David Rath | foto: Michal Sváček, MAFRA

Policie musí definitivně doplnit vyšetřování ve druhé části kauzy Rath

  • 44
Rozhodnutí soudu, podle kterého se druhá větev korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha vrací k došetření, je pravomocné. Vrchní státní zastupitelství proti němu nepodalo stížnost, uvedl server Lidovky.cz. Krajský soud v Praze vrátil případ policii k došetření letos v lednu kvůli nezákonně pořízeným odposlechům, nařídil také opětovný výslech některých svědků.

„Po seznámení se s odůvodněním uvedeného usnesení byl učiněn závěr, že podání stížnosti v dané situaci vzhledem ke všem okolnostem není účelné,“ řekl serveru Lidovky.cz žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák, který případ dozoruje. Stížnosti by podle něj soud pravděpodobně nevyhověl a vedla by pouze k prodlužování trestního řízení. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová serveru řekla, že opětovné uzavření případu odhaduje v řádu měsíců. Další kroky státního zastupitelství upřesnit nechtěla.

Rath posílá Zemana před ÚS

Ústavní soud (ÚS) obdržel stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na prezidenta Miloše Zemana. Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad, uvedly Lidovky.cz.

Řízení je podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové na samém počátku, Zeman ještě nebyl o Rathově kroku oficiálně informován. Obsah stížnosti soud nezveřejní, řekla Sedláčková, která nechtěla komentovat ani jednotlivé argumenty Rathova podnětu.

Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem to byly zakázky za víc než 700 milionů korun. Kriminalisté v něm navrhli obžalovat devět lidí a osm firem včetně stavební společnosti Metrostav. Obvinění ve druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč.

Krajský soud při rozhodování vycházel z usnesení Vrchního soudu v Praze, který loni kvůli odposlechům zrušil rozsudek v první větvi kauzy, kde byl Rath uznán vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení.

Soud druhou větev kauzy vrátil i kvůli novele trestního zákona, která upravuje trestní odpovědnost firem. Podle nového znění, které platí od loňského prosince, firmy nemohou být stíhány v případech, kdy vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby zabránily protiprávnímu jednání svého zaměstnance. Novela sice začala platit až po podání obžaloby, policie i soudy ale musí přihlížet k předpisům, které jsou pro obžalované výhodnější. Vyšetřovatelé proto musí podle soudu v tomto směru doplnit důkazy.

V první části kauzy, kde rozsudek zrušil pražský vrchní soud a která se týká modernizace středočeských nemocnic či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku, bylo obžalováno 11 lidí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) kvůli zrušenému rozsudku podal stížnost k Nejvyššímu soudu.

Rath: Se Salačovou jsme sháněli peníze pro ČSSD:

20. března 2017

,

Video