David Rath se od ostatních hejtmanů trhnul.

David Rath se od ostatních hejtmanů trhnul. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rath se trhnul se od hejtmanů z ČSSD. Odmítl s nimi obědvat s Nečasem

  • 672
Středočeský hejtman David Rath na sebe opět výrazně upozornil. Odmítl jít na společný oběd všech hejtmanů s předsedou vlády Petrem Nečasem. Znovu se tak vymezil proti svému stranickému kolegovi, jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi, který setkání domluvil. Rath říká, že tím protestuje proti chystaným krokům vlády. Haška znovu naštval.

"Je to gesto, kterým vládě vzkazuje, že je pro něho nepřijatelné, aby v době, kdy snižuje platy statisícům zaměstnanců, pořádala opulentní obědy," sdělila iDNES.cz Rathova mluvčí Berill Mascheková.

Mluvčí Nečasova kabinetu Martin Kupka však řekl, že rozhodně nešlo o žádný opulentní oběd. "Byl to úplně normální pracovní oběd a byl v jídelně na Úřadu vlády," řekl Kupka. Původně tiskový odbor kabinetu avizoval, že setkání bude v luxusním hotelu Hoffmeister na Malé Straně nedaleko Úřadu vlády.

Ratha za jeho rozhodnutí zkritizoval stranický kolega, šéf Asociace krajů Michal Hašek. "Je odpovědností kolegy Ratha, jak zastupuje Středočeský kraj a zda sdělí veřejnosti racionální důvody, které jej vedly k neúčasti na pracovním obědě všech hejtmanů s vládou. Právě na něm jsme vyjednávali o řešení povodňových škod, o nutných financích pro regiony na zajištění sociálních služeb v roce 2011. U této části diskuse David Rath z vlastního rozhodnutí chyběl a sám se vzdal šance hájit zájmy našich voličů," sdělil iDNES.cz Hašek.

Ministr dopravy Vit Bárta Rathovy neúčasti nelitoval. "Dezert nám chutnal o něco více, než kdyby ten oběd byl v trochu jiné atmosféře," žertoval Bárta.

Rath se vůči kolegům z ČSSD nevymezil poprvé

Není to poprvé, kdy se Rath chová jinak než ostatní hejtmani za sociální demokracii. Zatímco všichni ostatní po volbách do Sněmovny postupně zrušili proplácení zdravotnických poplatků v krajských nemocnicích, protože to kritizovala i Evropská komise, Rath jen upravil pravidla - pacienti sice platí, ale mohou o vrácení poplatků požádat zpětně, což je model, který původně vymyslela bývalá plzeňská hejtmanka Milada Emmerová.

Rath na sebe také v minulých dnech upozornil půtkou s některými stranickými kolegy. Když právě středočeského hejtmana bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek zmínil jako možného kandidáta do vedení strany, vyletěli někteří jeho kolegové jako "čertík ze škatulky". Místopředseda Milan Urban přirovnal Ratha k rakouskému populistovi, zesnulému politiku Jörgu Haiderovi, hejtman Hašek zase kolegu Ratha srovnal s bájnou mořskou příšerou "krakenem". (více o sporu uvnitř ČSSD najdete zde)

Jde přitom nejen o moc v ČSSD, ale i o to, jak tvrdě se sociální demokracie bude chovat k vládě. Zatímco Hašek záhy po volbách řekl, že není čas na nulovou toleranci, Rath teď svůj despekt k vládě dává najevo i tím, že nešel na zdvořilostní oběd s premiérem.

Nechci kompromitovat hejtmana Haška, vtipkoval po jednání Nečas

Rath se zúčastnil až prvního jednání hejtmanů s novou vládou, kde protestoval proti plánovanému snižování platů některým státním zaměstnancům o deset procent. Nesouhlasí také s krácením peněz na chod domovů seniorů, sociálních zařízení a nemocnic a se zastavováním důležitých dopravních staveb.

Hejtmanům z ČSSD se nelíbí ani to, že ministr dopravy Vít Bárta zastavil některé stavby, na které může Česko použít peníze z Evropské unie. Podle stínového ministra pro místní rozvoj Jiřího Zimoly tak dokonce hrozí, že země bude muset do Bruselu část peněz vracet.

Po jednání přišli před novináře jen premiér a hejtman Hašek. Nečas vtipkoval, že tiskovka nesmí být moc dlouhá. "Nechci kompromitovat pana hejtmana," říkal, když stál vedle Haška. Podle jihomoravského hejtmana jsou všechny kraje připraveny podpořit protipovodňová opatření, se kterými vláda přijde. Poděkoval za možnost, že hejtmani mohli s vládou jednat, a oba politici se shodli, že v tom vláda a kraje budou pokračovat.

Kde to mezi vládou a kraji nejvíce skřípe, je plán Nečasova kabinetu omezit dotace na spolufinancování regionálních projektů. "Jde zhruba o dvě miliardy korun," řekl Hašek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video