Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath tají, komu hradí poplatky. ODS chce inspekci

  7:50aktualizováno  10:45
Za koho zaplatil Středočeský kraj regulační zdravotnické poplatky a proč k tomu nejsou doklady? Sociálnědemokratické vedení kraje v čele s hejtmanem Davidem Rathem dělá podezřelé obstrukce, aby nemuselo předložit seznam obdarovaných.

Středočeský hejtman David Rath na programové konferenci ČSSD v Praze (4. července 2009) | foto: René VolfíkČTK

Ohání se ochranou osobních údajů a lékařským tajemstvím. Od ledna, kdy kraj poplatky za pacienty hradí, kvůli tomu do ČSSD "rýpe" opoziční ODS. A protože prý ještě nikdy nedostala odpověď, chce teď na kraj poslat kontrolu z ministerstva financí.

Podle krajského zastupitele Raduana Nwelatiho (ODS), který do seznamu mohl nahlédnout, protože je lékař, jsou soupisy zmatené a existuje podezření, že jsou v nich fiktivní pacienti.

"U jednoho pacienta bylo jen jméno a bydliště Ukrajina. Takové seznamy bych dokázal napsat přes noc," zkritizoval systém.

Podle náměstka hejtmana Zdeňka Seidla (ČSSD) však možnost, jak si dary kraje prověřit, existuje. Evidenci podle něho vedou nemocnice. Navíc vytvoření seznamu, který opozice kritizuje, si podle něho vyžádala sama ODS.

Opozice už si najala právníky, aby zformulovali žádost o ministerskou kontrolu. Měla by být hotova asi za týden. "Pokud nějaká taková žádost přijde, budeme se jí samozřejmě zabývat," řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

ODS by chtěla, aby každý pacient podepsal, že za něj byl poplatek zaplacen, seznamy jí nestačí. "Když obdarováváme první dítě narozené v novém roce, matka také musí podepsat, že peníze obdržela," řekl Nwelati, který je i primátorem Mladé Boleslavi.

Poplatky řeší i ministr Pecina

Proplácením zdravotnických poplatků se zabývá i ministerstvo vnitra, které začalo zkoumat, jestli kraje postupují v souladu se zákonem, když proplácejí v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách poplatky.

Už během srpna rozeslal ministr vnitra Martin Pecina všem hejtmanům upozornění, že postupují v rozporu s principy dobré správy a žádal o přehodnocení způsobu refundace poplatků. - čtěte Hrazení zdravotnických poplatků kraji je nelegální, dráždí Pecina "svou" ČSSD

"Všechny kraje už zaslaly odpovědi na můj dopis. Připravujeme teď další opatření. Dostali jsme však velice obsáhlý materiál, který nejprve musíme posoudit," řekl Pecina serveru Aktuálně.cz. Výsledkem by mohly být návrhy soudu na zrušení usnesení krajů, která tuto praxi umožňují.

"Informace z krajů se nyní zpracovávají. Během října by měl příslušný odbor navrhnout vedení ministerstva další postup," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Zdůraznil, že ministerstvo nebude výsledky šetření předjímat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz