Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se hádal s hejtmany o „znárodňování“ nemocnic

  14:43aktualizováno  18:31
Ministr Rath předal hejtmanům na schůzce s premiérem nejnovější verzi návrhu zákona o neziskových nemocnicích. Krátce nato se s nimi před novináři pohádal. Odmítl se omluvit za výrok o "rozkrádání" nemocnic, dokud budou v souvislosti s novým zákonem mluvit o "znárodňování".

David Rath | foto: Dan MaternaMF DNES

David Rath před časem prohlásil, že hejtmani "rozkrádají" krajské nemocnice. K omluvě ho vyzval hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Rath řekl, že se tak bude vyjadřovat do té doby, dokud budou hejtmani v souvislosti s novým zákonem o nemocnicích používat slovo "znárodňování" a paralelu s rokem 1948. Dodal, že má "informace o některých zvláštních majetkových přesunech v některých krajích".

Evžen Tošenovský ho vyzval, aby své tvrzení buď podložil důkazy, nebo odstoupil z funkce. David Rath poté řekl MF DNES, že si případné důkazy nechá jako podklady pro soudní spor s hejtmanem Bendlem, který ho čeká. Bendl totiž Ratha za výroky o "rozkrádání" nemocnic žaluje. - více zde

Kraje mají do deseti dnů dodat své připomínky ke kontroverzní předloze zákona. Rath je ale ochoten přijmout jen dílčí připomínky. Zákon, jak ho navrhuje ministerstvo, by měl změnit obchodní formu nemocnic, které jsou od července akciovými společnostmi, na neziskové organizace.

Rath řekl, že s opozičními hejtmany nad předlohou vedl až "filozofickou" debatu. Hejtmani, kteří jsou převážně z řad ODS, mají diametrálně jiný pohled na samou podstatu připravovaného zákona, který vychází z ideologie ČSSD. Podle ČSSD by neziskové nemocnice měly tvořit základ zdravotnictví.

"Návrhy na podstatu, na snížení role neziskového sektoru můžeme ale těžko akceptovat," konstatoval ministr. Veřejné neziskové nemocnice tvoří ve vyspělých evropských zemích až 80 procent nemocnic, stejného stavu bych chtěl dosáhnout i v Česku, řekl David Rath.

"Můžeme ten zákon zpřesnit, ale tu základní filozofii toho zákona sociální demokracie měnit prostě nebude," podpořil svého ministra předseda vlády Jiří Paroubek.

Rath na tiskové konferenci také mluvil o možnosti bezúročného úvěru pro zdravotní pojišťovnu. Řekl, že v Senátu leží zákon, který by umožnil vládě poskytnout z rozpočtové rezervy bezúročný úvěr až do výše 50 % dluhu zdravotní pojišťovny. Dluh VZP přitom činí asi 11 miliard.

"A pokud by to vypadalo, že bude trvat dlouho, než návrh projde, budeme jednat i o možnosti komerčního úvěru, či vydání dluhopisů," připustil Rath.

Rath zdravotnictví spíše škodí, míní Češi

Téměř dvě pětiny lidí (37 %) se domnívají, že se situace v českém zdravotnictví po příchodu nového ministra Ratha spíše nebo rozhodně zhorší. Vyplývá to z výzkumu agentury CVVM. Ve zlepšení systému věří 20 % Čechů a 27 % si myslí, že se nic nezmění.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz