Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath podle faktur na časopisu vydělal, komora ne

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr David Rath je spjat s podezřelými aktivitami okolo časopisu České lékařské komory víc, než se zdálo. Vyplývá to z materiálů, které vyšetřuje protikorupční policie a které má MF DNES k dispozici.

Rath byl jediný, kdo směl kontrolovat účetnictví časopisu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle faktur, které našli policisté z protikorupčního oddělení, když zabavili účetnictví u vydavatelky časopisu, si Rath přišel na stovky tisíc korun.

Na rozdíl od České lékařské komory. Té totiž vydavatelka a blízká přítelkyně Davida Ratha Eva Klimovičová každoročně tvrdila, že hospodaření skončilo buď na nule, nebo s několikatisícovým ziskem, takže se nemá o co s komorou podělit. Komora tak podle znaleckých posudků přišla nejméně o 13,7 milionu korun.

David Rath však na spolupráci s Klimovičovou vydělával. "Byl šéfredaktorem dvou mých časopisů a bral za to směšný peníz," říká k tomu Eva Klimovičová.

Z faktur, které policisté našli v zabaveném účetnictví Evy Klimovičové, však vyplývá, že David Rath si za své služby pro Klimovičovou účtoval statisícové částky. A jeho přítelkyně Renáta Horká, s níž má syna, získala od časopisu desetitisíce.

Za co to bylo? "Za poradenské a konzultační služby při vydávání časopisů a reklamních kampaních," píše se v jedné z faktur ze srpna roku 2002, znějící na částku 350 tisíc korun.

Není jediná: Rath od vydavatelky jen podle nalezených faktur za podobné poradenské služby získal nejméně sedm set tisíc korun.

Jak už ve středu informovala MF DNES, policisté prověřují, zda se David Rath nedopustil trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, když dopustil aby komora přišla o více než třináct milionů korun.

Rath byl navíc jediný, kdo směl kontrolovat účetnictví časopisu. Ministr chce poté, co případ zveřejnila MF DNES, podat na policii trestní oznámení za údajný únik informací. David Rath však, jak navíc zjistila MF DNES, získal od vydavatelky časopisu ještě další peníze pronájmem.

Od 1. ledna 2001 své známé pronajal pro potřeby lékařského časopisu část svého domu v Hostivicích u Prahy. Měla sloužit jako kancelářské prostory. Za to mu Klimovičové firma platila dvacet tisíc měsíčně.

Zároveň však Rath coby prezident komory pronajal vydavatelce časopisu kancelář přímo v sídle České lékařské komory v Praze: a to včetně internetu a veškerého vybavení. Za tyto administrativní prostory ovšem Klimovičová komoře platila dohromady pouze 507,50 Kč. Plus měsíční dvousetkorunový příspěvek za používání telefonu.

"To byla jedna z prvních smluv, které jsme vypověděli po odchodu Davida Ratha z čela komory na ministerstvo zdravotnictví," říká bývalá viceprezidenta komory Helena Fousková.

"Tak lacinou desetimetrovou kancelář v Praze snad ještě nikdy nikdo nezískal," dodává.

Rath: Zas tak moc peněz to nebylo
Sám Rath tvrdí, že když ho Eva Klimovičová požádala o pronájem administrativních prostor v Hostivicích, nebyl důvod nevyhovět. Jejich obchodní vztah podle něj moc dlouho netrval: "Jen rok dva nebo tři," vzpomíná.

Hájí se přitom, že i další peníze, které od Klimovičové získal, nebyly nijak závratné. Když se totiž podle něj částky na fakturách podělí počty měsíců, tak jeho odměna za práci šéfredaktora dvou časopisů, které Klimovičová pro lékaře vydávala, není nijak závratná.

"To odpovídá prostě tomu, co jsem dělal jako šéfredaktor," tvrdí Rath. "Já jsem tam publikoval články, ručil jsem za redakci i sám za sebe, takže to bylo v rámci této činnosti. Já jsem tam měl nějaký standardní obchodní vztah a mimochodem – jak znám platy šéfredaktorů v některých jiných měsíčnících, tak si myslím, že jsem to nedělal nikterak draho," říká Rath.

Z dostupných faktur vyplývá, že jeho odměny činily za první polovinu roku 2002 padesát tisíc měsíčně.

Milion, dva, nebo čtyři?
Přesná čísla zřejmě nejsou silnou stránkou Davida Ratha. Bývalý prezident lékařské komory dnes totiž tvrdí, že před jeho nástupem do čela komory dotovala komora svůj profesní časopis dvěma až čtyřmi miliony ročně. On tudíž díky "výhodné" smlouvě s firmou své přítelkyně komoře ušetřil až dvacet čtyři milionů.

Ještě před třemi lety však mluvil jinak. "Do roku 1998 časopis pro ČLK vydávala Strategie. Firma si nechávala veškeré zisky z inzerce. A komora navíc ještě doplácela za ten časopis 1,8 milionu korun," popisuje na záznamu z lékařského sjezdu v roce 2003.

"Není to jediný nesmysl, který říká," tvrdí Martin Vedral, který byl osm let členem představenstva komory. "Teď Rath říká, že představenstvo a revizní komise o všem věděly a vše kontrolovaly. To je lež. Do ničeho kolem časopisu a smluv s Klimovičovou jsme nesměli nahlížet. Jsou desítky svědků na to, jak křičel, že to jsou věci, které si pohlídá sám," vzpomíná Vedral.

Sám Rath si o vyšetřování policistů myslí, že "policie zneužívá svého postavení a pracuje na politickou objednávku". "V této chvíli se asi chce zalíbit nastupující ODS a pomocí zkonstruovaného procesu očernit politické oponenty," míní Rath.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz