Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath prodal levně další byt. Firmě, kterou zastupuje jeho žena

  0:12aktualizováno  12:37
David Rath se v posledních měsících stihl zbavit hned dvou nemovitostí. Redakce iDNES.cz zjistila, že ještě předtím, než v únoru prodal byt v Hostivici firmě své přítelkyně Renaty Horké, převedl za velmi nízkou cenu jiný byt na pražském sídlišti na Petřinách na společnost, kterou zastupuje jeho manželka Eva.

Zatímco garsonku v Hostivici Rath prodal za pouhých 500 tisíc korun, za byt o dispozici 2+1 v Křenově ulici v Praze 6 si řekl o rovný milion. V této lokalitě se přitom byty stejné dispozice prodávají za částky kolem dvou a půl milionu i vyšší. 

Byt v pražské části Veleslavín prodal Rath firmě Czech Clinic, kde je předsedkyní představenstva jeho manželka Eva Rathová. Právě ona za společnost smlouvu o koupi bytu podepsala. Stojí na ní datum 20. ledna 2015. Jen o šest dnů později byl podán návrh na zápis nového vlastníka do katastru. Ve firmě Czech Clinic figuruje kromě Rathovy ženy jako člen dozorčí rady i David Horký, syn jeho přítelkyně.

Fotogalerie

Rath se o převodech nemovitostí, které od začátku roku učinil, nejprve vůbec bavit nechtěl. „Pochopte, že nemám zrovna náladu se o tom bavit. Já dělám různé podnikatelské aktivity a jaksi nemám potřebu sdělovat, co jsem koupil nebo prodal,“ uvedl. Při dotazu na konkrétní převod bytu 2+1 na firmu Czech Clinic byl ale sdílnější, i když ho otázka nejprve zaskočila.

Především odmítl, že převádí nemovitosti proto, že mu hrozí jejich propadnutí státu. „Prodal jsem věci, které vyžadují ne snad každodenní, ale každoměsíční starost. Až mě zavřou, musí se o to někdo starat,“ řekl k bytu v Křenově ulici. Totéž se prý týká i garsonky v Hostivici, kterou za půl milionu prodal své přítelkyni Renatě Horké, respektive její firmě Citadela (více zde). Rath je v ní zapsán jako jednatel. 

Obvyklá cená za 2+1? Minimálně za 3 miliony

Jeden milion za byt o dispozici 2+1 v pražských Petřinách vypadá ve srovnání s obvyklými cenami za srovnatelné nemovitosti v této lokalitě jako hodně málo. „V průměru se ceny bytů v uvedené lokalitě pohybují v rozmezí od 55 tisíc korun za metr čtvereční u starších bytů před rekonstrukcí do 75 tisíc korun za metr čtvereční u novostaveb,“ sdělila redakci iDNES.cz Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

V části Petřiny se i byt 1+1 o rozloze 24 metrů čtvrtečních prodává minimálně za 1,5 milionu korun. A byty 2+1 o běžné rozloze 53 metrů čtvrtečních už stojí přes 3 miliony. Ten, který prodal Rath, má výměru 53,5 metrů čtverečních a k tomu lodžii. Bývalý hejtman ho získal převodem od družstva koncem 90. let. 

Bývalý hejtman ale tvrdí, že na bytech nechtěl vydělat. „Já to neprodával proto, abych na tom vydělal, ale aby se o to někdo staral. V obou firmách (Citadela a Czech Clinic, pozn. red.) působím, v jedné jako jednatel, v jedné jako zaměstnanec, a nevidím důvod, proč bych na takových firmách měl vydělávat,“ řekl redakci iDNES.cz. 

Další převody majetku ale podle svých slov nechystá. „Skutečně necítím potřebu, abych v nejbližších dnech, minimálně do rozsudku, něco nakupoval nebo prodával,“ sdělil. 

Ve výčtu Rathova majetku se objevují i tři vlastnické podíly na domech v Hostivici. Ty ale po jeho zatčení nechali vyšetřovatelé zajistit. Pokud by soud rozhodl o propadnutí některých z Rathových nemovitostí, byly by ty zajištěné první na řadě. 

O co může přijít David RathHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz