Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath kritizuje internetové zdravotní knížky

  0:01aktualizováno  0:01
Téměř čtvrt milionu lidí si už nechalo zřídit na internetu zdravotní knížku. Jde vlastně o virtuální zdravotní dokumentaci, z níž se mohou lékaři dozvědět, jaké má pacient nemoci a jaké bere léky. To má bránit zbytečným vyšetřením a nesprávnému předepisování léků.

Proti projektu, který desetimilionovými dotacemi podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, ostře vystoupila Česká lékařská komora.

Její prezident David Rath prohlásil, že jde o ukázku toho, jak z VZP tečou peníze do soukromých firem - v tomto případě firmy IZIP, kterou zakládal poslanec za ODS Milan Cabrnoch a nadále ji vlastní jeho stranický kolega Miroslav Ouzký.

Oba jsou ve zdravotním výboru parlamentu, který rozhoduje o řadě věcí týkajících se VZP, Cabrnoch je navíc členem správní rady pojišťovny. Podle Ratha jde o jasný střet zájmů.

Šéf komory kritizoval projekt na úterním setkání s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim. Ten totiž odstartoval svoji ministerskou dráhu právě ostrou kritikou hospodaření VZP - a Rath jej přišel podpořit.

Politický spor? Nebo kšeft poslanců?
Podle Michala Sojky z tiskového oddělení komory nemůže projekt fungovat. "Vše je dobrovolné, pacient sám rozhoduje o tom, co se do knížky napíše a co ne. Navíc je do projektu zapojena jen menší část lékařů. Jak se pak jako lékař mohu na takovou knížku spolehnout?" řekl Sojka.

Sám byl za komoru v radě projektu, ale vystoupil z ní. "A to na protest proti zjištění, že to financuje VZP. Nemohu se ubránit dojmu, že hlavním důvodem je, že jde o aktivitu poslanců," řekl Sojka.

VZP ve středu kritiku odmítla, stejně tak i Milan Cabrnoch. Odmítl i střet zájmů: "Z firmy jsem vystoupil, když se začalo jednat o podpoře od VZP, a žádných hlasování o projektu se v pojišťovně neúčastním," tvrdí.

Podle něj je v pozadí kritiky boj vedení komory s ODS, která podpořila zrušení povinného členství v komoře. "Do té doby komora projekt chválila," uvedl Cabrnoch. Internetová knížka je podle něj perspektivní věc a její dobrovolnost to prý nijak nesnižuje.

Skeptičtější je například dětský lékař Milan Kudyn. "Není to asi špatná myšlenka, ale když nám dnes nejsou zejména lékaři z fakultních nemocnic ochotni posílat zprávu o vyšetření pacienta, nemůže ani tohle úplně fungovat," míní.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz