Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath pohrozil vládě kvůli škrtům vrácením domovů pro seniory

  18:24aktualizováno  18:24
Středočeský kraj vrátí domovy pro seniory a další sociální zařízení státu, pokud vláda zkrátí jejich finanční podporu na polovinu, varoval středočeský hejtman David Rath z ČSSD. Hejtmani ostatních krajů se s Rathovým vyjádřením neztotožňují.

Středočeský hejtman David Rath | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Chystané vládní škrty podle Ratha počítají s tím, že kraje dostanou na domovy pro seniory, mentálně postižené a další sociálně potřebné zhruba 300 milionů korun místo nynějších 650 milionů. Pokud by vláda skutečně takový krok udělala, kraje by neměly nést odpovědnost za provoz těchto zařízení, míní Rath.

"Není možné, aby se vláda tvářila jako správná hospodářka, a na nás zbyly jen povinnosti bez peněz," řekl Rath. Kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podle něj škrtá "lehkým perem", právě kraje ale budou muset řadu sociálně citlivých kroků provést.

Rath své varování, že Středočeský kraj vrátí vládě domovy pro seniory, prý zatím uvedl v nadsázce. Pokud by se ale potvrdilo, že vláda dramatické škrty myslí vážně, kraj by prý opravdu zvážil převedení asi stovky zařízení na stát. O tomto nápadu bude hovořit i s dalšími hejtmany.

Kraje ovládají Rathovi kolegové z ČSSD. Podporu mezi nimi ale nový Rathův nápad zatím nenašel. "Nemohu než konstatovat, že svá vyjádření dr. Rath již dlouhodobě nekonzultuje s Asociací krajů ČR. Vyjadřuji jeho osobní stanovisko hejtmana Středočeského kraje a neodrážejí většinový názor hejtmanek a hejtmanů ČR," uvedl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Rathův názor prý Hašek bere na vědomí a věří, že se středočeský hejtman po čase zúčastní jednání Asociace krajů, kde požádá o diskusi na toto téma.

"Pokud pan hejtman toto skutečně zamýšlí, tak tady vzniká podezření na nezákonné jednání," komentovala Rathovo vyjádření mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová. Dodala, že to říká ve stejné nadsázce jako hejtman Rath.

O způsobu financování sociálních zařízení podle ní MPSV přes média komunikovat nehodlá. "Není to korektní politické jednání a nebudeme o škrtech v rozpočtu komunikovat tímto způsobem," odpověděla Plívová na otázku, zda ministerstvo uvažuje o nějakém způsobu, jakým by finanční výpadek nahradilo.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz