Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath stěhuje záchranku do obce, kde bydlí. Ušetří se tím, tvrdí hejtman

  20:01aktualizováno  20:01
Záchranná služba Středočeského kraje opouští Rudnou u Prahy. Vedení kraje ji chce přestěhovat do zhruba pět kilometrů vzdálené Hostivice, kde by měla najít útočiště v domově důchodců. Představitele Rudné ale o tomto záměru nikdo neinformoval.
V Hostivici vzniknou pro sanitky středočeské záchranné služby nové garáže. Ilustrační foto

V Hostivici vzniknou pro sanitky středočeské záchranné služby nové garáže. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na nové stanoviště v Hostivici kraj vynaloží přes 200 tisíc korun. Dotaci chce věnovat na výstavbu krytých garážových stání pro sanitky a přilehlou dekontaminační místnost.

Hejtman David Rath zdůvodnil stěhování záchranky zejména nevyhovujícími poměry mezi krajem a vedením Rudné. "Místní radnice nám nevychází vstříc. Musíme platit vysoký nájem a také nechtěli naší záchranné službě povolit výstavbu krytého stání," uvedl Rath.

Hostivice je od Rudné coby kamenem dohodil.

Starostka Rudné Jana Kozáková iDNES.cz vysvětlila, jaké k tomu zástupce obce vedly důvody: "Kraj chtěl postavit garáže na našem pozemku, proto nás požádal, abychom mu jej darovali. S tím jsme ale nesouhlasili, sami se potýkáme s nedostatkem financí." O případné odkoupení pozemků kraj prý nepožádal.

Také nájem nebyl podle starostky nijak vysoký. "Protože šlo o nemocniční zařízení, bylo to přibližně 600 korun za metr čtvereční. Tržní nájemné přitom bývá až šestkrát vyšší," dodala.

Kraj zavádí takzvaný "potkávací systém"

Dalším důvodem stěhování je podle ředitele Záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka zavádění systému s označením Rendez-vous.

CO JE SYSTÉM RENDEZ-VOUS

Podstatou je hustá síť stanovišť rychlé zdravotnické pomoci, tzv. velkých aut. V těch pracuje střední zdravotnický pracovník (sestra nebo záchranář) a řidič záchranář.

Na vybraných místech je pak stanoviště rendez-vous, tzv. malého vozu. Jeho posádku tvoří lékař záchranné služby a řidič záchranář.

Lékař na místě pacienta vyšetří a ošetří, podle zdravotního stavu může následně pacienta ponechat na místě nebo ho předat posádce velkého vozu k transportu do nemocnice.

V případě závažného ohrožení zdraví pacienta jej lékař doprovází do nemocnice. Takových případů je méně než 20 % všech výjezdů.

Nyní tak může lékař místo zbytečného doprovodu pacienta do nemocnice vyjet k dalšímu pacientovi v tísni.

"Zasahující lékař přijede za pacientem v osobním voze, ošetří ho a předá posádce sanitky, ve které je záchranář. Lékař doprovází pacienta do nemocnice jenom tehdy, když jde o vážný stav. Což je v současné době asi jen ve 20 procentech případů," popsal Houdek nový systém pro iDNES.cz.

V současné době funguje zatím na sedmi místech v kraji, záchranáři jej ale chtějí zavést na celém území středních Čech. "Navíc ho přesuneme z Rudné do podstatně početnější obce," dodal Houdek. V Rudné přitom žije zhruba 5 tisíc obyvatel, v Hostivici jen o 2 tisíce lidí víc.

"V Hostivici bude záchranka v našem objektu, v rámci areálu domova seniorů, kde bude platit i nižší nájem než v Rudné. Z vybraného nájmu se peníze budou vracet do domova důchodců, takže se tím vlastně zlepší péče o seniory v krajském domově důchodců," řekl Rath.

Nové stanoviště středočeské záchranky by kraj chtěl uvést do provozu už letos v září. Nedávno otevřel stanoviště záchranné služby ve Zdicích (kde je zastupitelem šéf středočeské ČSSD a poslanec Richard Dolejš).

Výběr místa odůvodnil hejtman tím, že Hostivice leží na strategickém místě poblíž rychlostní komunikace R6, takže je důležitá pro všechny řidiče jedoucí na Kladno.

Nic o tom nevíme, diví se v Rudné

O tom, že se záchranáři budou stěhovat pryč z Rudné, vedení obce nikdo neinformoval. "Dozvěděli jsme se to v pondělí z médií," řekla starostka Jana Kozáková. "Je nám to líto, protože nám nikdo nedal šanci o této záležitosti jednat," dodala.

Podle jejích slov by zastupitelé o zachování stanoviště záchranné služby stáli. "Je u nás od roku 1995. Naše obec se dynamicky rozvíjí, stěhuje se sem hodně lidí z Prahy. Je tedy výhodné mít tu rychlou zdravotnickou pomoc," vysvětlila.

Ředitel středočeských záchranářů zdůvodnil neinformování radnice o stěhování záchranky ne právě dobrými vztahy s vedením obce. "Máme s nimi uzavřenou smlouvu na dobu určitou. Ta končí k 31. prosinci 2010. Nemáme tedy povinnost ji vypovídat ani činit jiné podobné kroky," řekl.

"Domnívám se, že i tahle akce je součástí předvolebního boje před blížícími se komunálními volbami," míní starostka Kozáková.

Hejtman Rath se stal už v minulosti terčem kritiky za to, že Hostivici, kde bydlí, zvýhodňuje.

JAK RATH ZVELEBUJE HOSTIVICI

Hostivice bude mít kašnu měnící barvy. Nová ozdoba obce má podobné ambice jako slavná Křižíkova fontána na pražském Výstavišti. I ona bude měnit barvy a vydávat tóny, aby to celkově působilo dojmem scénického představení. Kašna má mít tvar stromu. Jejím autorem bude tuchoměřický výtvarník Antonín Manto Mrnka. Město přitom šetří, kde se dá.

Středočeský kraj chce v Hostivici postavit kuchyň a jídelnu v základní umělecké škole. Výstavba by měla přijít na 60 milionů korun. Fakt, že děti v "hudebce" obvykle nejedí, na tom není nejpodivnější. Ještě bizarnější je, že Hostivice žádnou uměleckou školu nemá. Částka měla jít původně na opravu Dětského domova v Pyšelích, který je v havarijním stavu.

Za půldruhého roku, co je Rath hejtmanem, Hostivice doslova vzkvétá. Byly opraveny ulice, chodníky, dokončena revitalizace parku a výstavba sportoviště.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz