Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath rozdá svůj hejtmanský plat, zaplatí počítač i festival

  21:11aktualizováno  21:11
Vypadá to trochu, jako by si David Rath vychovával nové voliče. V pátek totiž zveřejní pravidla, za kterých mohou Středočeši dostat kousek z jeho hejtmanského platu, a zaměřit se chce i na sociálně slabé rodiny. Třeba dětem by mohl štědrý hejtman ČSSD pořídit počítač, jiné, hudebně nadané, pošle na festival a zaplatí jim i hotel.

Peníze rozdělím podle naléhavosti žádostí, slibuje hejtman David Rath. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Počítám, že každý rok by byla taková dvě kola. Teď by bylo jarní s vyhodnocením do konce května, na začátku června a po prázdninách by bylo vypsáno druhé kolo," popsal plány Rath.

Nebude tedy rozdělovat každý plat, ale vždy podstatnou část příjmů. O tom, kolik přesně peněz rozdá, prý rozhodne také počet žádostí, které Středočeši pošlou. "Jednou to může být několik set tisíc, podruhé jen několik desítek. Bude záležet na tom, jak budou žádosti naléhavé," slíbil politik.

Peníze prý bude mít hejtman "schovány" na svém účtu a bude je mít připravené k vyplacení. "Zdroj ale není nekonečný, je omezen příjmem," upozornil.

Pravidla, za jakých zájemci část hejtmanova platu dostanou, budou zveřejněna v pátek. Na zaslání žádosti potom budou mít zájemci dva měsíce. Podmínkou je třeba to, že žadatel je Středočech a je sociálně slabý. 

Lidé už posílají žádosti, chtějí také televizi

Příspěvek by dostali třeba invalidé na vozík, nebo děti. Právě ty se přece mohou za pár let odvděčit hlasem odevzdaným ve volbách sociální demokracii.

"Rodina má nadané dítě, které dobře hraje na housle, kytaru nebo třeba zpívá. Ale nemá peníze, aby jelo na soutěž, na festival. Zajistím, aby se tam dítě dostalo, aby mělo ubytování. Nebo mohou být z peněz hrazeny studijní pobyty pro děti ze slabších rodin," popsal.

S každým obdarovaným sepíše hejtman darovací smlouvu, kde bude přesně stanoveno to, kolik peněz dostává a na co. Nebo jak dlouho musí věc používat. Prý proto, aby nedošlo k situacím, kdy obdarovaný věc obratem prodá. Ve smlouvě chce mít hejtman Rath také uvedeno, že po nějakou dobu bude příjemce daru povinen umožnit kontrolu, zda věc užívá tak, jak má.

Tím, že budou s příjemci peněz sepsány darovací smlouvy, by ale mohlo dojít k tomu, že by příjemce musel zaplatit darovací daň. "Zpracovávají to právníci a pokud bude součástí darovací daň, bude to započteno do té ceny, zaplatím ji já, obdarovaný člověk ji platit nebude," doplnil hejtman.

Rathovi už řada žádostí dorazila s předstihem, a to dokonce z celého Česka. Některé byly podle něho myšleny zcela vážně, jiné byly provokativní. "Třeba někdo chtěl, abych mu koupil barevnou televizi, že má jen jednu," řekl Rath. Pomáhat s výběrem těch šťastných budou Rathovi jeho poslanečtí asistenti. Zhodnotí splnění podmínek a vyberou nejvhodnější kandidáty.

Hejtmanský plat je něco přes 90 tisíc měsíčně hrubého, čistého plus minus 66 tisíc korun. Kdo by se bál, že David Rath bude kvůli své rozdavačnosti trpět chudobou, může se uklidnit. Zbudou mu peníze, které si vydělá jako poslanec, tedy zhruba 61 400 korun hrubého plus asi 50 tisíc na různých náhradách. Rath je navíc lékař a zastupitel Hostivice.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz