Příjezd Davida Ratha k druhému dni hlavního líčení (8. srpna 2013).

Příjezd Davida Ratha k druhému dni hlavního líčení (8. srpna 2013). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Stojím proti mašinerii, jsem moucha na zašlápnutí, prohlásil Rath

  • 149
Vazebně stíhaný poslanec David Rath se ve čtvrtek dostal před soudem k vysvětlování údajně předražených zakázek pro středočeské nemocnice. Hájil postup při modernizaci zdravotnických zařízení, nevypsání dílčích tendrů vysvětlil mimo jiné časovou náročností. Po několikahodinovém monologu opět zkritizoval postup policie a důkazy označil za vykonstruované.

Za jejich zmanipulování nemocničních zakázek měl Rath podle obžaloby obdržet jedenáctimilionovou provizi, jak se v kauze vžilo říkat úplatkům. Při vysvětlování začal bývalý středočeský hejtman popisem stavu krajských nemocnic v době, kdy nastoupil do funkce hejtmana. Podle něj byla jednotlivá zařízení v katastrofálním stavu, chtěl proto urychlit jejich modernizaci.

Klíčovou roli v tom hrála vedení špitálů. "Role kraje byla hlídat nějaké harmonické vyvážení," popsal Rath. Cílem podle něj bylo zlepšit podmínky rovnoměrně.

Soud s Davidem Rathem v podrobné on-line reportáži

Dopodrobna se věnoval i chodu a řízení nemocnic. V jejich managementech prý často vládl "chaos a nezodpovědnost", což se odráželo na jejich hospodaření. Kraj proto chtěl centralizovat kontrolu, aby nemocnice například využívaly služby za jednotné ceny. Zřídil proto akciovou společnost Krajská zdravotnická, jejíž představenstvo tvořili pracovníci úřadu a v jejím vedení stála Kateřina Pancová.

Roli hrál čas a nejnižší cena

"Šli jsme cestou izolovaných tendrů. Ale pokud se vybavoval funkční celek, například pavilon, tak se to muselo soutěžit najednou," popisoval Rath, jak probíhaly zakázky pro nemocnice. "Musí to mít hlavu a patu. V České republice jsou to tak schopné dodat dvě, tři firmy," dodal.

"Mě na tom jenom zajímalo, kolik to bude stát, jestli se vejdeme do rozpočtu a pak, kdy to budeme moci otevřít a předat pacientům," vysvětlil Rath, že v žádném kontraktu s představiteli těchto firem nebyl.

Ve výběrových řízeních, která kraj za Ratha organizoval, prý byla větší konkurence, než za jeho předchůdců. Přesto stejně jako na úvod své řeči zopakoval, že firem, které se mohly do výběrových řízení zapojit, nebylo mnoho. "Temelín také nemůže stavět každý," prohlásil Rath s tím, že společností s potřebnou kvalifikací a zkušenostmi je v Česku jen pár.

Z Rathova popisu byly zakázky prakticky křišťálově čisté. Nic totiž nenaznačovalo, že by zakázky byly "cinknuté". ROP konstatoval, že vítězné nabídky jsou za ceny obvyklé, na průběh zakázky si žádná firma nestěžovala ani na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ani na kraji, jako u zadavatele zakázky.

Podle něj je jedno, jestli ho soud uzná vinným. "Tady se podařilo udělat dobrou věc sloužící lidem za cenu obvyklou. Každému doporučuji jít se tam podívat, ať si udělá názor,"uzavřel Rath tuto kapitolu.

S Kottem a Pancovou nás pojila léta známosti i politika

Konec jeho několikahodinového monologu to však nebyl. Začal totiž líčit, odkud se zná s Kateřinou Pancovou. Kromě toho, že jsou oba lékaři a znali se už dříve, je prý pojila i politická orientace. Pancová prý navíc ve struktuře ČSSD měla významnější pozici než on. Na krajské úrovni tak spolu neřešili pouze nemocnice, ale například i silnice.

S Petrem Kottem se znal z působení v Poslanecké sněmovny, kdy Rathovi jako ministru zdravotnictví pomáhal prosadit zákon o neziskových nemocnicích. Poté, co se Rath stal hejtmanem, projevil prý zájem pracovat pro krajské nemocnice.

Bývalý hejtman se snažil vysvětlit i to, že u něj v domě byly nalezeny obálky s Kottovými otisky. "Doktorka Pancová i Petr Kott mi každou chvíli předávali nějaké materiály," pousmál se Rath s tím, že z tohoto důkazu obžaloba udělala "bůhvíco".

Rath se rovněž opět opřel do odposlechů. "Představte si, že si dáte večeři, dvě deci vína. Se svými známými, se kterými vás pojí dlouholetá známost, politika, semelete páté přes deváté. A to je podstata těch odposlechů," zkritizoval nahrávky. Je totiž přesvědčen o tom, že jsou účelově sestříhané.

Soudci Robertu Pacovskému navrhl, aby pustil veškeré odposlechy, které policie za celou dobu sledování nashromáždila. "Proč v těch odposleších jsou hodiny a hodiny tlachů, které s tím vůbec nesouvisí?" ptal se Rath. Odposlechů, které prý s obviněními souvisí, je z celkového množství možná deset procent. Zároveň by se mělo vyšetřit, kdo zmanipuloval přepisy. "Stojím proti obrovské mašinerii, jsem moucha na zašlápnutí. Dovoleno je všechno," konstatoval poslanec.

Poté soudce Pacovského požádal o přerušení líčení s tím, že svou řeč dokončí ve pátek. Jestli bude odpovídat na otázky advokátů a státního zástupce, prý zváží. "Mám jednu pochybnost, takže si to promyslím," odpověděl Rath.

Poslanec se cítí diskriminován

Rath se dostal opět ke slovu po několika dnech, během nichž probíhal výslech Ivany Salačové a byla přehrávána videa z jejích předchozích výpovědí. Ještě předtím, než začal mluvit o nemocnicích, Rath podotkl, že má horší podmínky pro obhajobu. "Já osobně se cítím diskriminován oproti těm, kteří nejsou vazebně stíháni," zahájil svou řeč bývalý středočeský hejtman.

Podle Pacovského však soud dbá na to, aby všichni obžalovaní měli stejné možnosti. Rath mu na to opáčil, že například z vazby nemá možnost ověřovat si některé informace, i přes své advokáty.

Příchod Davida Ratha k soudu první den procesu

7. srpna 2013

,

Video