Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath přizná majetek ženy i přítelkyně

  1:00aktualizováno  1:00
David Rath ustoupil Václavu Klausovi, odešel z čela lékařské komory. V pátek ho prezident Klaus jmenuje ministrem zdravotnictví. Kvůli přítelkyni si však bude muset dávat pozor na podezření ze střetu zájmů.

David Rath se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou netají. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Rath: vadí, nevadí

OBRAZEM:
Panoptikum ministrů zdravotnictví

Takové doznání ještě žádný český politik v polistopadové éře neudělal. David Rath se chystá v povinném formuláři o majetkových poměrech informovat nejen o své manželce Evě Rathové, ale i o přítelkyni Renatě Horké.

"Máme společnou investiční aktivitu. Takže část, která se týká společného majetku, určitě uvedu," říká Rath. Nastupující ministr zdravotnictví mluví o společném domě, který si s Horkou postavili za Prahou.

Nejde přitom jen o dům v Hostivicích. Rath si kvůli přítelkyni bude muset dávat velký pozor, aby se nedostal do dalšího podezření ze střetu zájmů. Renata Horká se totiž angažuje ve zdravotnictví.

Teď pracuje jako šéfka vnějších vztahů v německé farmaceutické firmě Böhringer Ingelheim, od prosince nastupuje k domácímu výrobci léků Zentiva. Tady bude mít na starosti registraci nových léků u státního ústavu. - více zde

Kromě toho MUDr. Horká pracuje také v České lékařské komoře (kterou Rath až do středy vedl) jako vedoucí oddělení vzdělávání.

"Kdybych ale měl jmenovat všechny své blízké přátele, aby nikdo neřekl, že jsem v potenciálním střetu zájmů, tak bych se musel nechat vystřelit na Měsíc," říká Rath s tím, že dvě třetiny jeho známých pracují v oboru. Jeho žena Eva je internistka, lékaři jsou i otec Ratmír s matkou Evou.

Jenže v případě přítelkyně pracující ve farmacii je to něco jiného. Ministr zdravotnictví nepřímo rozhoduje o tom, jak budou firmy prosperovat. Podepisuje totiž klíčovou vyhlášku, jež určuje, kolik za které léky zaplatí pojišťovny.

"Role ministra je úplně jiný kalibr, má obrovskou moc při vydávání vyhlášek," upozorňuje na možné pochybnosti stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS.

Rath tvrdí, že všem podobným podezřením se vyhne. "Do rozhodnutí komise složené z odborníků nebudu jakkoliv zasahovat právě proto, aby mě nikdo nemohl obvinit, že někomu nadržuji," slibuje Rath.

Společnost Zentiva se už do podobného problému dostala loni. Tehdy vyšlo najevo, že syn Rathovy předchůdkyně Milady Emmerové pracuje v Zentivě jako marketingový šéf.

Firma odmítá, že takovými angažmá si získává lepší kontakty s ministerstvem. "Nezkoumáme příbuzenské a rodinné vztahy oficiální, natož pak neoficiální," reaguje mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Nevěra? Nejsem pokrytec
Zajímavé je, že se David Rath (39) se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou vůbec netají, a dokonce o něm bez problémů mluví na veřejnosti.

"Já si myslím, že každý si má žít, jak mu to vyhovuje. Já prostě nemám rád pokrytectví, že bych se někde plížil a bál se o tom mluvit," argumentuje.

Podobně jako kdysi místopředseda ODS Miroslav Macek, se snaží z toho udělat výhodu.

"Koneckonců pan prezident Klaus má dvacetiletou přítelkyni a je mu čtyřiašedesát. Ale já na tom nespatřuji nic špatného, to mi na něm naopak přijde jako jeden z mála sympatických a zlidšťujících prvků," nezapomněl Rath pošťouchnout prezidenta, který ho přes dva týdny odmítal jmenovat ministrem zdravotnictví.

Připomněl mu jeho vztah se studentkou ekonomie Klárou Lohniskou, který vyšel najevo před dvěma lety.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Osmiletá Anička se po narození vešla do dlaně. Teď je ve škole premiantkou

Monika Hašková s dcerou Aničkou

Monika Hašková přišla do jiného stavu až ve čtyřiceti letech. Do šestého měsíce probíhalo těhotenství bez problémů, pak...

Čím chce v boji o Senát přilákat voliče? V Rozstřelu odpoví Hayato Okamura

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

O post v Senátu se bude v podzimních volbách za lidovce ucházet i tlumočník a překladatel Hayato Okamura, starší bratr...

Nový lék může utlumit trýznivé migrény. Doktoři je zlehčují, tvrdí ženy

Ilustrační snímek

Lidé sužovaní velmi silnými bolestmi hlavy budou mít k dispozici nový lék. Injekce Erenumab snižuje četnost migrén, v...Najdete na iDNES.cz