nejsou uvedena jména lidí, přihlásil. Abychom byli přesní, Glum z Tolkienovy ságy se neraduje nad penízky, ale nad prstenem. Víc už toho Rath "neupřesnil". Ani to, jak se do krabice s vínem, kterou si z návštěvy odnášel, dostalo sedm milionů korun.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz