Rath přizná majetek ženy i přítelkyně

  1:00aktualizováno  1:00
David Rath ustoupil Václavu Klausovi, odešel z čela lékařské komory. V pátek ho prezident Klaus jmenuje ministrem zdravotnictví. Kvůli přítelkyni si však bude muset dávat pozor na podezření ze střetu zájmů.

David Rath se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou netají. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Rath: vadí, nevadí

OBRAZEM:
Panoptikum ministrů zdravotnictví

Takové doznání ještě žádný český politik v polistopadové éře neudělal. David Rath se chystá v povinném formuláři o majetkových poměrech informovat nejen o své manželce Evě Rathové, ale i o přítelkyni Renatě Horké.

"Máme společnou investiční aktivitu. Takže část, která se týká společného majetku, určitě uvedu," říká Rath. Nastupující ministr zdravotnictví mluví o společném domě, který si s Horkou postavili za Prahou.

Nejde přitom jen o dům v Hostivicích. Rath si kvůli přítelkyni bude muset dávat velký pozor, aby se nedostal do dalšího podezření ze střetu zájmů. Renata Horká se totiž angažuje ve zdravotnictví.

Teď pracuje jako šéfka vnějších vztahů v německé farmaceutické firmě Böhringer Ingelheim, od prosince nastupuje k domácímu výrobci léků Zentiva. Tady bude mít na starosti registraci nových léků u státního ústavu. - více zde

Kromě toho MUDr. Horká pracuje také v České lékařské komoře (kterou Rath až do středy vedl) jako vedoucí oddělení vzdělávání.

"Kdybych ale měl jmenovat všechny své blízké přátele, aby nikdo neřekl, že jsem v potenciálním střetu zájmů, tak bych se musel nechat vystřelit na Měsíc," říká Rath s tím, že dvě třetiny jeho známých pracují v oboru. Jeho žena Eva je internistka, lékaři jsou i otec Ratmír s matkou Evou.

Jenže v případě přítelkyně pracující ve farmacii je to něco jiného. Ministr zdravotnictví nepřímo rozhoduje o tom, jak budou firmy prosperovat. Podepisuje totiž klíčovou vyhlášku, jež určuje, kolik za které léky zaplatí pojišťovny.

"Role ministra je úplně jiný kalibr, má obrovskou moc při vydávání vyhlášek," upozorňuje na možné pochybnosti stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS.

Rath tvrdí, že všem podobným podezřením se vyhne. "Do rozhodnutí komise složené z odborníků nebudu jakkoliv zasahovat právě proto, aby mě nikdo nemohl obvinit, že někomu nadržuji," slibuje Rath.

Společnost Zentiva se už do podobného problému dostala loni. Tehdy vyšlo najevo, že syn Rathovy předchůdkyně Milady Emmerové pracuje v Zentivě jako marketingový šéf.

Firma odmítá, že takovými angažmá si získává lepší kontakty s ministerstvem. "Nezkoumáme příbuzenské a rodinné vztahy oficiální, natož pak neoficiální," reaguje mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Nevěra? Nejsem pokrytec
Zajímavé je, že se David Rath (39) se svým mimomanželským poměrem s Renatou Horkou vůbec netají, a dokonce o něm bez problémů mluví na veřejnosti.

"Já si myslím, že každý si má žít, jak mu to vyhovuje. Já prostě nemám rád pokrytectví, že bych se někde plížil a bál se o tom mluvit," argumentuje.

Podobně jako kdysi místopředseda ODS Miroslav Macek, se snaží z toho udělat výhodu.

"Koneckonců pan prezident Klaus má dvacetiletou přítelkyni a je mu čtyřiašedesát. Ale já na tom nespatřuji nic špatného, to mi na něm naopak přijde jako jeden z mála sympatických a zlidšťujících prvků," nezapomněl Rath pošťouchnout prezidenta, který ho přes dva týdny odmítal jmenovat ministrem zdravotnictví.

Připomněl mu jeho vztah se studentkou ekonomie Klárou Lohniskou, který vyšel najevo před dvěma lety.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Bezvízová vstupenka na 10 let. Diplomatický pas může mít ministr i hejtman

Hašek ukázal v Rozstřelu diplomatický pas

Prezident České republiky, senátor, primátor Prahy či hejtman kraje - těm všem vydává ministerstvo zahraničních věcí...

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

V celém Česku to může večer klouzat, varují meteorologové. A má sněžit

Na většině území Česka napadl v noci na pátek sníh. Policisté v Jihomoravském...

V celém Česku platí od nedělního večera výstraha před náledím. Silnice a chodníky mohou nebezpečně namrzat i během...

Najdete na iDNES.cz