Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath marně vysvětloval zubařům své záměry

  17:25aktualizováno  17:25
Tisícovka zubařů chtěla na dnešním sněmu slyšet od ministra Ratha vysvětlení jeho kroků v čele resortu. V bouřlivé atmosféře se jim ministr snažil vysvětlil své záměry se zákonem o neziskových nemocnicích. Jeho odpovědi se setkávaly s pískotem a posměšným voláním z pléna.

David Rath na sjezdu ČSK | foto: Michal SváčekMF DNES

Odborná diskuse se chvílemi zvrhávala v osobní útoky a politické půtky. Vzrušenou diskusi předznamenal již počátek, kdy bývalý místopředseda ODS a nynější poradce prezidenta republiky Miroslav Macek zezadu fyzicky napadl ministra Ratha. - více zde

Zástupci zubařů pak přednesli ministrovi své problémy. Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka jim bere jistoty i prosperitu.

Rath konstatoval, že rád uslyší od zubařů reálné výtky a vysvětlení, proč na něj i ministerstvo útočí. Pokud zubařům vadí výše úhrad za péči a limity počtu výkonů a pacientů, mají se obrátit na svoji volenou reprezentaci, která je s pojišťovnami domluvila. "Ministerstvo do ní nezasahovalo," zdůraznil.

Rath pohrozil odchodem
Pekárek Ratha vyzval, ať hovoří k věci, a pohrozil mu vypnutím mikrofonu, načež ministr prohlásil, že odpovídá na dotaz zubařky, proč nemůže poskytovat tolik péče, kolik by pacientům poskytnout chtěla. "Pozvali jste si mě jako hosta, nechte mě domluvit, nebo odejdu," pohrozil.

Vzrušená diskuse pokračovala i o tématu rámcových smluv. Když se Rath pokusil vysvětlit, že chce jejich přípravou jen předejít situaci, kdy by se lékaři s pojišťovnami na nových smlouvách nedohodli, ozvalo se z pléna: "Jéžišmarjá, vyprdni se na to!"

Pekárek prohlásil, že to, co říká Rath, "je naprostá faleš a klam". I kdyby hrozilo, že lékaři se na smlouvách nedohodnou, nemůže o nových smlouvách rozhodovat ministerstvo. "Potom nejsme v právním státě, potom je to diktatura," řekl.

Zubařům vadí, že podle Rathova návrhu by museli uzavřít smlouvu s pojišťovnou, neměli by tedy možnost pracovat bez smlouvy za hotové.

V sále byl zmatek a povyk
Chvílemi se zdálo, že zubaře ministrovy odpovědi nezajímají. Rath si vysloužil Pekárkovo pokárání, že odpovídá na otázky, i když mu nebylo uděleno slovo. Někteří účastníci, jimž slovo udělil, se snažili svou řečí ministra přebít, sálem zněly naráz dva nesrozumitelné projevy.

Zubaři se s ministrem střetli také o výklad toho, co v zubní péči znamená spoluúčast pacienta a zda by se měla rozšířit. Zubaři chtějí vyčlenit část péče z pojištění, lidé by se na ni připojistili. Pojišťovny by ale dál musely hradit péči akutní, stavy ohrožující život a ošetření dětem, důchodcům a sociálně slabým.

Rath poznamenal, že zubaři musejí navrhnout, kterou část péče chtějí vyčlenit, pak záleží na politické reprezentaci, co jim umožní. Zubaři vytkli Rathovi, že když mluví o komerčním připojištění, počítá se zvýšením spoluúčasti. "Nelžete lidem na plakátech, že bude bezplatné zdravotnictví," řekl Pekárek.

Ministr vysvětlil, že klasická spoluúčast je, když pacient platí určité procento ceny každého výkonu. Tu podle něj ČSSD zavádět nechce, nevyhýbá se však diskusi o tom, že by si lidé mohli na zbytnou péči komerčně připojistit.

Lékaři zahájili týden neklidu
Dnešní diskusí s Rathem zahájili lékaři Týden zdravotnického neklidu. Od pondělka protesty zdravotníků zaznamená i veřejnost. Ordinace, lékárny, ale i ulice zaplaví tisíce protirathovsky zaměřených letáků. V úterý se krizový štáb obrátí s výzvou na poslance, aby pro zákon neziskových nemocnicích nehlasovali.

Ve středu a ve čtvrtek budou zdravotníci demonstrovat v Brně Ostravě a v pátek projdou i Prahou. Bouřící se lékaři mají nepřímou podporu i ze strany České lékařské komory.

Podle komory nesou za nynější situaci odpovědnost politici, kteří lidem od roku 1993 odmítají přiznat, že na tak nákladnou zdravotní péči, jaká se poskytuje, nejsou v systému peníze.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...

Stát uzavřel smlouvu na odkup vepřína v Letech, sanace vyjde na 120 milionů

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Stát uzavřel ve čtvrtek smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...Najdete na iDNES.cz